27/07

День Української Державності/День Хрещення України-Русі (огляд заходів за 2018-2022 роки в юнацьких бібліотеках України)

Хрещення Русі / друга релігійна реформа князя Володимира
– крок до утвердження української держави
(до відзначення річниці Хрещення Київської Русі –
України 
та Дня Української Державності)

 Підготували:
Катерина Тишкевич,
завідувачка науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва;

Ганна Шинкаренко,
методист І категорії науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва

Ураховуючи значення православних традицій в історії і розвитку українського суспільства, на підтримку ініціативи Національної ради з питань культури і духовності, Українського фонду культури, Української православної церкви, Української православної церкви Київського патріархату – 28 липня в Україні відзначається День хрещення Київської Русі – України (Указ Президента України №668/2008 від 25.07.2008 р.), у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира – хрестителя Київської Русі.

Відповідно до звітів бібліотек України для юнацтва, молоді за 2018–2022 роки, річницю Дня хрещення Київської Русі – України бібліотечні установи відзначили низкою заходів, спрямованих на задоволення інформаційно-комунікаційних потреб користувачів книгозбірень. Слід зазначити, що активність бібліотек була невисокою.

Динаміку участі бібліотек у проведенні заходів відображено в Діаграмі 1, де вертикаль наводить кількість юнацьких бібліотек, горизонталь – роки діяльності книгозбірень, які долучилися до загальнодержавного відзначення історичних знакових подій бібліотечними засобами:

У період 2018–2022 років серед заходів, що проводили юнацькі бібліотеки з нагоди відзначення річниці Хрещення Київської Русі, найчастіше використовувався формат книжкової виставки (онлайн/офлайн), і у тому числі: диспут, урок духовності, фестиваль, історична оповідь (Діаграма 2), зокрема:

  • виставки – 45 %
  • фестиваль – 11 %
  • урок духовності – 11 %
  • диспут – 11 %
  • історична оповідь – 11 %,

крім того, вийшов друком багатоаспектний методико-бібліографічний матеріал.

У 2018 році громадська спільнота України відзначала 1030-річчя прийняття християнства в Київській Русі, відповідно, й найбільша кількість заходів з нагоди ювілейної дати відбулося у цей рік (сім заходів у шести обласних бібліотеках). Заходи було проведено: в КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва» Житомирської облради* – книжково-ілюстративна виставка «З вірою в серцях» (до 1030-річчя хрещення Київської Русі – України); у КЗ «Івано-Франківська обласна бібліотека для юнацтва» організовано районний фестиваль «І слово Боже нас єднає»; в КУ «Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. Маяковського» експоновано виставку-хроніку «Хрещення Русі: історія віків» та проведено диспут «У світі віртуальних реалій: християнство серед інших віровчень»; у Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б. Лавреньова проведено урок духовності «Духовні скарби Херсона»; На базі ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для юнацтва» та за підтримки Управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації видано методико-бібліографічний матеріал «Хрещення Київської Русі-України: історія віків (До 1030-річчя від Хрещення Київської Русі-України та до Року культурної спадщини в Європі й в Україні), де зазначено основні пріоритетні напрями та завдання розвитку національної державності, побудови цивілізованого суспільства, національного й духовного відродження України на основі сформованих упродовж століть ціннісних пріоритетів нашого народу; крім того, у Хмельницькій обласній бібліотеці для юнацтва до 1030-річчя Хрещення Руси-України було проведено низку заходів.

У 2019 році заходи з нагоди прийняття і поширення християнства в КЗ Київської облради «Київська обласна бібліотека для юнацтва» було представлено історичну оповідь «В сяйві Божої любові» та Державній бібліотеці України для юнацтва підготовлено виставку-хронологію «Хрещення Русі: історія віків».

Рік 2020 став роком карантинних обмежень. Інформація щодо проведених заходів з нагоди Хрещення Київської Русі у звітах мережі бібліотек України для юнацтва, молоді – відсутня.

Заходи 2021 року з нагоди річниці прийняття і поширення християнства в Київській Русі відбулися у двох обласних бібліотеках: в КУ «Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. Маяковського» було оформлено історичну полицю «Духовна єдність народу» та у ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для юнацтва» представлено книжкову виставку «Як хрестили Київську Русь».

Низькою була активність бібліотечних установ в організації заходів до річниці Хрещення Київської Русі й у 2022 році. До відзначення цієї пам’ятної дати долучилися КЗ «Запорізька обласна бібліотека для юнацтва» Запорізької облради з виставкою «День хрещення Київської Русі-України» та Державна бібліотека України для юнацтва із однойменною слайд-презентацією. Крім цього, на сайті ДБУ для юнацтва було представлено віртуальну виставку «Найдавніші храми України».

З 28 липня 2021 року в Україні відзначається ще одне свято – День Української Державності (Указ Президента України №423/2021 від 24.08.2021 р.) Метою свята є утвердження спадкоємності понад тисячолітньої історії українського державотворення, спираючись на історію української державності, яка сягає своїм корінням часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Київського Володимира Великого – державотворця, який прийняттям у 988 році Християнства засвідчив цивілізаційний вибір Київської Руси, спадкоємцями якої є, зокрема, Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава, Карпатська Україна та сучасна Україна.

У 2022 році День Української Державності – відзначалося вперше. До святкування долучились: Державна бібліотека України для юнацтва та юнацькі бібліотеки трьох областей, зокрема: Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва напередодні свята розмістила на сайті віртуальну книжкову виставку «День Української Державності»; КУ «Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. Маяковського» провела віртуальний історичний екскурс «День Української державності»; КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва ім. Василя Симоненка» Черкаської обласної ради на своєму сайті розмістила відеоподкаст «Народ мій є! Народ мій завжди буде!» із поезій В. Симоненка у виконанні співробітників бібліотеки.

Державна бібліотека України для юнацтва з нагоди Дня Української Державності підготувала бібліографічний список «Українців не зламати!», крім того, запропонувала користувачам віртуальні тематичні виставки: «Українська державність. Етапи становлення» та «Ukraine: Its History and People (до Дня Української Державності)», що було представлено на сайті бібліотеки.

Українська державність – це те, що відстоювали наші предки, те, за що ми боремося сьогодні, протистоячи російській військовій агресії. Цінуймо  досвід українського державотворення, пам’ятаймо всіх, хто загинув у цій боротьбі, будуймо майбутнє, в якому нам хотілося б жити.

З 2023 року – Обласна бібліотека для дітей та юнацтва Житомирської обласної ради.