
- Захід уже відбувся.
Воєнна проза як зброя у війні за реальність
17/11/2019 14:00 - 17:00
ПРО АВТОРІВ ВОЄННОЇ ПРОЗИ – ТЕПЕРІШНІХ І МАЙБУТНІХ Розмова про те, як і чому її пишуть, і як стають письменниками, і навіщо нам знову потрібні книжки про війну.
Як зробити з будь-якої найпересічнішої і найбанальнішої історії цікаву штуку – давно вже пораховано прийоми, способи та методи. Ми теж про них будемо говорити на занятті письменницького тренінгу для авторів-початківців “Пиши наживо”, навіть у перший же день. Але насправді – все це лише техніка. Щоб історія жила на папері і поза ним, потрібно дещо більше. Розумні науковці звуть це проблематикою і смислами. Але як саме ці смисли виникають в уяві читача і в тексті письменника, а надто – непрофесійного письменника, ненавченого літстудіями чи філфаком, але чия книжка раптом стає потрібною тисячам читачів? Як і чому це відбувається, чи може непрофесійний автор перевернути літпроцес, підводні камені творчості та зміна літературних епох крізь призму нової української воєнної прози – про все це говоритимуть Kostia Chabala, Rudenko Yury, Maksym Petrenko, Ганна Скоріна (Ganna Skorina), Марина Рябченко, Olena Maksymenko, Тетяна Єрескіна, Олеся Стужук. Ну і ми з вами теж. Дискусія в межах письменицького курсу з авторами, жірналістами та науковцями.
0:00 – 6:40 Представлення учасників дискусії
6:47 Постановка проблеми
13:45 Костя Чабала (ветеран, автор книжки «Вовче»): про те, як писалось, чому, навіщо і як змінювалосьставлення до свого тексту під час написання і згодом
22:03 Юрій Руденко (ветеран, автор романів «Психи двухморей», «Свет и кирпич», проекту Историявойны): про особистий досвід, пропаганду ідей та те, як непрофесійна, але актуальна література про війну закріплює власні позиції та дає опертя спільноті в добу постправди
41:00 Максим Петренко (ветеран, автор роману «Спокійноїночі :)»): про творчість як тригеруючий та терапевтичний процес, а також як спосіб говорити про те, що тобі важливо, та інструмент комунікації з тими, до кого прагнеш достукатися 1:11:55 Ганна Скоріна (професійний читач, каталогізатора та колекціонерка нашої сучасної воєнної літератури):про читання як можливість долучитися до болючого і складного досвіду та про систематизацію текстів як елемент осмислення глибини, перебігу та масштабів цього досвіду.
1:26:31 Марина Рябченко (дослідниця воєнної літератури, кандидат філологічних наук): про воєнну літературу як закономірну частину літпроцесу та ширше – як культурне явище.
1:33:24 Олена Максименко (ветеранка, поетка, письменниця, журналістка, авторка збірок віршів «Бременські траси» і «Я тобі листопад» та прозової книжки «Неприкаяні»): про те, як в творчості взаємодіють письменницька та журналістська ідентичності та несподівані інсайти в особистісному досвіді та при спілкуванні з людьми поза контекстом україно-російської війни.
1:51:53 Татяна Єрескіна (сценарист на «довгих» серіалах): про те, як та які саме історії працюють на масового глядача і навіщо нам все це знати .
2:21:42 Юлія Оскольська (редакторка, авторка курсу для авторів-початківців «Пиши наживо», модераторка розмови): про концепт перемоги і новий український міф