06/01

Міжнародний день толерантності: формування високих моральних критеріїв

Науково-методичний відділ Державної бібліотеки України для юнацтва провів у 2022 році онлайн-опитування до Міжнародного дня толерантності, що мав на меті визначити/дізнатися чи є толерантними юнацтво/молодь в умовах російсько-української війни.

У онлайн-опитуванні взяли участь користувачі бібліотек для юнацтва/молоді України віком від 14 до 35 років.

Загалом опитано 317 респондентів, з них 19 % чоловічої статі та 81 % жіночої статі.

За віковим критерієм респонденти розподілилися таким чином: 14-18 років – 31 %; 19-25 років – 15 %; 26-35 років – 54 %.

За родом занять респонденти: навчаються у школі – 19 %; навчаються у коледжі, ліцеї – 11 %; навчаються у виші – 6 %; працюють – 61 %, а також молоді мами та особи, які тимчасово не працюють– 3 %.

За територіальною приналежністю –  це бібліотеки для юнацтва/молоді Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької областей, міста Київ та Амстердам.

Згідно з отриманими даними, 71 % респондентів вважають, що толерантність це взаємоповага, сприйняття поглядів іншої людини; 13 % молоді зазначили, що толерантність це готовність до діалогу; вимушено-терпиме ставлення та стримування своїх негативних почуттів – 9 %; політична та правова вимога до життя у сучасному суспільстві 7 % (діаграма 1).

Діаграма 1

Відповідно до відповідей, найбільш толерантно молодь ставиться до людей з інвалідністю (97 %), внутрішньопереміщених осіб внаслідок російсько-української війни (89 %) та іншомовних (88 %). Найменш терпимо респонденти ставляться до людей із наркотичною залежністю (50 %), людей з алкогольною залежністю (44 %) та людей з кримінальною відповідальністю (33 %).

До респондентів було поставлене таке запитання «Чи є категорія людей, кого Ви не сприймаєте, не поважаєте?». Найчастіше звучали відповіді:

  • «не сприймаю росіян і усіх, хто підтримує росію»;
  • «людей з алкогольною та наркотичною залежністю»;
  • «людей, що чинять насильство»;
  • «не поважаю зрадників та брехунів»;
  • «іноземців, котрі поводять себе зверхньо у моїй країні».

Щодо найбільших проявів нетерпимості, які бачила молодь, то 45 % респондентів відзначили соціальні мережі; 34 % ‑ у громадському транспорті; у державних установах – 11 % та у школі – 10 % (діаграма 2).

Діаграма 2

Причини нетерпимого ставлення один до одного респонденти вбачають у двох чинниках, а саме: невихованість людини – 42 % та не сприйняття позиції іншої людини – 41 % (діаграма 3). Проте, нинішнє життя в умовах війни і погане фінансове забезпечення мають найменший вплив на толерантне ставлення до оточуючих (діаграма 3).

Діаграма 3

87 % молоді вважають себе толерантними стосовно інших людей. Респонденти впевнені, що навичкам взаєморозуміння потрібно навчатися та виробляти (діаграма 4), а саме починаючи з сім’ї (46 %), продовжувати в садочку (24 %) та у школі (30 %). Окрім того, молоді користувачі юнацьких книгозбірень зазначили, що навчатися бути толерантним необхідно впродовж усього життя.

Діаграма 4

Зважаючи на зазначені книги, прочитані респондентами, в яких найкраще відображено толерантне ставлення до людини, варто сказати, що сучасна молодь активно читає, адже було дано величезний перелік книг. Все ж таки найчастіше респонденти відмічали Біблію та твори: Гарпер Лі «Убити пересмішника», Джон Бойн «Хлопчик у смугастій піжамі»,Френсіс Бернетт «Таємний сад», Гаррієт Єлізабет Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома», Елінор Портер «Поліанна».

ДБУ для юнацтва та обласні бібліотеки для юнацтва/молоді щорічно проводять заходи, присвячені Міжнародному дню толерантності, які відвідують юнаки та дівчата, молодь. За даними опитування респонденти відвідували у бібліотеці такі заходи щодо Міжнародного дня толерантності:

  • тренінг ‑ 10 %;
  • майданчик толерантності ‑ 4 %;
  • година толерантності ‑ 29 %;
  • хвилинка позитиву ‑ 12 %;
  • перегляд фільму ‑ 15 %;
  • не відвідували ‑ 30 %.

Отже, респонденти віком від 14 до 35 років, котрі долучилися до онлайн-опитування вважають себе толерантними до різних соціальних груп українського суспільства. Проте, на тлі жорстокої російської війни проти українського народу, молодь не сприймає та не вбачає толерантного відношення до росіян і усіх, хто підтримує росію.

Також більшість респондентів зазначили, що не можуть поважати людей, котрі є алкоголе- або наркозалежними і не намагаються змінитися.

На думку респондентів, толерантність ‑ це результат виховання поваги до оточуючих, але порушення свободи людини ‑ не викликає поважливого ставлення.