Генезис здоров’я

«Буде здоров’я ‒ решта все додасться» – так звучить багатовікова мудрість народу про ключову роль здоров’я в житті людини . І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.
7 квітня міжнародне співтовариство відзначає Всесвітній день здоров’я.
Це свято було засновано на честь створення Всесвітньої організації охорони здоров’я. З’явившись в 1948 році, ця організація об’єднала у своїх рядах представників 191 держави світу.
Перше святкування Всесвітнього дня здоров’я відбулося в 1950 році. Уже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя.
Здоров’я – це не лише відсутність хвороб і час, коли ми не приймаємо ліки. Насамперед, це фізична і психологічна гармонія з собою, злагоджена робота усіх систем нашого організму.
У День здоров’я бажаємо нашим читачам якомога менше часу проводити в аптеках і більше – з близькими людьми. Адже позитивні емоції допомагають зміцнювати імунітет.
Тож всім здорового світовідчуття, бадьорого настрою та активного способу життя

 

Вітаміни в рослинному світі [Текст] : навч. посіб. / Ю.І. Корнієвський, В.В. Россіхін, А.Г. Сербін та ін. — Запоріжжя : ЗДМУ, 2019. — 372 с.

 Анотація

Пошук у природі засобів лікування був органічною потребою, як і пошук їжі. Цілющі властивості рослин завжди привертали її увагу. Багато прописів лікарських засобів на основі рослинних джерел, які сторіччями використовувалися в народній медицині, збереглися й до наших днів. Вони все ширше досліджуються та використовуються сучасною науковою медициною.

Пропонований навчальний посібник являє собою узагальнений багаторічний матеріал із вивчення цілющих властивостей лікарських рослин, які містять вітаміни. У виданні наведені відомості з історії відкриття вітамінів, їхня загальна характеристика, а також приділена значна увага рослинним джерелам вітамінів.

Для студентів та викладачів вищої освіти Міністерства охорони здоров‘я України, а також працівників практичної фармації та охорони здоров‘я.

 

 

Гігієна та екологія [Текст] : підручник : До 180-річчя Національного медичного ун-ту ім. О. О. Богомольця / [авт.кол.: В. Г. Бардов, С. Т. Омельчук, Н. В. Мережкіна та ін.] ; за заг. ред. В. Г. Бардова. — Вінниця : Нова Книга, 2020. — 472 с.

Анотація

Підручник підготовлено співробітниками кафедри гігієни та екології № 1, опорної кафедри МОЗ України з дисципліни “Загальна гігієна та екологія” і кафедри гігієни та екології № 4 Національного медичного університету імені О. О. Богомольця за загальною редакцією члена-кореспондента НАМН України професора В. Г. Бардова. З урахуванням сучасних досягнень наук про здоров’я людини та біосферу у підручнику викладено теоретичні основи, методологія, мета і задачі, глобальні проблеми екології, структуру й характеристики сучасного стану атмосфери, гідросфери та літосфери Землі, вивчення закономірностей впливу фізичних, хімічних, біологічних та психологічних факторів на здоров’я людини і громадське здоров’я, використання встановлених закономірностей для розробки методів та систем профілактики впливу негативних градацій цих факторів. У вигляді окремих 38 тем підручник включає всі розділи навчальної програми та всі основні розділи дисципліни “Загальна гігієна та екологія людини”: пропедевтику гігієни, екологію людини, основи вчення про біосферу, глобальні проблеми забруднення біосфери, закономірності впливу природних та антропогенних компонентів біосфери на здоров’я людини та громадське здоров’я, основні положення комунальної гігієни, гігієни харчування, гігієни праці, гігієни дітей та підлітків, гігієни лікувально-профілактичних закладів, радіаційної гігієни, гігієни надзвичайних станів, військової гігієни, тропічної гігієни, особистої гігієни тощо. Для студентів закладів вищої медичної освіти ІV рівня акредитації, лікарів-інтернів, сімейних лікарів, практичних лікарів, викладачів та науковців.

 

 

Новая фигура через 2 недели [Текст] / [сост. В. Симакова]. — Харьков; Белгород : Кн. клуб “Клуб семейн. досуга”, 2017. — 286 с.

 Анотація

Придерживайтесь советов книги всего 2 недели – и скоро увидете в зеркале свою новую стройную и подтянутую фигуру! Советы по приготовлению доступных, полезных и безопасных, в отличие от непонятных таблеток для похудения, напитков для сжигания жира на основе чистой воды, овощей, фруктов, пряностей; рецепты вкусных блюд с постным мясом и рыбой, овощами, фруктами и пряностями, а также продуктами, на усвоение которых организм тратит больше энергии, чем сам продукт содержит; эффективные комплексы самомассажа и пленочных обертываний с глиной, медом, яблочным уксусом, натуральными растительными и эфирными маслами.

 

 

Батіщева, Валентина.
Шкідливий вплив алкоголю на здоров’я неповнолітніх / Валентина Батіщева // Безпека життєдіяльності. — 2020. — № 12. — С. 6.

 

 

 

 

 

Безаров, В. В.
Фактори довголіття та вічної молодості [Текст] / В. В. Безаров. — Чернівці : Букрек, 2016. — 284 с.

 Анотація

Кажуть: усі хвороби від нервів. Автор цієї книги стверджує: усі хвороби, і навіть старість — наслідок нашої поведінки; того, що споживали, як жили і чи грішили наші предки. Наш вік і якість життя нащадків залежить від того, чи зуміємо очиститися фізично і духовно. Видання вартує бути найціннишим подарунком другові. Презентувавши собі та ближньому цю книгу, не помилитесь, адже здоров’я й життя — найдорожчі для кожного.

 

 

Васильева, И. И.
Жить здорово! Проверенные методики для здоровья и долголетия [Текст] / И. И. Васильева. — Харків : Vivat, 2019. — 224 с. — (Полезная книга).

 Анотація

В молодості про нас піклується природа. З віком природа надає нам право і можливість самим піклуватися про себе, і до зрілості кожен пожинає плоди своєї праці. Як же зберегти здоров’я? Три кити – правильне харчування, збереження фізичної активності і бадьорість духу. Ця книга розповість про деякі способи продовження фізичної активності, наприклад, про скандинавську ходьбу, дихальну гімнастику, правильне харчування і його альтернативні види. Скористайтеся перевіреними методиками і подаруйте собі диво довгого, здорового та активного життя!

 

 

Вілкінсон, Ф.
Як я дорослішаю. Посібник для хлопців [Текст] / Ф. Вілкінсон ; пер. з англ. В. Левицька ; іл. С. Горн. — Київ : Книголав, 2019. — 48 с. — (Дитяча полиця).

 Анотація

Дорослішати — круто! Але водночас це трішки хвилююче і навіть лячно Як усе це відбуватиметься? Чого чекати? Чи з усім вдасться впоратися? Не хвилюйся! Найкраще, що ти можеш зробити, аби підготуватися до підліткового віку, — це дізнатися, як саме змінюватимуться твої тіло і почуття. Ця книжка — твій провідник у мандрівку дорослішання. У ній просто й зрозуміло пояснюється, як влаштований твій організм і які зміни чекають на нього в найближчі кілька років. А ще тут є безліч корисних порад і підказок, які допоможуть тобі з усім впоратися. Дізнавайся більше про самого себе — і розпочинай новий етап життя сміливо та впевнено!

 

 

 

Гвоздій, С.
Поради на період карантину: для здоров’я, настрою, гарного самопочуття [Текст] / С. Гвоздій, Р. Бурденюк // Надзвичайна ситуація плюс. — 2020. — № 5-6 (35-36). — С. 68-73.

 Анотація

Виконання карантинних заходів щодо супротиву COVID-19 (коронавірусу): фізичні вправи, правила подолання стресу, психологічне розвантаження, ароматерапія.

 

 

Гордийчук, А.
Девять плюс один (9+1) шаг для здоровья и успеха [Текст] / А. Гордийчук. — Киев : Ультрадрук, 2017. — 108 с.

 Анотація

Автор розповідає про систему «9+1 крок для здоров’я й успіху», яку він розробив, щоб допомогти людям почати правильно харчуватися, позбавиться від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя і не втратити їх досягнення.

Система складається з десяти рівнів, освоєння яких призведе до позитивних змін.

При розробці системи «9+1 крок для здоров’я й успіху» були враховані інтереси великої кількості людей – які страждають від надмірної ваги, які не мають можливості впоратися з поганими звичками, тих, хто хоче побороти невпевненість у собі й страждає від безвольності. І, звичайно ж, найголовніша мета даної роботи – допомогти людям зрозуміти і відчути на собі позитивні результати підтримки здорового способу життя.

 

 

Ґренемаєр, Дітріх.
Велика книга про здоров’я для усієї родини [Текст] / Д. Ґренемаєр ; [пер. з нім. Р. Матієва, іл. М. Тайсен та ін.]. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. — 144 с.

Анотація

У книзі відомого німецького професора Дітріха Ґренемаєра у формі бесіди подано цікаву інформацію про будову і функціонування людського тіла, про зміни, що відбуваються в нашому організмі протягом життя, доступно описано складні психофізіологічні процеси.

Автор вибрав доречний мовний стиль, правильний тон бесіди — коректний, відкритий, із м’яким гумором. На запитання малюків відповідає лікар.

Його пояснення є наочним прикладом для батьків, як треба говорити з дітьми про складні питання фізіології людини, виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, культуру тіла та почуттів.

Видання гарно ілюстроване, містить вікторини, поради та рецепти, за якими діти самотужки можуть приготувати напої, виконати нескладні фізичні вправи.

 

 

Ендерс, Д.
Внутрішня історія. Кишечник – найцікавіший орган нашого тіла [Текст] / Д. Ендерс ; іл Д. Ендерс. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2015. — 288 с.

Анотація

До вашої уваги – його величність кишечник! Так-так, саме він! Ви ще соромитеся говорити про цей дуже важливий та цікавий орган свого тіла? Дарма! Тому що саме від його роботи залежить не тільки гарне фізичне самопочуття, але й ваш настрій та психічний стан. Узагалі, що ми знаємо про кишечник? Здається, зовсім небагато! Але ж це цілий світ зі своїми правилами, обов’язками, громадянами – і навіть злочинцями! Ця книга покликана змінити існуючий стан речей. Ви дізнаєтеся про структуру та принципи роботи кишечника, роль кишкової флори, вплив кишечника на мозок та зв’язок імунної системи і бактерій… Тож запрошуємо до захопливої подорожі травним шляхом! Обіцяємо, нудно не буде!

 

 

Єрьоменко, Едуард Анатолійович.
Виховання фізичної культури та основ здоров‘я школярів у процесі занять бойовим хортингом / Едуард Анатолійович Єрьоменко // Фізичне виховання в рідній школі. — 2020. — № 1. — С. 42-46. — Бібліогр. в кінці ст. (19 назв).

 

 

 

 

Жук, А.
Життя без тютюну: як позбутися смертоносної залежності [Текст] / А. Жук // Надзвичайна ситуація плюс. — 2019. — № 9 (27). — С. 56-61.

 

 

 

 

 

Загубинога, О.
Безпека харчування. Розробка інтегрованого заняття з основ здоров’я, біології, хімії, екології та математики, 8-й клас [Текст] / О. Загубинога // Здоров’я та фізична культура. — 2019. — № 11 (383). — С. 20-24, 37-48. — Бібліогр. у кінці ст. (3 назви).

 

 

 

 

Казьміна, С. В.
Нестрашна енциклопедія безпеки для дорослих та дітей. Як навчити дитину правильної поведінки без залякувань і погроз [Текст] / С. В. Казьміна, В. В. Баланова. — Харків : Основа, 2019. — 96 с.

 Анотація

Світ змінився. Світ багаторазово прискорився і ускладнився. Але багато установок у формуванні безпечної поведінки залишилися колишніми: «не розмовляй з незнайомцями», «не бери частувань у сторонніх», «не сідай в чужі авто», «не додавай в друзі дорослих людей»… інакше тебе вкрадуть, вб’ють … Нажаль, вони не працюють! І ми не винні в тому, що виховуємо так, як виховували нас 20-30 років тому… бо ми не знаємо як по-іншому…

Ця книга — практичний посібник з безпечного виховання сучасної дитини у великому місті. БЕЗ ПОГРОЗ! Без залякування дитини! Максимально прості і дієві рекомендації про те, як прищепити дитині навички безпечної поведінки: удома, з незнайомцями, в Інтернеті, у колективі + сексуальна безпека дитини. «Нестрашна енциклопедія безпеки для дорослих та дітей» подарує батькам відчуття полегшення і заспокоєння! Розуміння того, що в руках вони тримають РІШЕННЯ проблем з безпекою своєї дитини.

Книга адресована як допитливим дітям, так і дорослим — дбайливим батькам, бабусям і дідусям.

 

 

Квак, Лілія.
Хто всьому голова? Здоров‘язбережувальні технології в освітньому процесі / Лілія Квак // Психолог. — 2020. — № 6. — С. 56-64. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).

Анотація

Фізичне, психічне,соціальне та духовне здоров‘я учнів. Фізичне здоров‘я учня: пальчикова гімнастика з використанням конструктора LEGO, звукова гімнастика, фізкультхвилинка. Психічне здоров‘я учня: кольоротерапія, казкотерапія. Соціальне здоров‘я учня: ігри та ігрова терапія. Духовне здоров‘я учня: гра “Це мій друг”, вправа “Долоня дружби”

 

 

Кіяшко, Людмила.
Арт-терапія у розвитку здоров‘язбережувальної компетенції / Людмила Кіяшко // Українська мова і література в школах України. — 2020. — № 7 – 8. — С. 84-87. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).

 

 

 

 

Колісник, Я.
Обізнаний про коронавірус SARS-CoV-2 значить озброєний [Текст] / Я. Колісник // Колосок. — 2020. — № 4. — С. 8-23.

 

 

 

 

 

Курик, М.
Здоров‘я нації формує освіта держави [Текст] / М. Курик, А. Любенко // Світогляд. — 2018. — № 2. — С. 21-25.

 

 

 

 

 

Мацюк, І.
Мобільна загроза : Технології захисту від негативного впливу техніки [Текст] / І. Мацюк // Біологія. — 2019. — № 9 (861). — С. 44-47.

 

 

 

 

 

Москоні, Л.
Їжа для мозку. Наука розумного харчування [Текст] / Л. Москоні ; пер. з англ. В. Глінка. — Київ : Наш формат, 2019. — 336 с.

 Анотація

Наш мозок – особливий орган. Його робота безпосередньо залежить від їжі, яку ми споживаємо. Однак поради, які ми щодня бачимо в інтернеті, часто суперечливі й непослідовні. Одного дня ми читаємо, що треба за будь-яку ціну уникати холестерину, а наступного – що він навпаки підтримує здоров’я мозку. Проблема таких сенсаційних заяв у тому, що лише мізерну їх частку було ретельно перевірено. То якою має бути їжа для мозку? Чи здатна лише сама оливкова олія врятувати від «Альцгеймера»? Яка глюкоза потрібна нашому мозкові? І як зробити свій корисний раціон не лише поживним, а й смачним?

 

 

Найк, А.
Як я дорослішаю. Посібник для дівчат [Текст] / А. Найк ; пер. з англ. В. Левицька ; іл. С. Горн. — Київ : Книголав, 2019. — 48 с. — (Дитяча полиця).

Анотація

Дорослішати — круто! Але водночас це трішки хвилююче і навіть лячно Як усе це відбуватиметься? Чого чекати? Чи з усім вдасться впоратися? Не хвилюйся! Найкраще, що ти можеш зробити, аби підготуватися до підліткового віку, — це дізнатися, як саме змінюватимуться твої тіло і почуття. Ця книжка — твій провідник у мандрівку дорослішання. У ній просто й зрозуміло пояснюється, як влаштований твій організм і які зміни чекають на нього в найближчі кілька років. А ще тут є безліч корисних порад і підказок, які допоможуть тобі з усім впоратися. Дізнавайся більше про саму себе — і розпочинай новий етап життя сміливо та впевнено!

 

 

Паджалунга, Л.  -В.
Вечірня йога для дітей. Засинати легко [Текст] / Л. -В. Паджалунга ; намалювала А. Ланг ; пер. Г. Яновська. — Харків : Жорж, 2019. — 36 с. — (Час із книгою).

 

 

 

 

Паджалунга, Л.  -В.
Ранкова йога для дітей. Прокидатися цікаво [Текст] / Л. -В. Паджалунга ; намалювала А. Ланг ; пер. Г. Яновська. — Харків : Жорж, 2019. — 36 с. — (Час із книгою).

 Анотація

Ранкова йога-гра для дiточок, якi вiд самого ранку не знають, куди подiти свою невичерпну енергiю! Авторка книжки — засновниця Iталiйсько асоцiацi дитячо йоги — пропону комплекс вправ, який допоможе дiтям прокинутися й увiйти в новий день свiжими, сповненими сил i радостi життя, а також дивовижного внутрiшнього спокою й упевненостi в собi. Шiстнадцять простих поз-асан, покроково поясненi i проiлюстрованi — дiтям неодмiнно сподобається виконувати їх разом iз казковими героями. Завдяки мудростi Давньої Iндiї прокидатися зранку буде ще цiкавiше i веселiше!

 

 

Пічний, Д. В.
Фізична культура, як один з основних чинників формування здорового способу життя студентської молоді / Д.В. Пічний // Збірник наукових праць студентів та магістрантів Кам‘янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. — 2019. — Вип.13. — С. 163-164. — Бібліогр. в кінці ст. (5 назв).

 

 

 

 

 

Повякель, Л.
Поводження з відходами: ризики для здоров‘я людини та довкілля [Текст] / Л. Повякель, С. Сноз, О. Бобильова // Екологічний вісник. — 2019. — № 3. — С. 25-27. — Бібліогр. в кінці ст. (5 назв).

 

 

 

 

 

 

 

Псатій, Алла.
Навчаймо бути здоровими. Методика залучення молоді до здорового способу життя / Алла Псатій // Профтехосвіта. — 2020. — № 7-8. — С. 8-23. — Бібліогр. в кінці ст. (3 назви).

 

 

 

 

 

Псатій, Алла.
Те, що нас убиває. Шкідливі звички та хвороби, які вони спричиняють / Алла Псатій // Здоров’я та фізична культура. — 2020. — № 5-6 (389-390). — С. 4-11. — Бібліогр. в кінці ст. (3 назви).

 

 

 

 

 

Самойленко, В. Б.
Репродуктивне здоров‘я та планування сім‘ї [Текст] : підручник / В. Б. Самойленко, Г. Г. Рой, В. В. Мисік ; за заг. ред. В.І. Литвиненка. — Київ : Медицина, 2018. — 216 с.

Анотація

Зміст підручника відповідає чинній навчальній програмі. У ньому розглянуто систему організації, структуру та завдання служби планування сім’ї, викладено історію розвитку контрацепції, докладно проаналізовано проблеми штучного аборту, що внаслідок низької медичної культури населення залишається основним методом планування сім’ї. Змістовному висвітленню цих питань сприяє вивчення анатомії та фізіології жіночих і чоловічих статевих органів, проблем безпліддя і захворювань, що передаються статевим шляхом.

 

 

Соловнікова, С.
Рухова активність у житті людини : Кейс-урок з основ здоров’я. 9-й клас [Текст] / С. Соловнікова // Здоров’я та фізична культура. — 2019. — № 1 (373). — С. 44-57. — Бібліогр.: с.46 (10 назв).

 

 

 

 

Стайнз, Ю.
Поговоримо про місячні! [Текст] : Зрозумілі відповіді на зовсім не дурні запитання / Ю. Стайнз, М. Кан ; [пер. з англ. А. Ящук]. — Харків : Крокус, 2020. — 164 с.

Анотація

Весела і дотепна книжка, написана сучасною мовою для сучасних дівчат, розповість усе, що треба знати про місячні: у якому віці вони мають починатися, що робити, щоб вони не застали зненацька, чим відрізняються прокладки від тампонів і чаш, як дати раду з місячними у школі, що робити, якщо кров протекла на одяг, і багато іншого. Авторки цікаво розказали про дорослішання дівочого тіла, згадали про найпоширеніші гінекологічні проблеми (усю інформацію перевірено лікарями!). У книжці багато теплих слів, що заспокоюють і підбадьорюють, а симпатичні й кумедні малюнки створюють невимушену атмосферу. Книжка буде добрим порадником для дівчат, у яких от-от почнуться або щойно почалися місячні. Науковий консультант лікар акушер-гінеколог Наталія Лелюх.

 

 

 

Сухенко, І.
Формування культури здоров’я – необхідний компонент виховання молоді [Текст] / І. Сухенко // Фізичне виховання, спорт і культура здоров‘я у сучасному суспільстві. — 2019. — № 1(45). — С. 29-36. — Бібліогр. у кінці ст. (26 назв).

 

 

 

 

Шпиг, Наталія.
Партнерство школи та громадських організацій. Можливості формування здорового способу життя в молодіжному середовищі / Наталія Шпиг // Методист. — 2020. — № 7-8. — С. 26-51. — Бібліогр. в кінці ст. (32 назви).