У Державній бібліотеці України для юнацтва відкрилась виставка плакатів “Покоління незалежних”, яка розповідає про досягнення української молоді.
День Незалежності України – свято нашої державності, величі духу українського народу.
Найбільша цінність держави – громадяни, які творять її історію.
Пишаємося поколінням, народжених за часів незалежності. Своїми досягненнями в науці, освіті, креативній індустрії, бізнесі, спорті, мистецтві молодь вносить вагомий внесок у розбудову української держави.
Втілюйте свої мрії у конкретних справах!
Любіть Україну!
-
-
Марта Костюк (2002 р.н.) – українська тенісистка, третя ракетка України, переможниця Відкритого чемпіонату Австралії 2017 року в одиночному розряді серед юніорок і Відкритого чемпіонату США 2017 року в парному розряді серед юніорок. У січні 2017 року Костюк, у віці 15 років, пройшла кваліфікацію на дорослу частину Australian Open, ставши наймолодшою тенісисткою, що кваліфікувалася в основну сітку будь-якого турніру Великого шолома з 2005 року. У червні 2021 року була кваліфікована для участі в Олімпійських іграх у складі національної команди України з тенісу. Найвища позиція в одиночному розряді – 77 (26 квітня 2021 р.), в парному розряді – 104 (26 жовтня 2020 р.).
-
-
Макс Фролов (1994 р.н.). Спеціаліст із data science, засновник «DataRoot Labs» – дослідницького центру з роботи зі штучним інтелектом і big data. Фролов також заснував освітню програму «DataRoot University», де студенти можуть повністю опанувати сферу data science.
-
-
Антон Головаченко (1994 р.н.) – винахідник бюджетного екзоскелета «UniExo», який дає можливість людям з інвалідністю чи захворюваннями опорно-рухового апарату повноцінно пересуватися. Цю систему можна застосовувати як для реабілітації після переломів, так і для реабілітації повністю паралізованої людини. Його конструкція відрізняється від вже існуючих закордонних аналогів легкістю і компактністю (вона майже непомітна під одягом), на порядок нижчою вартістю виготовлення та можливістю самоналаштовування, яку забезпечує спеціально створений роботизований алгоритм. Прилад дає можливість керувати рухами кінцівок за допомогою нейрошолому або нейробраслетів. У 2017 р. він здобув перемогу на престижному конкурсі «Silicon Valley Robotics». Антон вже встиг об’їздити більшість країн Європи та Азії, отримати багато міжнародних нагород, своє майбутнє пов’язує з Україною, хоча і не виключає можливості в перспективі працювати деякий час за кордоном. «Людський капітал значно цінніший за технологічне обладнання», – впевнений винахідник.
-
-
Ліза Дзюба (1992 р.н.) та Ахмед Сулейман (1996 р.н.) – співзасновники сервісу Flawless App. Flawless App – це сервіс для порівняння дизайну з реальним мобільним додатком під час розроблення. Flawless App бере бажаний дизайн і накладає на наявний додаток прозорим шаром поверх або розділяючи екран. Це дозволяє виявити всі недоліки й незбіги з тим, яким має бути застосунок і яким він вийшов. Flawless App користуються розробники з Uber, Basecamp, Disney, eBay, Nike, Qiwi, Spotify. У 2020 році стартап продали американській компанії Abstract.
-
-
Вікторія Репа (1993 р.н.) – співзасновниця фітнес-додатку «BetterMe», який завантажили 50 мільйонів користувачів – сервісу, що випускає застосунки для занять спортом, правильного харчування та здорового способу життя. Їх застосунки очолювали категорії «Здоров’я та фітнес» та мають мільйонну аудиторію. Вікторія Репа стала першою жінкою з України, яка взяла участь в «Apple Entrepreneur Camp». Вікторія представляла Україну під час Всесвітнього економічного форуму 2020 року в Давосі. «Мій робочий девіз – спочатку робимо, а потім покращуємо. Якщо надто довго думати, людина може перегоріти, а її ідея втратить актуальність», – сказала співзасновниця «BetterMe».
-
-
Еліна Світоліна (1994 р.н.) – українська тенісистка, третя ракетка світу в рейтингу WTA у 2017, 2018 і 2019 роках. Чемпіонка підсумкового турніру WTA Finals 2018 року. Виграла 15 турнірів WTA в одиночному розряді та два – в парному. Двічі діставалася півфіналів на турнірах Великого шолому (2019) і чотири рази – чвертьфіналів (2015, 2017, 2018, 2019). Чвертьфіналістка Олімпійських ігор 2016 року, бронзова призерка Літніх Олімпійських ігор 2020 року в Токіо (2021) в одиночному розряді. Найуспішніша спортсменка в історії українського тенісу, встановила багато національних рекордів і серед жінок, і серед чоловіків, зокрема зайняла найвищу серед українських тенісистів третю позицію у світовому рейтингу, єдина перемагала в підсумковому чемпіонаті року, єдина серед жінок досягала півфіналів турнірів Великого шолому в одиночному розряді. Найвища позиція – 3 (11 вересня 2017), поточна позиція – 5 (16 березня 2020).
-
-
Роман Могильний (1991 р.н.) разом з партнерами він подарував світу особливу для 2020 року цінність – можливість на хвилину відволіктись від буденності та гнітючої реальності, і при цьому не порушувати карантин. За допомогою Reface можна вставляти своє обличчя у відеоролики і gif-зображення. Так українська розробка дозволяє будь-кому відчути себе кінозіркою чи іншим популярним персонажем. Технологія працює завдяки штучному інтелекту. У серпні український додаток Reface, одним із творців якого був Могильний, випередив NetFlix, TikTok, Hulu і посів перше місце в американському Appstore. Додатком бавляться зокрема такі зірки як репер Snoop Dog чи співзасновник Tesla і SpaceX Ілон Маск.
-
-
Жан Беленюк (1991 р.н.) – український борець греко-римського стилю. Чемпіон Олімпійських ігор 2020 року в Токіо, багаторазовий призер та чемпіон світу та Європи, срібний призер Олімпійських ігор (2016), чемпіон і срібний призер Європейських ігор (2019, 2015), бронзовий призер Універсіади (2013). Заслужений майстер спорту України. Народний депутат ІХ скликання, перший темношкірий парламентарій в Україні, займається питаннями спорту та молодіжної політики. Нагороджений: орденом «За заслуги» ІІ та ІІІ ст. та медаллю «За працю та звитягу» за досягнення високих спортивних результатів, виявлені самовідданість та волю до перемоги, піднесення міжнародного авторитету України.
-
-
Марія Музичук (1992 р.н.) – українська шахістка. Гросмейстер (2015), чемпіонка світу серед жінок 2015 року, дворазова чемпіонка України (2012, 2013), найкраща шахістка світу 2015 року. У складі жіночої збірної України – чемпіонка світу 2013 року та чемпіонка Європи 2013 року, срібна призерка шахової олімпіади 2018 року та бронзова призерка шахових олімпіад 2012, 2014 та 2016 років. Рейтинг Марії Музичук станом на червень 2020 року – 2544 (6-те місце у світі, 1-ше – серед шахісток України).
-
-
Олександр Зінченко (1996 р.н.) – український футболіст, півзахисник і лівий захисник англійського «Манчестер Сіті» та національної збірної України. У 2016 році підписав п’ятирічний контракт з англійським клубом «Манчестер Сіті», і в тому ж році став наймолодшим автором гола в історії збірної України. Свій перший м’яч за головну команду країни він забив у 19 років, побивши рекорд двадцятирічної давнини Андрія Шевченка. Чотириразовий чемпіон і володар Кубка Англійської ліги. У складі «Манчестер Сіті» Зінченко здобув два титули чемпіона Англії і виграв усі три найпрестижніші кубки країни – Суперкубок Англії, Кубок Англії і Кубок Англійської ліги.
-
-
Ірина Шиба (1993 р.н.) – реформаторка, виконавча директорка фундації «DE JURE». У назві організації – перші літери слів DEMOCRACY, JUSTICE, REFORMS, з яких складається поняття DE JURE, латиною – «згідно з правом». Це відображає філософію організації: справжня демократія в Україні можлива тільки з дієвим правосуддям, шлях до якого лежить через структурні реформи. Фундація займається розв’язанням проблем сучасного українського правосуддя: корупції, залежності та необ’єктивності. Фонд розпочав проєкт, який допомагає у реабілітації неповнолітніх, що оступилися вперше. Виконавча директорка «DEJURE» вважає, що держава має боротися не з дітьми, а з причинами злочинів. Результат Шиби та її команди – в Україні стартував пілотний проєкт з відновного правосуддя для неповнолітніх. У його рамках діти, що вперше оступилися, мають можливість помиритися з потерпілими, а психологи і соцслужби – підкоригувати їхню поведінку.
-
-
Наріман Алієв (1992 р.н.) – український режисер та сценарист кримськотатарського походження, заслужений діяч мистецтв України (2020). Член Української (2017) та Європейської (2019) кіноакадемій. Член Громадської ради Українського оскарівського комітету (2019), Лауреат премії кінокритиків «Кіноколо» 2019 року (найкращий режисер і найкращий фільм). У 2016 році номінувався на Кришталевого ведмедя Берлінського міжнародного кінофестивалю за свій короткометражний фільм «Без тебе». Його дебютний повнометражний фільм «Додому» 2019 року відібрали до конкурсної програми «Особливий погляд» 72-го Каннського міжнародного кінофестивалю.
-
-
Андрій Любка (1987 р.н.) – український романіст, перекладач та есеїст. Лауреат премії Фонду Ковалевих та відзнаки імені Юрія Шевельова (2017) за есеїстику. Член Українського PEN-клубу. Окремі його твори перекладено 13 мовами світу. Куратор міжнародних літературних фестивалів, зокрема «Meridian Czernowitz», «Київські лаври». За першу збірку віршів «Вісім місяців шизофренії» отримав нагороду як кращий дебютант 2007 року. Популярність автору в Україні та за кордоном приніс роман «Карбід» (2015), що ввійшов до короткого списку «Книги року BBC», та був номінований на найвищу літературну нагороду у Польщі. Творчий доробок: поетична збірка «Сорок баксів плюс чайові» (2012), прозові книги «Спати з жінками» (2014), «Кімната для печалі» (2016), «Саудаде» (2017), «Кілер+» (2018), роман «Твій погляд, Чіо-Чіо-сан» (2018).
-
-
Федір Сердюк (1996 р.н.) – засновник сертифікованої тренінгової компанії «FAST», яка проводить навчання співробітників підприємств і приватних осіб навичкам першої допомоги, а службовців силових структур України – навичкам першої тактичної допомоги. Послугами користуються найбільші українські та міжнародні компанії: Метінвест Холдинг, Укргазвидобування, Кернел, METRO Cash & Carry Ukraine, Київстар, Red Bull, БФ «Таблеточки», «Життєлюб» та ін. Саме Федір став ініціатором встановлення першого дефібрилятора в аеропорту Одеси, а пізніше дефібриляторів і в київському метрополітені. «FAST» можна вважати соціальним підприємством, тому що діяльність компанії спрямована на пом’якшення гострої соціальної проблеми: смерті від відсутності першої допомоги.
-
-
Лідія Терпель (1992 р.н.) – засновниця IT-компанії «Skyworker», що допомагає IT-фахівцям проаналізувати ринок праці та підібрати вакансію під вимоги кандидатів, а IT-компаніям – побудувати власні ком’юніті IT-кандидатів для успішного рекрутингу. Команді вдалось за 4 місяці залучити до проєкту 8 міжнародних технологічних компаній, створити базу клієнтів з 2500 IT-спеціалістів із 18% щотижневим зростанням, а також закрити перший раунд інвестицій з оцінкою в $1,5 млн та отримати грант $25000 від «Ukrainian Startup Fund». Лілія Терпель успішно транфсормувала власний офлайн-бізнес у SaaS-сервіс Skyworker – продукт, що автоматизує процес маркетингу HR-індустрії й побудувала одну з найбільших стартап-спільнот в Україні – «Silicon Drinkabout», яка налічує 7000+ учасників.
-
-
Іван Фролов (1993 р.н.) – один із наймолодших українських дизайнерів, переможець конкурсу «Погляд у майбутнє», який проводить Ukrainian Fashion Week. Володар шести нагород першої української професійної премії в галузі моди Best Fashion Awards. Займається професійним створенням одягу з 14 років. Засновник бренду одягу FROLOV (2011), що має 15 магазинів у 10 країнах світу. Дизайнер акцентує увагу на вивчені людської сексуальності та підіймає соціальні теми, такі як боротьба зі СНІДом. Філософія модного дому полягає в інтелігентній провокації, відкритій сексуальності образів та грі на межі дозволеного.
-
-
Михайло Федоров (1991 р.н.) – український підприємець та державний діяч, з серпня 2019 – віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації України. Наймолодший міністр в історії української політики. Обійнявши посаду, поставив за мету побудувати цифрову державу та до 2024 року перевести 100% державних послуг в онлайн. Ініціатор створення електронного сервісу державних послуг «Дія». Разом з командою запустив низку сервісів та проєктів, які сприяють оцифруванню: сервіс державних послуг «Дія»; «Е-Малятко»; проєкт «Дія. Цифрова освіта»; платформа «Дія. Бізнес»; «E-Residency».
-
-
Анна Бондаренко (1992 р.н.) – професійна українська скрипалька, активно займається концертною діяльністю, виступає на гучних міжнародних подіях. У 2018 році Анна стала імпресаріо і співавтором джазового проєкту «Blue Horse». Проєкт створений спільно з відомим джазовим піаністом Олексієм Саранчіним, і розповідає про історію створення джазової музики в Україні. Спільно з міжнародною компанією «Suntri» працює над створенням платформи «Suntri Vibes». Ідея проєкту – використання технологій блокчейн і штучного інтелекту для всіх музикантів світу, щоб захистити авторські права мільйонів творчих людей; дати можливість артистам та авторам отримувати гідну фінансову винагороду за їхню працю, надати прозорий та прямий доступ до продукту всім споживачам інтелектуального контенту. З 2019 року Анна є амбасадором «Suntri» в усьому світі.
-
-
Ілля Філіпов (1992 р.н.) – співзасновник та керівник освітньої онлайн платформи «EdEra» (Educational Era) (ed-era.com). Ідеолог, розробник та викладач фізики на проєкті, експерт з дистанційної освіти в Проєктному офісі «ОБСЄ Україна». Проєкт створює якісний освітній контент, доступний для всіх бажаючих у режимі онлайн. На двох платформах розміщуються онлайн-курси, інтерактивні підручники, втілюються спецпроєкти. Розпочавши зі створення онлайн-курсу та інтерактивного підручника з фізики для старшої школи, команда створила понад 1000 освітніх роликів, запустила 10 відкритих онлайн-курсів та інтерактивних підручників. Курс «Лайфхаки з української мови» став першим відкритим онлайн курсом в Україні, що отримав гриф Міносвіти.
-
-
Дар’я Білодід (2000 р.н.) – українська дзюдоїстка, дворазова чемпіонка світу та чемпіонка Європи. Бронзова призерка Олімпійських ігор 2020 року в Токіо. Краща дзюдоїстка сезону 2019/2020 за версією Міжнародної федерації дзюдо. У 2018 році стала наймолодшою чемпіонкою світу з дзюдо – у віці 17 років і 11 місяців, а також стала чи не єдиною, хто одночасно володів титулами чемпіона Європи серед кадетів, юніорів та дорослих. А через рік, у 2019 році, повторила свій успіх, і встановила новий рекорд, ставши наймолодшою дворазовою чемпіонкою світу. Нагороджена Орденом княгині Ольги ІІІ ст. (2019) за досягнення високих спортивних результатів на ІІ Європейських іграх у Мінську (Республіка Білорусь), виявлення самовідданості та волі до перемоги, піднесення міжнародного авторитету України.
-
-
Іван Селезньов (1997 р.н.) представив на міжнародному конкурсі «Intel International Science and Engineering Fair» свій проєкт «Нове чуття: ультразвукова рукавичка для просторової орієнтації людей з вадами зору». Завдяки йому люди, які мають проблеми з зором, отримали шанс самостійно орієнтуватися у просторі за допомогою дотиків. Цей винахід потрапив до трійки кращих винаходів світу у 2013 році. Пізніше з однодумцями Андрієм Коноваленко та Лесею Кондратюк зайнялися розробкою нового проєкту «OpenWorld», який допоможе людям із вадами зору краще орієнтуватися на вулицях міста. Проєкт «OpenWorld» створює Bluetooth-маячки, які кріпляться на громадський транспорт і об’єкти міської інфраструктури. За допомогою спеціально розробленого мобільного додатку незряча людина матиме можливість ідентифікувати і вибирати потрібний їй об’єкт чи напрям руху. Ця технологія працюватиме разом з GPS. Проєкт успішно співпрацює з Microsoft, Kyiv Smart City, Ciklum та НГО.
-
-
Яна Панфілова (1998 р.н.) – засновниця першої організації консультантів для ВІЛ-позитивних підлітків у Східній Європі та Центральній Азії Teenergizer. Сьогодні це платформа з групами підтримки, онлайн-консультаціями і тренінгами про ВІЛ та сексуальне здоров’я. Організація розрослася і стала міжнародною, працює на чотири країни і десять міст Східної Європи і Центральної Азії. «Teenergizer» консультує підлітків про ВІЛ. В організацію звертаються діти, яким потрібна психологічна підтримка. Раніше самими популярними були питання про секс, зараз – як не вбити себе. Засновниця «Teenergizer» має намір змінювати суспільство через політику. Перший крок зроблено: «Teenergizer» разом з пацієнтськими організаціями лобіює законопроєкт, що дає можливість підліткам з 14 років одержувати інформацію про своє здоров’я без участі батьків. Його ухвалення уможливить збільшити кількість тестувань на ВІЛ, а також на інші інфекції, що передаються статевим шляхом.
-
-
Олександр Жук (1989 р.н.) – вчитель інформатики із Запоріжжя, увійшов до топ-50 найпрестижнішої світової премії для вчителів «Global Teacher Prize» (2019). Працює у Запорізькій спеціалізованій школі-інтернаті «Джерело» з дітьми з порушеннями слуху. Він вивчив жестову мову, щоб ділитися з дітьми з порушеннями слуху тонкощами IT, створив енергокоманду, створює з учнями роботів та сонячні панелі, і три роки поспіль перемагає в математичному конкурсі з усного рахунку. Має чотири вищі освіти: економічну, психолога, сурдоперекладача і вчителя інформатики. А в 2018 році став найкращим вчителем за українською версією згаданої премії.
-
-
Роман Яремчук (1995 р.н.) – український футболіст, центральний нападник португальського клубу «Бенфіка» та збірної України. Автор найшвидшого голу в історії Української Прем’єр-ліги (на 8-й секунді). Учасник молодіжного чемпіонату світу 2015 року. У національній збірній України провів 29 матчів, забив 10 голів (2018-2021). Учасник фінального турніру Євро-2020 (5 матчів, 2 голи). Учасник відбірних турнірів Євро-2020 (7 матчів, 4 голи) та ЧС-2022 (3 матчі, 1 гол). Учасник Ліги націй УЄФА 2019 (3 матчі) і Ліги націй УЄФА 2021 року (5 матчів, 1 гол). У молодіжній збірній України провів 9 матчів, забив 2 голи (2014-2016). У юнацьких збірних України провів 30 матчів, забив 3 голи (2012-2015).
-
-
15. Валентин Фречка (2001 р.н.) – школяр-винахідник із Закарпаття у червні 2018 року отримав золоту медаль на «Genius Olimpiad» (Нью-Йорк, США) за свій проєкт «Recycle of Fallen Leaves», створення паперу з опалого листя. У 2019 році технологія успішно пройшла тести на спеціалізованому обладнанні. Перша промислова партія паперу з опалого листя (1,5 т.) випущена восени 2020 року. Бежевий папір, який ще нещодавно лежав на тротуарах та землі, планують використовувати для виготовлення пакувальних пакетів, картону та одноразового посуду. Проєкт «RE-leaf PAPER» доводить, що пластику й поліетилену можна знайти альтернативу, аби зберегти довкілля та обійтися без виробів із цих забруднювачів.
-
-
Ольга Харасахал (2001 р.н.) – студентка Національного медичного університету імені О. О. Богомольця з Маріуполя, яка розробила новий метод ранньої діагностики раку (метод ранньої діагностики меланоми). Метод дозволяє контролювати хід лікування і підбирати індивідуально медпрепарати для кожного пацієнта. Цей винахід зробив її призеркою Міжнародного конкурсу наукових проєктів «Intel ISEF» 2019 у США. Загалом за 2019 рік дівчина перемогла на трьох наймасштабніших міжнародних наукових олімпіадах. Має два патенти на обладнання для виявлення раку. У 2019 році стала переможницею Всеукраїнської премії «Studway Award 2019» або «Студентського Оскару», якою відзначають найкращі наукові проєкти. «Моя мета – зробити лікування раку можливим та доступним для всіх у світі, я хочу зробити Україну такою ж привабливою для медичного туризму, як Ізраїль», – сказала Ольга Харасахал.
-
-
Роман Набожняк (1990 р.н.) – підприємець, музикант та ветеран АТО, співзасновник Veterano Brownie. До 2015 року Роман працював у рекламі та ІТ. Після десяти місяців у зоні АТО повернувся до Києва і вирушив із дружиною у подорож Непалом та Індією. Там народилася бізнес-ідея Veterano Brownie, яка за два роки переросла із домашнього виробництва у заклад на київському Подолі. В його пекарні також працюють ветерани, а частину прибутку Роман віддає на потреби родин українських військових, які загинули під час війни на Сході. Роман переконаний, що не варто слухати тих, хто говорить, що «у тебе нічого не вийде», найважливіше звірятися зі своїм внутрішнім камертоном, щоб розуміти: «Я на правильному шляху чи зійшов із нього».
-
-
Вікторія Марчук (1990 р.н.) – заслужений майстер спорту з паратхеквондо. Найтитулованіша паратхеквондистка планети – шестикратна чемпіонка світу, чотириразова чемпіонка Європи, чемпіонка Азії, Африки, Кореї, США, Йордану, Єгипту, Туреччини, Ірану, багаторазова чемпіонка України. На сьогодні є першим номером світового рейтингу, і має ліцензію на Паралімпійські ігри в Токіо (паратхеквондо буде вперше представлено в програмі Паралімпійських ігор). Успіхам української спортсменки присвячено окремий стенд у музеї світової столиці тхеквондо – південнокорейському Сеулі.