КРЕАТИВНА УКРАЇНА – 2022: шляхи становлення та формування культури та креативних індустрій
7-8 грудня за організації Міністерства культури та інформаційної політики України відбувся VI Міжнародний форум «Креативна Україна – 2022».
Форум є найбільшою у Східній Європі платформою для обговорення напрямів державної політики у сфері культури та креативних індустрій. Подія зібрала діячів у сфері культури, економіки, представників органів державної влади та громадянського суспільства, які залучені до шляхів розробки та формування креативної індустрії, заснованої на інноваціях, таланті та творчих ініціативах.
Фокус двох днів форуму було спрямовано на роль креативних індустрій у визвольній війні України та їхнього внеску в перемогу. Під час заходу було обговорено проєкт майбутнього української культури, пріоритетні напрями спрямування ресурсів на її підтримку, роль креативних індустрій у післявоєнному майбутньому України, а також спосіб, в який вони можуть сприяти подоланню наслідків війни.
З вітальним словом до присутніх звернувся Голова Представництва ЄС в Україні пан Матті Маасікас. Послання від Президента України Володимира Зеленського зачитала дикторка та ведуча Марічка Падалка.
Міністр культури та інформаційної політики України ОлександрТкаченко ознайомив учасників форуму з результатами діяльності за 2022 рік та окреслив виклики, які стоять перед галуззю на рік прийдешній. Поміж здобутків було названо видання понад 500 тис. прим. українських книжок для українців, що перебувають за кордоном. «Українські полички» з’явилися у бібліотеках 20 країн світу. Понад 1 млн книжок було передано від видавців українським дітям. Національні стенди як ніколи потужно були представлені на книжкових ярмарках у Болоньї, Парижі, Лондоні, Варшаві, Франкфурті.
У своєму виступі міністр зазначив, що війною було пошкоджено чи зруйновано понад 1000 об’єктів культурної інфраструктури, серед яких пам’ятки культурної спадщини, клуби, бібліотеки. Але наш культурний фронт активно працює і продовжує економічну діяльність як всередині країни, так і за кордоном: нарощує експорт, промотує Україну у світі, протистоїть дезінформації, служить у ЗСУ. Україна веде війну за ідентичність, а ідентичність народу представляє саме культурна сфера. Культурні санкції, що застосовує світ проти росіян, – елемент стримування їх у війні, тому що росія використовує культуру та медіа як ударну частину своїх ракет.
Перша Леді України Олена Зеленська, яка долучилася до діалогу онлайн, розповіла учасникам форуму про кілька проєктів у сфері культурної дипломатії.
Один із цих проєктів – «Українська книжкова поличка», яка наразі з’явилася у бібліотеках 20 країн світу. На цих поличках розташовані не лише класичні твори української літератури, але й твори сучасних українських авторів. Цей проєкт було задумано з метою просування української літератури у світі. Після повномасштабного вторгнення туди почали додаватися книги українських авторів у перекладі на мови країн, в яких вони розташовані.
«Книжки без кордонів» – ще один книжковий проєкт, яким, за словами пані Олени Зеленської, почали займатися вже після російського вторгнення, коли зрозуміли, що більшість дітей, які тимчасово перебувають в інших країнах, не змогли взяти із собою українську книжку. Українська книга має бути там, де є українці, тому українські видавці і наші партнери за кордоном вже випустили 260 тис. прим. української дитячої книги і будуть надалі продовжувати співпрацю.
Євгенія Кравчук, народна депутатка України, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики звернула увагу на фінансові механізми та можливі інструменти відновлення країни у повоєнний час, у тому числі на підтримку книговидавничої галузі та бібліотечної сфери. За її словами, бюджетом України виділено майже 80 млн грн на Інститут книги та підтримку книговидавців, авторів, перекладачів, поліграфістів. У бібліотеках мають з’явитися полички з новими книгами. Сьогодні бібліотеки стали популярним місцем спілкування для вимушених переселенців, а бібліотекарі виконують ще й функцію психологів. Щодо конкретного інструменту, то одним з них може стати формат є-Підтримки від держави (сертифікат на послугу), який, як показала практика, українці активно використовували саме для покупки книжок у ковідний період минулого року, і який має задовольнити як виробників, так і споживачів послуги.
Учасники діалогу погодили кілька тез щодо підходів до питання поновлення та підтримки культурної сфери. Слід зазначити основні з них:
- потреба зміни політичної парадигми у сфері культури, необхідність прийняття політичних рішень;
- головною проблемою є фінансування, яке пов’язане з політикою держави;
- вирішення проблеми фінансування галузі полягає у використанні бюджетних програм, бюджетних дотацій, залученні коштів партнерів, використанні грантів, донатів від бізнесу тощо;
- доступність культурних послуг має залишатись під контролем держави через спокусу місцевої влади закрити районну чи селищну бібліотеку або клуб, які є єдиною точкою доступу до культурних та інформаційних послуг на місцях;
- необхідність збереження людського капіталу, повернення кадрів з-за кордону, збільшення зайнятості в культурній сфері, залучення молоді до керівництва;
- не відновлювати зруйноване війною, а будувати краще;
- переосмислити зміст окупації та того удару, який завдала війна по культурній сфері, бо він є ударом по коду нації, який потрібно ліквідувати і який саме культура й здатна вилікувати.
Дивіться повний відеозапис VI Міжнародного форуму «Креативна Україна – 2022» в плей-листі за посиланням – https://youtube.com/playlist?list=PL1ziqgA4HsJ2TLBzU6e61Mz22z68vYfIJ