Essays on the history of Ukraine. Ihor SMESHKO

Книга “Нариси з історії України”, Ігор Смешко, 2023 року видання у відділі літератури іноземними мовами

Анотація Видавництва Саміт-Книга

У XX столітті американський політолог Збігнєв Бжезінський неодноразово наголошував, що без України Росія перестає бути  імперією, а в разі приєднання України Російська  імперія,  як фенікс, буде завжди відроджуватися. В цьому і полягає головна причина розв’язання Росією у 2014 році війни проти України. А також – причина її «фантомного болю» щоразу, коли ця євразійська імперія втрачає Україну, оскільки без неї вона поступово перетворюється на азійську Московію. Звідси – заперечення фактів історії, державна пропаганда про «єдиний руський народ, спільну історію і державу». А головне – заперечення права України на власну державність, територію, природні і людські ресурси, тому що успіх будівництва європейської форми демократії в Україні є загрозою авторитарно-азійській формі управління Росії. Все це зайвий раз свідчить: «доля не лише Європи, але й всього Світу буде знову залежати від долі України».

Російська пропаганда намагається, перекручуючи історичні факти, виправдати повномасштабне вторгнення на територію України, анексію українських територій, геноцид українського народу і знищення української нації. Тому історія стає сьогодні критично важливим полем для інформаційної боротьби з російською пропагандою та агітацією, а книга «Нариси з історії України» – її вагомим аргументом.

У книзі «Нариси з історії України» Ігор Смешко розвінчує намагання Росії привласнити назву та історію Київської Русі, а також, один за одним, – головні міфи путінської пропаганди про «єдиний народ», «сакральність Криму» тощо. Автор на історичних прикладах демонструє, що Україна та Росія розвивалися за дуже різними цивілізаційними векторами – культурними, мовними, юридичними та інституційними.

Крім того, на підставі ретельного історичного дослідження автор дає відповіді на вкрай важливі запитання сьогодення: Що являє собою будівля сучасної європейської цивілізації? На якому фундаменті її побудовано? І головне – чи були присутні складові цієї цивілізації (ще з найдавніших часів) на території сучасної України?

У «Нарисах» Ігор Смешко також детально описує, що являє собою сучасна Україна, і дає переконливу відповідь на запитання, ким є українці за своїм походженням, культурою і прагненням подальшого розвитку – європейці чи євразійці?

Окремий розділ книги присвячений баченню сучасної національної ідеї України та авторському формулюванню трьох основних законів будівництва демократії у будь-якій країні світу. Це може стати подальшою стратегією розвитку могутньої, самодостатньої, економічно розвинутої та військово сильної України у 21 столітті.