03/11

Як розібратися в нинішній системі бібліотек…

За нотатками з книжкового фестивалю КyivBookFest 2023

Підготувала:
Анна Прус, бібліограф
Державної бібліотеки Українидля юнацтва

     КyivBookFest – книжковий фестиваль, який проходив 8-10 вересня 2023 р.
В організації фестивалю взяли участь: ініціативна група видавців, зокрема: Владислав Кириченко, Іван Малкович, Дмитро та Віталій Капранови, Костянтин Кожемяка, Олександр Красовицький, Віктор Круглов, Микола Шейко, Юлія Орлова, Катерина Аврамчук, Сергій Поночовний, Ігор Степурін, Ірина Білоцерківська та Юрій Марченко; Спільнота української реформації; PochaynaEventHall. Видавці, друкарні та книготорговельні компанії, що представили свої друки: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, АБУК, АДЕФ-УКРАЇНА, Видавництво Анетти Антоненко та багато інших. [1]

Подія відбувалася на двох різних локаціях:

  • Книжкова виставка-продаж, де видавці представили видавничу продукцію, а автори проводили автограф-сесії.
  • Галузевий форум – зала для проведення подій та зустрічей стосовно книжкової та бібліотечної сфери. Програма включала заходи на різну тематичну спрямованість, зокрема, і професійну діяльність.

У рамках проведеного фестивалю відбулася зустріч з Оксаною Бруй Президентом ВГО Української бібліотечної асоціації на тему: «Видавці, читачі, бібліотеки, держава. Стан бібліотечної галузі на 2023 рік: структура, підпорядкування, фінансування та його джерела, втрати під час війни 2014–2023 років».

Пані Оксана зазначила, що Бібліотека впливає на всі сфери життя окремої людини, громади, спільноти та суспільства, загалом. Вона зауважила, що Бібліотека – це про людей, і недаремно відомий вислів, який скрізь повторюють всі про те, що погані бібліотеки, хороші бібліотеки і великі бібліотеки в розумінні great, не за розміром великі, це, власне, про cтворення спільнот.

Надалі О. Бруй охарактеризувала стан бібліотечної галузі на 2023 рік, зокрема:

  • фактори впливу;
  • бібліографічна система: структура, підпорядкування;
  • основні показники;
  • фінансування та його джерела;
  • втрати під час війни 2014-2023 роки, тобто скорочення чисельності бібліотек/

 

Наразі до факторів скорочення чисельності бібліотек належать:

  • державна політика у бібліотечній та книговидавничій галузі;
  • реформа децентралізації;
  • війна;
  • повномасштабне російське вторгнення;

 

Державна політика в галузі. Пані Оксана навела приклад німецьких фахівців, де бібліотеки – це сфера освіти, і вони мають переконання, що бібліотеки, публічні бібліотеки – це, в основному про навчання впродовж життя.

Реформа децентралізації. Бібліотечна система: структура, підпорядкування. Проаналізувавши аналітичні звіти мережі публічних та наукових бібліотек, пані Оксана зазначає, що наразі в Україні існує 26 281 бібліотек, з них майже половина – 9 644 сільських. Необхідно враховувати те, що статистика побудована так, що окремою бібліотекою вважаються всі філії централізованої системи бібліотек і під час децентралізації статистика виглядатиме інакше. До того ж існує проблема злиття бібліотек територіальних громад зі шкільними бібліотеками, що не завжди є позитивним досвідом. Пані Оксана наголосила, що наразі в Україні існує дев’ять Національних бібліотек та одна державна бібліотека.

Війна. Повномасштабне російське вторгнення. Втрати під час війни 2014-2023 роки. На сьогодні, 3780 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, зокрема, 363 з них зруйновано повністю. Кожен з них мав освітянську бібліотеку.[2] 17 бібліотек є переміщеними, 2 621 бібліотекар не можуть або не могли працювати, з половиною було розірвано трудові договори. 797 публічних бібліотек було пошкоджено, з них: 242 більше не підлягають відновленню. Загальна орієнтовна сума збитків, лише публічних бібліотек складає 67 032 101 грн, а фонди – знищенні, з них 2 214 218 грн є збитки через втрату фондів.

Фінансування та його джерела. Фінансування існує через загальний і спеціальний фонди. Загальний фонд на 2022 рік: 98 % є оплата праці, а відносно середньої зарплати в Україні є нижчими на 30 %. Спеціальний фонд забезпечується з платних послуг, благодійної допомоги тощо. Гроші на відновлення отримують з різних джерел: місцевий бюджет, субвенції, одна область, навіть, отримала таку статтю доходів, як зарубіжні гранти. Фінансування публічних бібліотек: комплектування на 2022 – 3,1 млрд грн, на комплектацію – 45,5 млн грн. (1,5 %), за кошти державного та місцевого бюджетів лише 9,8 млн грн (0,3 %). Отже, у середньому на комплектування однієї ПБ витрачено 800 грн з держбюджетів.

Основні показники бібліотек України за 2022 рік, в умовах повномасштабного вторгнення рф в Україну: кількість бібліотек – 26 281; фонди – 466 216,69 документів; користувачі – 13 683 осіб.; відвідування – 246,180 тис.;книговидача документів – 445 911,8; відвідування сайтів – 79 тис.

Структура бібліотек в Україні не можна назвати однорідною, або схематичною, оскільки велика кількість бібліотек об’єднуються, а статистика на момент доповіді складена лише з урахуванням бібліотек, що надіслали дані про себе. Слід виокремити, з 2014 року бібліотеки додатково поділено на: бібліотеки на окупованих територіях, переміщені бібліотеки з окупованих територій; бібліотеки на деокупованих територіях та в зоні бойових дій.

Пані О. Бруй зазначила, що в данній доповіді спиралась на відкриті інтернет-джерела, а саме:

  • Статистична аналітика Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого;
  • Статистична аналітика Наукової бібліотеки імені Максимовича КНУ імені Тараса Шевченка;
  • Дослідження «Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії»
  • Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого;
  • Аналітичний звіт. Стан фінансування культури і мистецтва з місцевих бюджетів у 2022 році. Основні тенденції – Київ, 2023 –183 с.

Посилання:

  1. KyivBookFest 2023. Книжковий фестиваль у Києві [Електронний ресурс] : [сайт] . – Режим доступу : (https://kbf.org.ua/ (дата звернення: 27.09.2023).
  2. Освіта під загрозою [Електронний ресурс] : [сайт] . – Режим доступу : https://saveschools.in.ua/ (дата звернення: 29.09.2023).