Гетьмани України

Перейти до сторінки “Біографічна бібліографія”

Павло Полуботок

Борець за волю України – Павло Полуботок : бібліогр. покажч. / уклад. Ю. Круть ; ред. : Н. Лінкевич, Т. Тарасюк ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б. в.], 2023. – 58 с.

Бібліографічний покажчик містить описи окремих джерел, статей з періодичних видань, збірок та електронних ресурсів   про Чернігівського полковника, наказного гетьмана Війська Запорозького Лівобережної України Павла Леонтійовича Полуботка.

Матеріал структуровано за трьома тематичними розділами, у межах розділів – за алфавітом. Доповненням є 4 додатки та іменний покажчик.

Видання рекомендоване учнівській та студентській молоді, викладачам, бібліотечним фахівцям та читачам, які цікавляться історією України.

 

 

 

Петро Дорофійович Дорошенко

Сонце Руїни (гетьман Петро Дорофійович Дорошенко) : бібліогр. покажч. / уклад. Ю. Круть ; ред. : В. Кучерява, К. Тишкевич; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б. в.], 2021. – 50 с.

Бібліографічний покажчик надає відомості про постать славетного гетьмана Правобережної України Петра Дорофійовича Дорошенка, який все життя та політичну діяльність присвятив служінню Україні та боротьбі за ­єдність і незалежність українського народу.

У покажчику представлено друковані та електронні джерела інформації, які розміщені в трьох розділах. Доповненням є додатки та іменний покажчик.

Видання буде корисне учням, студентам, викладачам, бібліотечним фахівцям та читачам, які цікавляться історією України, її видатними постатями.

 

 

Данило Апостол

Меценат та борець за самостійність України – Данило Апостол : бібліогр. покажч. / [уклад. Ю. Круть ; ред. : В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ, 2019. – 40 с.

Бібліографічний посібник містить описи окремих джерел, статей з періодичних видань, збірок, енциклопедій та електронних ресурсів.

Матеріал складається з трьох розділів, у кожному з яких бібліографічні описи розмі щуються в алфавітному порядку, має іменний покажчик та додатки (Кохання Данила Апостола, Герб Данила Апостола, Цікавинки з життя гетьмана).

Видання призначене учнівській та студентській молоді, викладачам,
бібліотечним фахівцям та читачам, які цікавляться цією темою.

 

 

Петро Конашевич-Сагайдачний

Непереможний гетьман: до 445-річчя від дня народження Петра Конашевича-Сагайдачного : бібліогр. покажч. / уклад. Ю. Круть ; ред. : В. Кучерява, Н. Лінкевич ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б. в.], 2020. – 53 с.

Бібліографічний покажчик містить описи джерел, статей з періодичних видань, збірників, енциклопедій та електронних ресурсів.

Матеріал складається з трьох розділів, у кожному з яких бібліографічні описи  розміщуються в алфавітному порядку, має іменний покажчик та додаток «Золотий меч Петра Сагайдачного».

Видання буде корисним учням, студентам, викладачам, бібліотечним фахівцям та читачам, які цікавляться історією України, її видатними постатями.

 

 

Кирило Розумовський

Гетьман Війська Запорізького – Кирило Розумовський : бібліогр. покажч. / [уклад. Ю. Круть ; ред. : С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б.в.], 2018. – 36 c.

Кирило Розумовський – останній гетьман України. Життя цієї людини – приклад неймовірної примхливості долі.

З’явившись на світ у родині простого українського козака і почавши свою кар’єру з випасу громадської худоби, Кирило Розумовський завдяки своєму брату Олексію опиняється в Петербурзі, отримує блискучу на той час освіту і в 1746 р. стає президентом Імператорської академії наук і мистецтв. А в 1750 р. його чекає ще один несподіваний поворот долі – завдяки складній міжнародній обстановці російська імператриця Єлизавета Петрівна вирішує відновити в Україні інститут гетьманства, і вибір правительки падає на Кирила Розумовського.

…За Розумовського Гетьманщина пережила «золоту осінь» своєї автономії.  ….Саме за гетьманування Розумовського козацька верхівка нарешті домоглася свого, завершивши почате ще наприкинці XVII ст. перетворення з корпусного офіцерства на типове дворянство.

У покажчику, що складається з чотирьох розділів, зібрані інформаційні джерела про життя та політичну діяльність останнього гетьмана України. У першому розділі розповідається про життєвий шлях Кирила Розумовського. Другий розкриває суспільно-політичну діяльність гетьмана. У третьому подано інформацію про захоплення Розумовського архітектурою й будівництвом. У четвертому розділі наводяться дані про художні твори, присвячені Кирилу Розумовському. Покажчик доповнений додатками.

Видання, позначені «*», зберігаються в фондах Державної бібліотеки України для юнацтва.
Рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, учням та студентам.

 

Павло Скоропадський

Останній гетьман Українськоі Держави Павло Скоропадський (до 140-річчя від дня народження великого гетьмана) : бібліогр. покажч. / уклад. Ю. Круть ; ред. : В. Кучерява, Н. Лінкевич, С. Чачко ; ДЗ «Держ. б-а України для кінацтва». — К., 2013. — 48 с.

Бібліографічний покажчик «Останній гетъман Української Держави Павло Скоропадський» є інформаційним ресурсом про життя та діялъність гетьмана. Видання складається з трьох розділів.

У першому розділі подано біографічні відомості про Павла Скоропадського та його родину.

Другий розділ розкриває економічну i політичну діяльність гетьмана.

Третій розділ надає   інформацію   про культурно-освітній процес за часів гетьманування Павла Скоропадського

Покажчик доповнений додатками.

Рекомендований       бібліотечним      працівникам,     учителям, викладачам вищих навчальних закладів, школярам, студентам.

 

 

Пилип Орлик

Славетний син України Пилип Орлик (до 340-річчя з дня  народження) : бібліогр. покажч. / уклад. Ю. Круть ; ред. : В. Кучерява, Н. Лінкевич, С. Чачко; ДЗ «Держ. б-ка України для юнацтва». – К., 2012. – 51 с.

Військові походи та грандіозні битви, криваві сутички один на один з ворогом, перемоги і поразки, втомливі переїзди й конспіративні зустрічі, шифровані листи й перехоплені таємні записки, офіційні прийоми монархами Європи та Азії й перебування у злиденному стані, літературні читання й філософські диспути довголітня вірність коханій дружині й передчасна смерть улюблених дітей – ось невеликий перелік героїчних, детективних і трагічних сюжетів, які супроводжували славетного сина України Пилипа Орлика протягом усього життя.

Бібліографічний покажчик «Славетний син України Пилип Орлик» є інформаційним ресурсом про життя та діяльність гетьмана та автора першої Конституції України. Видання складається з чотирьох розділів.

У першому розділі висвітлюються життєвий шлях Пилипа Степановича Орлика та його політичні погляди.

Другий присвячено Конституції Пилипа Орлика.

Третій розділ містить бібліографічні описи творів Пилипа Орлика та художні твори про нього.

У четвертому розділі даються посилання на ресурси про життя та творчість гетьмана в Інтернеті.

Покажчик доповнений додатками.

Рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, викладачам ВНЗ, школярам, студентам.

 

 

Іван Скоропадський

Керманич української державності – Іван Скоропадський : (до 365-річчя від дня народж.) : бібліогр. покажч. / уклад.Ю. Круть ; ред. : В. Кучерява, Н. Лінкевич, С. Чачко ; ДЗ «Держ.б-ка України для юнацтва». – К., 2011. – 41 с.

У бібліографічному покажчику «Керманич української державності – Іван Скоропадський» представлені книги, статті з періодичних видань, у яких висвітлено постать гетьмана Лівобережної України, його внесок у розвиток української держави.

Матеріали, опису яких передує знак «*», можна знайти у фонді музею Гетьманства.

Видання складається з трьох розділів. Матеріал у середині розділів розташований в алфавітному порядку.

У першому розділі міститься загальна інформація про життєвий та політичний шлях Івана Скоропадського.

Другий розділ розповідає про міста, в яких проходило життя та діяльність українського гетьмана.
Третій розділ інформує про художні твори, присвячені Івану Скоропадському.

Видання доповнене трьома додатками, які містять документацію І. Скоропадського, його листування із священнослужителями Київського Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря та зображення гетьмана і його дружини.

 

 

Іван Мазепа

Гетьман Мазепа: у пошуках історичної об’єктивності : (до 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу) : бібліогр. покажч. / Уклад. Н. Мельник, Т. Буряк, Н. Гуцул; ред. В. Чачко, В. Кучерява. – К., 2008. – 40 с.

Бібліографічний покажчик «Гетьман Мазепа: у пошуках історичної об’єктивності» є інформаційним ресурсом про життя та діяльність людини, яка доклала значних зусиль для розбудови української держави. До покажчика включено багато цікавих відомостей про Івана Мазепу не тільки політика, а й людину. Видання складається з трьох розділів.

У першому розділі надано загальну інформацію про життєвий шлях Івана Мазепи, подається короткий опис його діяльності як воєначальника та політика.

Другий розділ присвячено подіям Полтавської битві.

У третьому розділі подаються бібліографічні описи художньої літератури, в якій зображено гетьмана.

У четвертому розділі можна знайти посилання на інформацію про життя та діяльність Мазепи в Інтернеті.

Наведений матеріал підготували фахівці Державної бібліотеки для юнацтва та Музею гетьманства. Матеріали, опису яких передує знак «*», можна знайти у фонді Музею гетьманства.

Рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, викладачам ВНЗ, учням, студентам та іншим категоріям читачів.

 

 

Богдан Хмельницький

Творець української державності : методико-бібліогр. матеріал /[уклад. Н. Гуцул ; ред. : С. Чачко, В. Кучерява] ; ДЗ «Держ. б-ка України для юнацтва». – Київ, 2010. – 85 с.

Методико-бібліографічний матеріал «Творець української державності» є довідково-інформаційним ресурсом, присвяченим життю та діяльності особистості, яка доклала значних зусиль у розбудову української державності. До видання увійшли цікаві відомості про Богдана Хмельницького – людину та державотворця. Видання складається з трьох розділів.

У першому розділі міститься загальна інформація про життєвий шлях Б.Хмельницького та його діяльність у військовополітичній сфері.

Другий присвячено літературним та мистецьким творам про Богдана Хмельницького.

Третій розділ містить перелік електронних ресурсів, з яких можна довідатись про життя та діяльність гетьмана.

Рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, викладачам ВНЗ, учням, студентам та іншим читачам.