Гузар Любомир Ярославович (1933-2017)

Любомир Ярославович Гузар (26 лютого 1933р. – 31 травня 2017 р.)  багаторічний керівник відновленої Української греко-католицької церкви (2001-2011), кандидат на папський престол та один з небагатьох моральних авторитетів українців на зламі XX-XXI століття. Він прославився на весь католицький світ своєю мудрістю і добротою і саме про нього говорили: «людина з янголом на плечі».

Народився Любомир Гузар у Львові, де закінчив народну школу і один клас гімназії. Проте під час Другої світової війни його сім’я була змушена емігрувати  до Австрії (його батько – Ярослав Гузар потрапив у списки НКВС на заслання до Сибіру), де він продовжив навчання. У 1949 році родина Гузарів  перебралася до США, де власне владика розпочав свій духовний шлях.

В США Любомир Гузар прожив 20 років, 24 роки в Італії. Після 46 років еміграції у 1993 році повернувся в Україну та оселився біля Львова. «Мені стали сльози в очах. Я був на рідній землі», — так описував свої враження від повернення Любомир Гузар. Українське громадянство отримав лише в 2002 році. Через це, він зізнавався, що іноді відчував себе на Батьківщині чужаком.

Любомир Гузар очолював Українську греко-католицьку церку десять років (2001 — 2011). За цей час йому вдалося, мабуть, найважливіше — перенести престол УГКЦ до Києва, фактично зробивши церкву всеукраїнською, поступово стираючи асоціації виключно із західною Україною, а також просуваючи її на схід. Він також став першим в історії УГКЦ патріархом, хто зрікся престолу.

А ще він був справжнім поліглотом: спілкувався українською, польською, німецькою, англійською та італійською мовами, хоча скромно зізнавався, що знає більше.

У визначальні для українців часи Любомир Гузар умів доносити складні ідеї простими словами. Часто казали, що у присутності Гузара замовкають політики та олігархи, циніки та скептики, амбіційна молодь і люди з досвідом. Надто вагомим було кожне його звернення. До нього дослухалися всі — малі й дорослі, його поради шукали президенти і патріархи.

Для цілого покоління українців Блаженніший Любомир став моральним авторитетом. «Україна не поділяється на захід або схід. Вона поділяється на тих, хто любить Україну і не любить», – один із його актуальних афоризмів. Це була людина миру, від якої струміла любов до всіх, людина, яка зводила мости між часом і вічністю, між Богом та людьми. Легко, але завжди мудро він вирішував складні питання, які відчиняли двері для великих справ.

Гузар любив людей усім серцем та служив їм попри все. Це було життєвим кредо патріарха. Він пройшов довгий шлях від звичайного львівського хлопчика до духовного провідника для цілої нації.

 

Лазарук, Тарас.    Племінниця Любомира Гузара – Марія Рипан: “Блаженніший був добрим сином, він кожної неділі писав листи своїй мамі і сестрі” / Тарас Лазарук // Буковинський журнал. — 2018. — № 3 (109). — С. 72-77.

 

 

 

 

Харченко, Леся.    Рідний чужинець / Леся Харченко // Фокус. — 2017. — № 23. — С. 12-16.

 

 

 

 

 

 

Маринович, Мирослав.    Слово про незабутнього Блаженнішого Любомира [Текст] / Мирослав Маринович // Світогляд. — 2022. — № 4. — С. 20-21.

 

 

 

 

 

Державна бібліотека України для юнацтва    Калейдоскоп знаменних дат на 2023 рік [Електронний ресурс] : інформ.-бібліогр. матеріали / Державна бібліотека України для юнацтва ; упоряд. С. Бадрук, Г. Буркацька, В. Вовк, Ю. Круть ; ред. В. Кучерява, Н. Лінкевич. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2022. — 85 с.

Анотація

Щорічне видання «Калейдоскоп знаменних дат» зацікавить інформацією про знаменні події, пам’ятні дати видатних людей України та світу, короткі біографічні

та бібліографічні відомості про ювілярів.

Інформаційно-бібліографічні матеріали будуть корисні працівникам бібліотек, викладачам та студентам навчальних закладів, фахівцям культурно-мистецьких закладів та широкому колу читачів.

АВТОРИЗУЙТЕСЬ, щоб переглянути повний текст видання.

 

 

 Гузар на кожен день [Текст] / уклад. О. Климончук. — Харків : Фоліо, 2021. — 415 с.
ISBN 966-03-9829-0

Анотація

До нього дослухалися всі — малі й дорослі, його поради шукали президенти і патріархи. Мудрі настанови та міркування Блаженнішого Любомира Гузара, його поради українцям увійшли до нашого унікального видання.

Завдяки відеоматеріалам, доступним за QR-кодами, можна почути голос цієї доброї і мудрої людини.

Видання ілюстроване.

 

 

Кльосова, О.    “Він завжди був самим собою”: Марія Рипан – про дитинство, інтереси і характер свого вуйка Любомира Гузара [Текст] / О. Кльосова // День. — 2018. — № 105-106. — С. 18-19.

 

 

 

 

 

Коляда, І.    “Новітній Кобзар нової України” [Текст] / І. Коляда, Б. Бацвін // Історія в рідній школі. — 2018. — № 3. — С. 33-38. — Бібліогр.: с.38 (13 назв).

Анотація

Дитинство Любомира Гузара: До роковин відходу у Вічність Патріарха – Предстоятеля УГКЦ

 

 

 

Гузар, Л.    Про гріхи і чесноти [Текст] / Л. Гузар ; [худож. ред. В. Біленко]. — Харків : Фоліо, 2018. — 141 с. : іл.
ISBN 966-03-8339-5

Анотація

Книжку про людські чесноти й пороки Блаженніший Любомир написав наприкінці свого земного буття. Він часто цікавився – як просуваються справи з підготовкою до друку, проте так і не встиг побачити її. У легкій і доступній манері автор ділиться власним баченням рис, притаманних окремій особистості та суспільству загалом, вказує, як позбутися вад, а також як розвинути в собі те краще, дароване нам Богом, що є в кожному з нас. Книжку ілюстровано дитячими малюнка- ми, відібраними конкурсним журі. Розрахована на людей різного віку – усіх, хто цікавиться питаннями морально-етичного плану, проблемами людських відносин, психологією особистості та соціальною психологією.

 

 

Блаженко, Б.    Відійшов у вічність Владика-емерит пл. сен. Любомир Гузар [Текст] / Б. Блаженко, Б. Ґудзяк, Л. Романків // Пластовий шлях. — 2017. — Ч. 3. — С. 53-58.

 

 

 

 

 

Любомир Гузар: “Основне в житті – пізнати як робити добро і оминати зло” [Текст] // Країна. — 2017. — № 22. — С. 24-27.

 

 

 

 

 

Лебідь, Н.    “Не майте страху. Творіть добро!”: У засвіти пішла велика людина – Блаженнійший Любомир кардинал Гузар [Текст] / Н. Лебідь // Україна молода. — 2017. — № 68. — С. 1, 4.

 

 

 

Блаженко, Титла Богдана.    Патріярх Української Греко-Католицької Церкви Любомир Гузар [Текст] / Т. Б. Блаженко // Пластовий шлях. — 2015. — № 3. — С. 38-41.