Анонси

Loading Події

Всі анонси

  • Захід уже відбувся.

Серцем людина вічна…/до 300-річчя від дня народження Г.С.Сковороди/

18/11/202210:00 - 31/12/202216:00

Державна бібліотека України для юнацтва

Національний музей народної архітектури та побуту України запрошує на виставку «Серцем людина вічна», присвячену 300‑річчю від дня народження видатного українського просвітителя‑гуманіста, філософа Григорія Сковороди.

Виставка проходить в рамах національної компанії «Світ Сковороди» і має на меті донести широкому загалу багатогранність образу Г. Сковороди.

Для огляду на виставці представлені предмети з фондової колекції НМНАПУ: вироби з дерева, декоративно‑вжиткові речі, тканина, рушники, кераміка, строї традиційного українського одягу з Полтавщини й Слобожанщини, де народився й провів більшу частину свого життя Г. Сковорода. Виставка доповнена фотоілюстраціями, народною картинкою, крилатими висловами й цитатами філософа. Також виставка репрезентує літературно-філософський спадок Г. Сковороди, представлений друкованими творами.

Відвідавши відкриття виставки, ви зможете опанувати правопис XVIII ст., яким писав Г. Сковорода, а також власноруч завірити документ печаткою Чорнухинського полку із сургучу.

Виставка представлена в залі Державної бібліотеки України для юнацтва за адресою: м. Київ, проспект Голосіївський, 122.

Виставка триватиме з 18 листопада до 31 грудня 2022 року.

КОНЦЕПЦІЯ ВИСТАВКИ

«СЕРЦЕМ ЛЮДИНА ВІЧНА»
(до 300‑річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди)

Вступ. Під час повномасштабного вторгнення рашистських військ на українську землю головною метою діяльності Національного музею архітектури та побуту України є не тільки збереження національних цінностей українського народу (пам’яток архітектури, народних звичаїв і традицій), але й формування національної свідомості українців через популяризацію та вшанування пам’яті величних представників українського народу.

У сьогоднішню важку добу з п’єдесталу особистої слави сходить до нас людина планетарного мислення, високого Духу і Свідомості – Григорій Савич Сковорода. За визнаванням ЮНЕСКО, Г. Сковорода входить у п’ятірку найвизначніших мудреців всіх часів і народів.

Український філософ і поет, співак і музикант, байкар і педагог, український просвітитель і гуманіст Г. Сковорода належить до найвидатніших виразників української ментальності XVIII ст. У його творах відобразилися світогляд, стиль і спосіб мислення, жива душа культури українського народу, що розвивалася і збагачувалася впродовж віків. Роздуми мислителя зосереджувалися навколо проблем людини, її щастя, спорідненої праці, морального вдосконалення, врешті – свободи й незалежності.

Він жив у той час, коли абсолютно все українське було підірване й знищене. В умовах повної й абсолютної ліквідації рештків Української держави у XVIII ст. Г. Сковороді все‑таки вдалося знайти своє призначення й глибинно проникнути в серця та свідомість українців.

Невипадково в травні цього року московська ракета влучила в музей Г. Сковороди… Влучила в те, що є серцем і диханням нації. До щему вражають слова філософа: «Хто воїном  народжений бути – дерзай, озброюйся!.. Захищай землеробство й купецтво від внутрішніх грабіжників та зовнішніх ворогів. Бережи звання, як око… Віддати за образу, захищати страдну й беззбройну невинність, заступатися за основу суспільства – Правду… Не бійся, з Богом легше буде тобі переносити голод, спрагу, холод, жар, безсоння, кровотечні рани і самий страх смертний…»

Актуальність. Необхідність формування національної свідомості сучасної людини в умовах національної небезпеки з боку російських загарбників є актуальною як ніколи. У ювілейний рік (300‑річчя від дня народження Г. Сковороди) завдяки заходам, присвяченим вшануванню пам’яті всесвітнього  генія, маємо можливість осягнути феномен особистості славетного українця,  якому вдалося в час соціальної прірви XVIII ст. (поневолення України й перетворення її на колонію Московської держави) втримати духовні опори нації, а це – самоусвідомлення того, хто ми, звідки ми, для кого й для чого ми, у чому наше призначення й наша сутність. З глибини віків у наше сьогодення увійшли основні концепти, які подарував Г. Сковорода. Це концепт свободи й пізнання самого себе: «Не шукай щастя деінде, воно тут, всередині, копай криницю в самому собі, і тоді ти нап’єшся з себе чистої води й даси чистої води іншим людям».

Метою виставки є спроба донести багатогранність образу Г. Сковороди, осягнути феномен його особистості та залучити українців до нового осмислення його спадщини.

У становленні особистості Г. Сковороди як мислителя й демократа важливу роль відіграли відчуття, отримані ним із дитинства: волелюбний дух козацтва, любов до Батьківщини, з її традиціями, фольклором, звичаями, історією й дивовижною природою.  Невипадково Полтавщина була і є колискою неймовірно талановитих і видатних постатей, як‑от: Григорій Сковорода, Іван Котляревський, Микола Гоголь, Панас Мирний, Олена Пчілка, Леонід Глібов, Євген Гребінка й багато інших. Полтавські письменники збагачували й розвивали українську мову, наповнювали скарбницю української культури своїми творами, долучалися до важкої праці – захисту й зміцненню рідної мови.

Реалізація проєкту. У побудові експозиції виставки використано експонати з фондової колекції НМНАП України: вироби з дерева, декоративно‑вжиткові речі, музичні інструменти, традиційні рушники, строї традиційного українського одягу Полтавщини й Слобожанщини, де народився й провів більшу частину свого життя Г. Сковорода. Виставка доповнена крилатими висловами й цитатами філософа, народною картинкою й фотоілюстраціями. Особливе місце на виставці займає літературно‑філософський спадок Г. Сковороди, представлений друкованими творами.

Проєкт створено у співпраці з відділом мистецтв Державної бібліотеки України для юнацтва і є частиною урочистих заходів, присвячених 300‑річчю від дня народження Г. Сковороди.

Виставка представлена в залі Державної бібліотеки України для юнацтва за адресою: м. Київ, проспект Голосіївський, 122.

Виставка триватиме з 18 листопада до 31 грудня 2022 року.