Екобезпека в умовах війни

2022 р. став трагічним, руйнівним та нещадним як для народу України, так і для українського довкілля  та й для природи усієї планети. Росія розпочала повномасштабну війну в Україні – кровопролитну, жорстоку, безпрецедентну війну проти мирного населення та українського майбутнього. Агресор руйнує не тільки людські життя, а й навколишнє середовище. Росіяни намагаються знищити екосистеми країни та забрати у нас здатність відновитись як економічно, так і екологічно.

Війна впливає на усю українську екосистему. Вона забруднює воду та повітря, руйнує ґрунти, спалює ліси й унікальні заповідні території,  вбиває тисячі тварин.

Застосування заборонених видів озброєння (фосфорних бомб), мінування, величезна кількість снарядів, що не розірвалися; відпрацьовані боєприпаси, розбита та викинута військова техніка, розлите пальне; масові поховання, проведені без урахування екологічної безпеки – все це забруднює екосистему, токсичні речовини потрапляють у землю, ґрунтові води, повітря.

Воєнні дії руйнують родючі ґрунти України. Щодня численні ракети та артилерійські снаряди утворюють глибокі вирви, змінюють структуру ґрунтового покриву та отруюють землю ракетним паливом та уламками. Заміновані окупантами території призводять до забруднення ґрунтів важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, кадмієм, нікелем. Це робить ґрунт небезпечним, а в деяких випадках – непридатним для подальшого використання.

Найбільший вплив війна здійснює саме на атмосферу, адже воєнні дії пов’язані із постійними пожежами та вибухами. Ворожі снаряди, які щодня влучають у критичну інфраструктуру та житлові будинки, спричиняють пожежі. Внаслідок чого мільйони тон викидів  небезпечних речовин потрапляють в атмосферу, змінюють якість повітря, навіть сприяють зміні клімату.

Ще одним страшним наслідком війни є руйнація об’єктів природно-заповідного фонду. Через військові дії 900 заповідних територій нині перебувають у небезпеці. Гинуть червонокнижні види птахів, тварин та рослин. Руйнуються унікальні рельєфи, ґрунти, екосистеми й відновити їх майже неможливо.

Злочини проти довкілля призведуть до збільшення смертності, адже люди гинуть не лише від бомбардувань і куль, а й від забруднення навколишнього середовища. Через воду і ґрунт у продукти харчування потрапляє отрута – важкі метали, які завдають шкоди здоров’ю.

Аналітики характеризують дії військових рф, як «екоцид» – навмисне руйнування довкілля, яке може спричинити екологічну катастрофу не лише в Україні, а й на території всієї Європи.

Подібні дії заборонені Женевською конвенцією. Саме у міжнародному праві, завдана навмисна шкода природному середовищу вважається воєнним злочином.

Ми віримо, що Україна переможе, відновиться і стане ще красивішою і могутнішою. Ми повернемо наші землі, відбудуємо наші міста. На жаль, заповідники та національні парки відбудувати не можна. Зруйновані екосистеми зможуть відновитися лише самі, але для цього потрібні роки та десятиліття.

Відділ періодичних видань ДБУ для юнацтва підготував добірку літератури на тему екологічної безпеки в умовах війни та пропонує вам для ознайомлення.

Запрошуємо до Бібліотеки і читання!

 

 

Стахів, Євген.    Визначення, оцінка та розрахунок воєнної шкоди довкіллю України [Текст] / Євген Стахів, Андрій Демиденко // Світогляд. — 2023. — № 4. — С. 17-25. — Бібліогр. в кінці ст.

Анотація

Російська агресія нанесла величезної шкоди довкіллю в Україні. Як оцінити цю шкоду, щоб розрахувати вартість відновлення та обсяг репарацій, які платитиме агресор?

 

 

 

Піриков, О. В.    Геоінформаційний системний підхід до аналізу впливу збройних конфліктів на екологічний стан навколишнього природного середовища [Текст] / О. В. Піриков, С. Н. Чумаченко, Є. А. Яковлєв // Екологічна безпека та природокористування. — 2022. — Вип. 41. — С. 5-17. — Бібліогр. в кінці ст. (13 назв).

 

 

 

 

Героїчна оборона та екологічна драма в долині річки Ірпінь / Володимир Михайлович Стародубцев, Марина Миколаївна Ладика, У Жофань, Світлана Петрівна Паламарчук, Олена Іванівна Наумовська // Grail of Science. — 2022. — № 23. — С. 172-182. — Бібліогр. в кінці ст. (19 назв).

 

 

 

 

Державна бібліотека України для юнацтва   Довкілля#Війна [Текст] : бібліогр. покажч. / Державна бібліотека України для юнацтва; [відп. за вип. Г. А. Саприкін; уклад. В. Вовк]. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2023. — 53 с. — Загол. обкл.: #Довкілля#Війна.

 Анотація

Війна, розв’язана росією проти України принесла страждання не лише людям, але й довкіллю – страждають повітря, вода, земля, рослини і тварини.

Через вчинення росіянами масових екологічних злочинів, стає потреба у глибшому розумінні захисту навколишнього середовища.

Мета інформаційно-бібліографічного видання – підвищити освіченість молоді щодо впливу російської агресії на екологію України та світу.

Матеріал згрупований у 4 розділах, кожен з яких має вступний текст. Покажчик доповнюють додатки: «Корисна інформація», «Не залишайтеся байдужими!» та іменний покажчик.

Видання рекомендовано передусім учням старших класів, студентам, всім, кому небайдужі проблеми природи України – справжнім патріотам своєї країни і палким вболівальникам за її долю.

 

 

Державна бібліотека України для юнацтва
#Екологічні виклики#Екологія майбутнього [Електронний ресурс] : бібліогр. список / Державна бібліотека України для юнацтва ; упоряд. В. Вовк ; ред. Н. Лінкевич. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2022. — 12 с.

Анотація

Інформація, що міститься у виданні допоможе кожному читачу отримати корисну інформацію, про те, як може змінитися довкілля України після війни, про здатність природи до самовідновлення та як цьому відновленню допомогти, адже життєвий сенс кожного українця цьому відновленню сприяти та допомагати іншим розуміти цінність природи.

Бібліографічний список адресується широкому колу читачів, усім, хто цікавиться проблемами екології війни, тим, кому не байдужа доля нашої планети.

Ми віримо, що країна переможе, відновиться і стане ще кращою. А якщо ми допоможемо природі відновитися, то це стане ще однією нашою перемогою!

АВТОРИЗУЙТЕСЬ, щоб переглянути повний текст видання.

 

 

Державна бібліотека України для юнацтва
 #Екологічні наслідки війни#Екоцид України [Електронний ресурс] : бібліогр. список / Державна бібліотека України для юнацтва ; упоряд. В. Вовк ; ред. Н. Лінкевич. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2022. — 25 с.

 Анотація

Війна – це не лише інфраструктурні руйнації та смерті серед населення. На додачу війна несе небезпеку людям та природі навіть там, де активних бойових дій не було чи де вони були раніше. Таке явище називається екоцид – злочини, скоєні проти природи.

Інформація, що міститься у виданні, допоможе згадати основні екологічні наслідки війни, запам’ятати шкоду завдану довкіллю.

Бібліографічний список адресується широкому колу користувачів, всім, кому не байдуже ставлення до рідної природи.

АВТОРИЗУЙТЕСЬ, щоб переглянути повний текст видання.

 

 

 Екологічні наслідки воєнних дій на Сході України – загроза нинішньому та майбутньому поколінням [Текст] // Екологічний вісник. — 2017. — № 2. — С. 2-5. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).

 

 

Обіход, Т. В.    Екологічні проблеми землекористування в період воєнного стану [Текст] / Т. В. Обіход // Юридичний вісник. Повітряне і космічне право. — 2023. — № 2 (67). — С. 24-29. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).

Анотація

Узагальнено складові комплексного підходу щодо врегулювання землекористування як у земельному праві, так і в адміністративному праві. Сформовано технічні методи подолання проблем щодо розмінування земель України.

 

 

Творидло, Ольга Іванівна.    Екологічні та економічні наслідки війни, яку веде росія в Україні / Ольга Іванівна Творидло // Grail of Science. — 2022. — № 17. — С. 38-41. — Бібліогр. в кінці ст. (5 назв).

 

 

 

 

 

 Костяшкін, Іван Олександрович.    Еколого-правові пріоритети у здійсненні прав на землю в Україні [Текст] / Іван Олександрович Костяшкін // Економіка. Фінанси. Право. — 2023. — № 6. — С. 86-90. — Бібліогр. в кінці ст. (14 назв).

 

 

Бризанська, О. В.    Заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу як порушення законів і звичаїв війни за міжнародним гуманітарним правом [Текст] / О. В. Бризанська // Часопис Київського університету права. — 2022. — № 2-4. — С. 134-138. — Бібліогр. в кінці ст. (20 назв).

 

 

Войтюк, Дарія Володимирівна.    Наслідки впливу військових дій на стан навколишнього природного середовища [Текст] / Войтюк Дарія Володимирівна, Гроза Дар’я Вікторівна // Grail of Science. — 2023. — № 28. — С. 122-129. — Бібліогр. в кінці ст. (12 назв).

 Анотація

Розглянуто основні фактори, які впливають на ґрунт, воду, атмосферне повітря, об’єкти природно-заповідного фонду. Визначено основні механізми захимту та покращення стану природи в Україні через бойові дії.

 

 

Шемшученко, Юрій Сергійович.    Організаційно-правові проблеми екологічної безпеки України в умовах воєнного стану [Текст] / Юрій Сергійович Шемшученко // Часопис Київського університету права. — 2023. — № 2. — С. 9-12.

 

 

 

Микулець, В. Ю.    Правові аспекти вимоги компенсацій екологічної шкоди внаслідок війни рф в Україні [Текст] / В. Ю. Микулець // Юридичний вісник. Повітряне і космічне право. — 2022. — № 2 (63). — С. 23-29. — Бібліогр. в кінці ст. (25 назв).

 

 

Бризанська, Ольга Василівна.    Розмежування екоциду (ст. 441 КК України) та порушення законів і звичаїв війни у формі заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу (ст. 438 КК України) [Текст] / Ольга Василівна Бризанська // Економіка. Фінанси. Право. — 2023. — № 7. — С. 82-86. — Бібліогр. в кінці ст. (14 назв).

 

 

Княжич, Дмитро .   “Сталися дві екологічні катастрофи: перша – коли побудували Каховську гідроелектростанцію, друга – коли її знищили”: Петро Тєстов, еколог [Текст] / Дмитро Княжич // Країна. — 2023. — № 34-37. — С. 24-27.

Анотація

Верхня частина вищої греблі має вигляд пустелі, існує загроза втрати певних видів ссавців

 

Гетьман, В. Степові заповідники: наслідки військових дій для екосистем [Текст] / В. Гетьман // Екологічний вісник. — 2018. — № 3. — С. 15-18.

 

 

 

 

Кирушок, А.С. Сутність державної екологічної політики України в сучасних умовах воєнного стану / А.С. Кирушок, А.П. Нестерчук // Студентський вісник Національного університету водного господарства та природокористування. — 2022. — Вип. 1 (17). — С. 72-75. — Бібліогр. в кінці ст. (13 назв).

 

Матвійчук, А. Удосконалення законодавства України щодо захисту АЕС як об’єктів критичної інфраструктури у військовий час / А. Матвійчук // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. — 2022. — № 5 (124). — С. 66-71. — Бібліогр. в кінці ст. (21 назва).

 

Україна і світ після 24.02.2022 [Текст] : Матеріали круглого столу // Філософська думка. — 2023. — № 2. — С. 5-71.

Європа і європейські цінності після 24.02.2022 р. Складові переоблаштування євроатлантичного ареалу після 24.02.2022 р. Війна та знелюднення. Російсько-українська війна в наративах країн Азії. Опір злу VS практичність: що не так із європейськими цінностями? Цінності глобального громадянського суспільства після 24.02.2022 р. Особиста та колективна відповідальність під час війни. Теорія та ідеологія за умов глобальної кризи. Екологічна ціна війни та повоєнної відбудови. Розуміння свободи за умов війни та миру.