Героїв країна – моя Україна! (до Дня Гідності та Свободи)

  21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, встановлений на честь двох знаменних і доленосних подій у новітній історії України: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року).

День Гідності та Свободи – особлива дата для кожного свідомого українця, для кожного справжнього патріота, адже саме в цей день найгостріше відчувається сила єдності та безмежна гордість за те, що наша Батьківщина багата на справжніх героїв з великим серцем і високим духом, спроможних захистити національну свободу та боротися за щасливе майбутнє прийдешніх поколінь.

Шануємо всіх захисників української державності, які назавжди залишаться в пам’яті народу та пропонуємо переглянути найкращі видання, що висвітлюють дану сторінку історії України.

 

 Майдан від першої особи: 45 історій Революції гідності [Текст] / [упоряд. Т.Ковтунович, Т. Привалко]. — Київ : КІС, 2015. — 320 с.

 Анотація

У збірнику подані фрагменти спогадів учасників протестних акцій, що відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією гідності. Інтерв’ю були зібрані Українським інститутом національної пам’яті у рамках проекту «Майдан: усна історія». Проект реалізується у партнерстві з Фондом збереження історії Майдану. До збірника відібрані спогади учасників, різних за статтю, віком та умовною формою участі, з тим, щоб представити структурованість Майдану як самоорганізованої соціальної мережі.

 

 

 Майдан від першої особи: Мистецтво на барикадах [Текст]. Вип.2 / [упоряд. Т.Ковтунович, Т. Привалко]. — Київ : КІС, 2016. — 304 с.

 Анотація

У збірнику подані фрагменти спогадів очевидців протестних акцій, що відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю зібрані Українським інститутом національної пам’яті у рамках проекту “Майдан: усна історія”. До другого випуску збірнику увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб`єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників.

 

 

Майдан: ландшафти пам‘яті [Текст] / [упоряд. і відп. ред. І. Пошивайло]. — Київ : Національний музей Революції Гідності, 2017. — 48 с.

 Анотація

Це проспект Національного музею Революції Гідності. Це історія про особливу подію, що змінила та продовжує змінювати життя всіх українців і нашої країни. Життя інших країн – також. У цьому виданні історія про великий крок на нашому шляху – про нашу волю зберегти й засвоїти уроки Революції Гідності. Це головна ідея Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності.

 

 

Майдан. Погляд зсередини [Текст] : спогади / [авт.-упоряд. О. Трайдакало]. — Київ : Book Express : Вид. Мельник М.Ю., 2018. — 320 с.

 Анотація

На перший погляд, це історія про простих людей — справжніх, щирих, добрих і небайдужих. Проте їм судилося стати насправді незвичайними, видатними людьми.

У подіях Революції гідності на київському Майдані їм довелось поєднати доброту і терпимість із праведною люттю задля порятунку всієї України. Без перебільшення, самовідданість і щоденна робота цих людей із легендарної «Львівської брами» зробили можливими тектонічні зміни в українському суспільстві.

У цій книзі на 100% справжні автентичні емоції і почуття: терпимість до опонента, яка увінчується порозумінням; справжнє братерство людей, об’єднаних спільною метою і великою національною родиною (це у часи, коли навіть сусіди можуть ворожо ставитись одне до одного); відчайдушна стійкість мирного протесту; криваве протистояння з ворогом, який перетнув межу людяності; невимовна гіркота втрати людей, які стали за нетривалий час найдорожчими, рідними людьми, оскільки народились як справжні Українці.

Ця історія не про жорстокість протистояння з ворогом. Вона про справжні чесноти найкращих людей, які живуть поміж нас. І вона насправді захоплює.

 

 

Майдан. Пряма мова [Текст]. Кн. 1 / розшифрування, упоряд. та прим. О. Чебанюк, О. Ковальової. — Київ : Національний музей Революції Гідності, 2019. — 448 с. — (Усна історія Майдану).

Анотація

35 інтерв’ю, записаних з учасниками та свідками подій Революції Гідності в Україні, складають першу книжку видавничої серії усних історій “Майдан. Пряма мова”, започаткованої Національним музеем Революції Гідності. Упродовж 2014-2019 року науковці зібрали понад 200 інтерв’ю, і сьогодні робота зі збору свідчень триває.

Євромайдан – драматичний період новітньої історії України постає перед нами у спогадах, враженнях, роздумах учасників тими епізодами пережитого, які вони особисто вважають важливими, які їх найбільше вразили та запам’яталися. Згідно із засадами усної історії як наукового методу інтерв’ю наведено зі збереженням мовних і стилістичних особливостей оповідей та з мінімальними правками, потрібними для полегшення прочитання.

Видання розраховано на широке коло істориків, етнологів, мовознавців та інших гуманітаріїв, музейників, соціологів, а також усіх, хто цікавиться історією України.

 

 

Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність [Текст] / за ред. Л. Фінберга, І. Берлянд, О. Андреєвої. — Київ : Дух і Літера ; KMBS, 2018. — 816 с. — (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).

Анотація

У книзі зібрані свідчення учасників Майдану про допомогу постраждалим.

Першу частину текстів складають спогади про медичну (і менше ‒ соціальну, психологічну, правову та іншу) допомогу майданівцям та їхнім родичам у Києві та Україні. Зафіксовано безпрецедентний досвід самоорганізації людей, який має бути осмисленим і стати важливим для національної пам’яті сучасників, та майбутніх поколінь.

У другій частині книги представлені розповіді про міжнародну солідарність в організації допомоги постраждалим. Така взаємодія з іншими країнами не має аналогів у нашій історії і варта того, щоб бути зафіксованою ‒ як вдячність і пам’ять для наших закордонних друзів.

 

 

Майдан. Свідчення. Київ, 2013- 2014 роки [Текст] / за ред. Л. Фінберга, У. Головач. — Київ : Дух і Літера ; KMBS, 2016. — 784 с. — (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).

Анотація

Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні (листопад 2013 – лютий 2014 років). Зібрано та публікуються розповіді оборонців, медиків, священиків, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації».

Майдан, поза сумнівом, стане одним із важливих символів української новітньої історії. Багатоголосся думок, представлених у книзі, ми певні, зацікавить як сьогоднішніх, так і прийдешніх читачів.

 

 

Небесна Сотня [Текст] / [К. Богданович, Х. Бондарева, Ю.Бухтоярова та ін.]. — Харків : Фоліо, 2015. — 206 с. — Укр. та рос. мовами.

 Анотація

Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та “воїнами світла”. Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона – німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

 

 

Баганець, О. В.
Як вмирає правда про Майдан… [Текст] / О. В. Баганець. — Київ : Юрінком Інтер, 2019. — 136 с.

 Анотація

Євромайдан, Революція Гідності, барикади на столичному Хрещатику, палаючі шини, кров поранених і вбитих на Майдані – усі ці події змінили нас, ми виросли в своїй національній самосвідомості. Ми відчули свободу і хочемо знати правду. Зокрема, правду про те, чому до сьогодні більшість злочинів, пов’язаних зі згаданими подіями, доcі не розкриті, а злочинці перебувають на волі. Чому так сталося і хто в цьому винен? Саме на ці питання і пробує дати відповідь автор книги «Як вмирає правда про Майдан…» Олексій Баганець, професійний юрист, який після Революції Гідності, будучи за-ступником Генерального прокурора України, організовував та координував роботу перших слідчих груп із розслідування цих справ, до свого звільнення з ГПУ. Це статті, написані ним на цю тему протягом кількох останніх років.

Книга цікава своїми подробицями, роздумами та висновками автора. Тож видання буде цікавим як для звичайних громадян, так і для представників професійної юридичної спільноти та студентів і науковців.

 

 

Винницький, Михайло.
Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності [Текст] / Михайло Винницький, [пер. з англ. Р. Клочко]. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. — 560 с.

 Анотація

«Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності» — книжка Михайла Винницького, у якій детально та послідовно висвітлено події в Україні 2013–2018 рр. Ця історична праця поєднує в собі точку зору науковця і спостерігача-учасника, який брав активну участь у протестах. Під час Революції Гідності Михайло Винницький був постійним коментатором англомовних ЗМІ, здійснював аналіз поточних подій у своєму блозі «Думки з Києва». А згодом написав цю книжку, яка вперше побачила світ 2019-го року англійською мовою і стала внеском автора у відстоювання позицій України в її довголітній інформаційній війні.

 

 

Вітер, М.
Літопис Революції Гідності [Текст] / М. Вітер. — Львів : Піраміда, 2017. — 280 с. : 16 с. іл.

Анотація

Навіть після того, як минув час, важко чітко сформулювати, як стався Майдан листопада 2013 – лютого 2014 років.

Безперечно, усім нам розібратись у цьому допомагатимуть численні фото-, ві-део-, аудіосвідчення, детальна хронологія подій та індивідуальні історії тисяч учасників Революції гідності. І версія кожного з майданівців буде правдивою, бо у кожного були своя роль, функція, мотиви. Майдан був живим організмом, який мав свій життєвий цикл. Він зароджувався, ріс, дозрівав, формувався, навчався на власних помилках, плакав та сміявся, боявся та перемагав страх. Любив та ненавидів. Молився… Він має різні назви: Євромайдан, Революція гідності… Як кому до душі.

Та найголовнішим здобутком Євромайдану є те, що він повернув Україну в епіцентр світової політики. Не Україну-територію, а Україну-державу. Як територія Україна вже неодноразово опинялась у горнилі цивілізаційних протистоянь, особливо – у часи Першої і Другої світових воєн. Але тоді українцям не вдалося конституюватись у статусі держави: наші аргументи, хоч і политі кров’ю, виявилися занадто слабкими, а вороги й опоненти української державності – надміру сильними.

Євромайдан уже стає історією. Так вже було з багатьма визначними сторінками історії України. Тому дуже важливо зберегти і передати нащадкам правду про події, настрої, трагедії і перемоги того часу.

 

 

Гальчинський, А. С.
Помаранчева революція і нова влада [Текст] / А. С. Гальчинський. — Київ : Либідь, 2005. — 368с.

Анотація

У книзі відомого вченого аналізуються об’єктивні передумови Помаранчевої революції, її рушійні сили, історичні, соціальні та психологічні витоки. Особливу увагу автор приділяє упередженню конфлікту між задекларованими Майданом високими стандартами суспільного прогресу і практичними кроками нової влади з їх реалізації. Згідно з логікою пореволюційних перетворень обґрунтовуються шляхи подолання попередніх деформацій, завершення розпочатих іще 1991 року системних реформ, прилучення нашої держави до сучасних надбань європейського цивілізаційного процесу.

 

 

Дениско, Г.
Про що гомонить Соборний майдан [Текст] : Інтерв‘ю. Есеї. Сторінки боротьби за Свободу / Г. Дениско. — Полтава : Вид. Говоров С.В., 2018. — 392 с. — (Просвітницька книгозбірня ; кн. 13).

Анотація

Книга вміщує невелику частину публіцистичного доробку заслуженого журналіста України, кавалера ордена «За заслуги» ІІІ ступеня Ганни Дениско-Антипович, котра уже понад півстоліття працює на журналістській ниві в ім’я утвердження в пост геноцидному українському суспільстві ідеалів Свободи, Честі і Справедливості, переданих нам у спадщину від аріїв-антів-козаків-лицарів Української Народної Республіки і Української Повстанської Армії, тих, хто не зрадив свою безсмертну душу і Матір Україну у найтяжчих випробах доби.

Видання для широкого кола читачів.

 

 

Державна бібліотека України для юнацтва
Україна, народжена революціями [Текст] : іст.-бібліогр. матер. / Державна бібліотека України для юнацтва ; [уклад. В. Вовк ; відп. за вип. Г. Саприкін]. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2018. — 110 с.

 Анотація

У виданні міститься інформація про революційне минуле нашої Батьківщини. Його мета – зацікавити читачів подіями українських революцій XX-XXI ст., знання про них, відновити історичну пам’ять про боротьбу українського народу за свободу, незалежність та державність. Історико-бібліографічні матеріали рекомендовано передусім учням старших класів, студентам, викладачам історії, бібліотечним працівникам та всім, хто відчуває інтерес до історії та хоче жити у вільній, щасливій країні. Книги, позначені «*», зберігаються у фондах Державної бібліотеки України для юнацтва.

 

 

Капранов, Д. В.
Майдан. Таємні файли [Текст] / Д. В. Капранов, В. В. Капранов ; Брати Капранови. — Київ : Нора-Друк, 2017. — 320 с.

 Анотація

Настав час дізнатися правду про Майдан. У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею. Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків? Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла.

 

 

Кульчицький, С. В.
Українська революція [Текст] / С. В. Кульчицький. — Київ : Генеза, 2005. — 368с.

 Анотація

Книга присвячена 200-денній епопеї президентських виборів 2004р. – яскравому феномену новітньої української історії.

Автор переконаний, що Українська (Помаранчева) революція 2004р. – справжня, і вона є окремою ланкою в ланцюзі революцій, які відбулися на території Східної Європи. Їх несхожість на відомі історії революцій пояснюється об‘єктивними обставинами виходу посткомуністичних країн із мутантної комуністичної цивілізації на загальнолюдський шлях розвитку.

Для широкого кола читачів, хто цікавиться сучасною історією України.

 

 

Курков, А. Ю.
Щоденник Майдану [Текст] / А. Ю. Курков ; [пер. з рос. В.С. Бойка]. — Харків : Фоліо, 2018. — 235 с.

Анотація

Перевидання книги «Щоденник Майдану», що 2015 року вийшла у видавництві «Фоліо».

Це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні – до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму, початок і розвиток Євромайдану, наступних подій.

«Щоденник Майдану» був перекладений і опублікований багатьма мовами — англійською, німецькою, французькою, японською та іншими.

 

 

Слабошпицький, М.
Гамбіт надії. Україна: констатації, матеріали, виклики, сподівання [Текст] / М. Слабошпицький. — Київ : Ярославів Вал, 2014. — 261 с. : 48 іл.

Анотація

Це книжка про Майдан. Про неможливість перемогти режим Януковича. І про нашу перемогу над режимом Януковича. І про подвиг Небесної сотні. І про те, як у війні з російськими найманцями гартується наша нація.

 

 

Стецик, В.
Розворот: 21 листопада 2013-1 березня 2014. Хроніки Майдану [Текст] / В. Стецик. — Київ : Смолоскип, 2018. — 176 с. : 16 с. іл.

 Анотація

Що відбувається, коли опиняєшся перед вибором, чинити спротив чи піддатися сумнівам, які, природно, виникають після розчарування у Помаранчевій революції? Як повірити тим, хто проголошує себе лідерами на сцені, і чи вірити їм узагалі? Що важливіше: твоя безпека чи майбутнє країни?

«Розворот» – це насамперед текст про вибір на користь спротиву й майбутнього. Володимир Стецик відверто говорить про страх, відвагу, відчуття єдності та розбрату, які, напевно, переслідували кожного, хто був причетний до творення Революції Гідності. Це спогади людини, яка бачила, як крок за кроком народжується новий шлях України, яка стала свідком розчарувань та перемог, втратила найкращого друга й усвідомила цінність здобутого досвіду й неминучих помилок. Мрія необхідна, та мріяти варто дієво – щоб Україна 2030 року, про яку автор пише на своїй сторінці у Фейсбуці, стала реальністю.

Цей та інший дописи у соцмережах стали органічною частиною основного тексту: як документи епохи, голоси учасників, прихильників та критиків Євромайдану. Який, зрештою, почався з одного допису. З крапель твориться океан, а з голосів – історія.

«Розворот» – це можливість пригадати, за що боролися тисячі українців на Майдані і за що ми досі боремося на Сході України. І на якому відрізку шляху – чи то пак, розвороту – ми перебуваємо.

 

 

Терейковська, С. А.
 Небесна Сотня. Життєписи [Текст]. Кн. 1 / С. А. Терейковська. — Київ : Національний музей Революції Гідності, 2018. — 432 с.

 Анотація

Йдеться про перший том книги “Небесна Сотня. Життєписи”. В ньому нариси про 35-х загиблих під час розстрілів на Майдані у лютому 2014. Авторка книги була волонтером під час Революції Гідності. По її завершенню вона зібрала спогади рідних, друзів та знайомих Героїв Небесної Сотні. Намагалася передати їхні характери через біографічні данні.

«Чим вони жили до Революції Гідності, які в них були мрії, що вони хотіли, що вони знали, їх кредо. Гідні люди, які були закохані в Україну, улюбленими предметами в усіх була історія, особливо історія України», – розповіла авторка життєпису Героїв Світлана Терейковська.

 

 

Филипович, Л. О.
Майдан і церква [Текст] / Л. О. Филипович. — Київ : Техніка, 2015. — 656 с.

 Анотація

Книга є наслідком моніторингу подій зими 2013-2014 рр. – Українського ЄвроМайдану чи Революції Гідності. Редакційний колектив – група вітчизняних академічних релігієзнавців з Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (Людмила Филипович, Оксана Горкуша та Віта Титаренко) мала за мету відобразити цю подію як вона безпосередньо фіксувалась в інформаційному просторі та аналізі експертів в моменти її перебігу. Ключовими методологічними вимогами при цьому були ідеологічно-конфесійна незаангажованість та подійно-проблемна включеність, що сприяло адекватному відображенню предмету – релігії в її функціонуванні на Майдані і щодо нього. Значний обсяг поточних ілюстративних документів та експертних оцінок забезпечив багатогранність висвітлення. До збірки увійшли хронологія подій, офіційні документи Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, окремих релігійних об’єднань, звернення та заклики релігійних лідерів до народу і до влади, неофіційні висловлювання та коментарі звичайних віруючих та пасторів, експертні оцінки політиків, державних діячів та релігієзнавців. Усе це допомогло розкрити суть духовного Майдану, зміст Революції Гідності, показати роль релігії і Церкви в становленні громадянського суспільства та сучасних соціально-політичних процесах.