В розмовному клубі «Спілкуємось українською», що працює при ДБУ для юнацтва, ми спілкуємось, обговорюємо книги, досліджуємо сторінки історії та визначні постаті нашого народу. Намагаємось на зустрічах пізнавати Україну у всіх можливих нині формах. Такою формою пізнання стала екскурсія до Історико-меморіального музею Михайла Грушевського, яку ми здійснили наприкінці червня. Розпочалась подорож з ознайомлення з творчим та інтелектуальним спадком Михайла Грушевського, та літературою про нього, які можна дослідити у фондах Державної бібліотеки України для юнацтва.
В затишній садибі, що потопає у квітах, розташованій на Паньківській, 9, нас привітно зустріли, і провідний науковий співробітник музею пан Микола Кучеренко провів нам чудову екскурсію в музеї і по прилеглій до музею території.
Ми познайомились з історичним минулим району Києва під назвою Паньківщина. Для більшості членів клубу було відкриттям, що Паньківщина – колиска незалежності України та вітчизняного просвітництва. В ХІХ-ХХ століттях тут народжувалася свідома нова Україна, проростав справжній український дух. Дізнались про долю житлового прибуткового будинку Грушевських, якій оздобив у дусі українського модерну Василь Кричевський. (докладніше про трагедію дому Грушевських…)
Не зважаючи на те, що експонати музею в зв’язку з війною надійно сховані, розповідь пана Миколи була захоплюючою.
В самому музеї нас познайомили з виставковим проектом «СВОЇ/ЧУЖІ: люди, спомини, речі Паньківської,9». Про нелегку долю мешканців Будинку Грушевського у вирі історичних подій, «Своїх» і «Чужих», детально і проникливо розповів пан Микола. Усіх нас торкнула трагічна доля доньки Грушевського Катерини Михайлівни, замученої в ГУЛАГу. Долі, долі, долі… Вони проходили перед нами в розповіді пана Миколи одна за одною, складаючи мозаїку життя Будинку в нелегкий період тоталітарного режиму і несли на собі відблиск генія Грушевського.
Закінчилась екскурсія показом документального фільму про історію і мешканців Будинку Грушевського.
Завершальним акордом вражень стали вишукані флорентійські мозаїки з приватної колекції нащадків Грушевського, які були передані для експозиції у Виставковому проєкті «In memoria dell’Italia».
Ми щиро вдячні пану Миколі за фахову екскурсію і зичимо йому і працівникам музею миру і перемоги та визнання їх внеску у збереження історичної та культурної спадщини в Україні та світі.
Завершити розповідь хочемо словами із сайту музею: «Мріємо і віримо, що як і за Грушевських, на Паньківську, 9 будуть стікатися українські потічки, творячи велике українське річище.»