23/08

День Незалежності України: огляд заходів 2019-2022 рр. бібліотек України для юнацтва/молоді

Підготували:
Катерина Тишкевич,
завідувачка науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва;

 Ганна Шинкаренко,
м
етодист І категорії
науково-методичного відділу
ДБУ для юнацтва

 День Незалежності України є одним із національних свят для українського народу. Він символізує вільну та незалежну державу, яка може самостійно визначати свою політику, економіку та культурний розвиток.

Історична довідка
Свято почалося з Декларації про державний суверенітет України, яку Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки прийняла 16 липня 1990 року. Ця декларація відзначала волю українського народу до незалежності та підтверджувала історичну важливість цього кроку. У зв’язку з цим Верховна Рада вирішила встановити 16 липня як День проголошення незалежності України.

Проте, згодом було вирішено змінити дату свята. 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила «Акт про проголошення незалежності України». Цей акт офіційно оголосив про незалежність України від СРСР. Ця подія стала поворотною в історії країни, остаточно закріпивши її статус як суверенної держави.

Після чого, 1 грудня 1991 року, відбувся всеукраїнський референдум, де більшістю голосів було підтримано незалежність України. Це підтвердило Акт проголошення незалежності та офіційно оголосило Україну незалежною країною.

З того часу День Незалежності України відзначається щорічно 24 серпня.

Свято відзначається різноманітними заходами, концертами, парадами та іншими подіями, які підкреслюють національну гідність, самостійність та духовне багатство українського народу.

У зв’язку із збройною агресією росії проти України, відзначення Дня Незалежності набуває особливого значення, далі це стає актом опору та відданості української нації її незалежності та суверенітету.

З нагоди свята Дня Незалежності України Державною бібліотекою України для юнацтва та обласними бібліотеками для юнацтва, молоді (2019‑2022) проводились заходи у формі книжкових і фотовиставок, вуличних акцій, майстер-класів, вікторин, літературно-музичних свят, патріотичних читань, флешмобу тощо.

Заходи проходили у форматі офлайн та онлайн (діаграма 1), зокрема:

  • виставки – 47%;
  • майстер-класи – 7%;
  • флешмоб – 2%;
  • вуличні акції – 5%;
  • вікторини – 14%;
  • ігри – 5%;
  • літературно-мистецькі свята – 5%;
  • фотовиставки – 6%;
  • патріотичні читання – 2%.

Крім того, фахівцями бібліотек використовувалися й інші форми роботи, наприклад: онлайн-марафон, відеовітання на фейсбук-сторінці, презентація документального фільму, круглий стіл, інсталяції, сайт бібліотеки, інтелектуальний аукціон, мовно-літературний квест, виїзний огляд літератури, історико-просвітницький челендж, історичний екскурс тощо.

Починаючи з 2019 року, динаміка активності бібліотек та кількості проведених заходів з нагоди Дня Незалежності України мала тенденцію до зростання (діаграма 2).

Найбільша кількість заходів відбулася у 2021 році ‑ до 30-ї річниці проголошення Незалежності України. Порівняно меншою була кількість проведених заходів у 2022 році, зокрема ‑ 23 заходи у 14 бібліотеках.

Так, у 2019 році фахівцями Волинської ОБЮ до Дня Незалежності було організовано вуличну акцію «Незалежність 2019», до якої увійшли цікаві події та різноманітні дійства.

Фахівці КЗ «ОБЮ» Житомирської обласної ради провели вуличну акцію «Хай Україна у серці живе!» у міському парку культури та відпочинку. Житомиряни й гості взяли участь у низці активностей, запропонованих бібліотекарями: в патріотичній вікторині «Незалежність: рядок за рядком», літературній лотереї «Ці книги варто прочитати», грі «Скоріше читаєш – більше знаєш».

Івано-Франківська ОБЮ організувала літературно-музичні свята: «Україно моя калинова, незалежності правдо свята», «З Україною в серці в Україні живу», танцювальний флешмоб «Ми діти твої, Україно».

З нагоди Дня Незалежності та Дня Державного Прапора у КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для юнацтва» пройшла низка заходів, зокрема: патріотична бесіда на тему «Незалежна Україна – обличчя нової епохи», а також було проведено флешмоб «Я маю право», в якому кожен учасник отримав у подарунок тематичний флаєр.

Кіровоградською ОБЮ ім. Є. Маланюка з нагоди свята проведено вуличну акцію «Єдина. Вільна. Неподільна». До уваги молоді організатори запропонували виставку архівних документів та матеріалів «Україна на шляху розбудови», патріотичну вікторину «Україна в нас одна» на краще знання цікавих подій української культури та державної символіки та артмайстерню з патріотичного розпису «Кольори України». Особливу цікавість відвідувачів викликала сумісна робота над відеороликом «Селфі-привітання Україні» та фотоколажем «Я люблю Україну» з використанням цитат із вірша Володимира Сосюри «Любіть Україну».

Патріотична акція «Любіть Україну» відбулася в Миколаївській ОБЮ.

Було підготовлено книжкові виставки: «Барвиста країна – моя Україна» (Вінницька ОБЮ), «Та тільки одну Батьківщину ми маємо – її Україною звуть» (Волинська ОБЮ), «Україно! З Днем Незалежності!» (Житомирська ОБЮ), «Незалежна Україна – обличчя нової епохи» (КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для юнацтва»), «Україна: Незалежність, Гідність, Свобода!», «Хай квітне щаслива моя Україна» (Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка), «Моя країна Україна» (КУ «Одеська ОБЮ»), «Я вірю в майбутнє твоє, Україно» (Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара), «Україна: історія Незалежності», «Культурні коди України», «Архітектурна корона України» (ОКЗ «Харківська ОБЮ), «Цей день в історії: до Дня Незалежності України» (КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської обласної ради), «Незалежна Україна – обличчя нової епохи», «Україна незалежна, тож цінуйте це належно» (ДБУ для юнацтва).

Свято Незалежності України щороку відзначається на найвищому рівні як важлива знаменна подія у багатовіковій історії національного державотворення. У 2020 році юнацькі бібліотеки також активно долучались до відзначення річниці Дня Незалежності України.

Формуванню патріотичного світогляду юнацтва, інтересу до історії та суспільно-політичного життя України слугували проведені патріотичні заходи: онлайн-флешмоб «Моя велика Незалежність» (Волинська ОБЮ); онлайн-вікторина «Шлях до Незалежності» (КЗ «Запорізька ОБЮ» Запорізької обласної ради); патріотичний перегляд літератури «Єдність рідної землі – основа нації й держави» (КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ»); перегляд літератури «Дмуть вітри історії у наші паруси» (Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара); вікторина «В моєму серці Україна» та гастрономічна мандрівка «Смачні» пам’ятники на мапі України» (Херсонська ОБЮ ім. Б. А. Лавреньова); гра-подорож «Мандрівка Україною» (ОКЗ «Харківська ОБЮ»); віртуальний огляд художніх книг «Незалежність України: вчора, сьогодні, назавжди» (КЗ «ОБЮ імені Василя Симоненка» Черкаської обласної ради) та ін.

Фахівцями бібліотек було підготовлено виставки: виставка-панорама «Незалежна і єдина – наша ненька Україна» та тематична виставка «Волинь незалежна» (Волинська ОБЮ); віртуальна книжкова виставка «Україна: від минувшини до майбуття» (КЗ «ОБЮ» Житомирської обласної ради); книжкова виставка «Одне. Високе, Світле: Україна!» (КЗ «Закарпатська ОБДЮ» Закарпатської обласної Ради); бібліотечні виставки «День Незалежності – світле свято української державності» та «Хоробрі серця неможливо забути» (Івано-Франківська ОБЮ); книжкові виставки «Незалежність України в сучасному просторі», «Символи єдності нації», «Україна в музиці та живописі» (Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка); віртуальна виставка-діалог «Свою Україну любіть!» (КУ «Одеська ОБЮ); книжкові виставки «Історія в обличчях» і «ART–Україна» (ОКЗ «Харківська ОБЮ»), книжково-ілюстративна виставка «Письменники незалежної України» та виставка-вернісаж «З Днем народження, країно!» (КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської обласної ради), виставка-свято «Я вірю в твоє майбутнє, Україно!» та виставка-панорама «Крізь віки до Незалежності» (ДБУ для юнацтва).

Було проведено вуличні акції «Незалежність 2020» (Волинська ОБЮ) та «Відчуй енергію своєї Батьківщини» (Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка), локації яких стали майданчиком не лише для читання, цікавих ігор, вікторин, конкурсів, але й для теплого та щирого спілкування.

У 2021 році урочистості до 30-ї річниці Незалежності України відбулися по всій країні. Бібліотеками для юнацтва, молоді з нагоди свята проведено десятки святкових заходів. Так, фахівці Вінницької ОБЮ долучились до святкування в рамках фестивалю «Покоління незалежних», що проходив в міському парку Дружби народів. У цей день для пересічних мешканців з дітьми було організовано знайомство з кращими зразками дитячої та підліткової літератури, читання творів сучасних авторів, майстер-класи із малювання та бісероплетіння, рухливі ігри тощо.

Значну роботу було проведено до 30-річчя Незалежності України в Кіровоградській ОБЮ ім. Є. Маланюка. У цей день пройшла вулична акція «У центрі міста – у серці Незалежності». Увагу учасників заходу привертала незвичайна книжкова виставка-інсталяція у вигляді великого святкового торту з книгами, з автографами відомих українських та місцевих авторів, було представлено книги, які вийшли друком у роки Незалежності. Пізнавальною була книжкова виставка «Історичні уроки нашого народу», а для активних учасників акції працівники бібліотеки провели інтелектуальну вікторину «Незалежній Україні – слава нині і вовік». Крім цього, у рамках Всеукраїнського культурно-освітнього марафону «Наша незалежність» було реалізовано інформаційно-просвітницький проєкт «Незалежність України: як це було…» (документально-історичний фотонарис Кіровоградщини, що містить коротку інформацію про події минулого, архівні документи, книги, світлини та твори образотворчого мистецтва).

КЗ «Львівська ОБЮ ім. Р. Іваничука» до 30-річчя Незалежності України підготувала цикл інтерактивних виставок про видатних особистостей, які стояли біля витоків Незалежної України; провела історико-просвітницький челендж, присвячений промоції активних громадян із різних куточків країни із залученням бібліотек-партнерів.

У Миколаївській ОБЮ до 30-річчя Незалежності України в рамках бібліотечного проєкту «Країну успішною робимо ми» в бібліотеці і в навчальних закладах проведено ювілейні флешмоби «30 славних кроків рідної держави», історичні екскурси «Нація UA», мандри-сторітелінги «У просторі і часі. UA: 30 років Незалежності», а також в рамках загальнообласного заходу організовано інформаційно-розважально-творчий вуличний майданчик.

Необхідно виокремити заходи до 30-ї річниці Незалежності України ініційовані Державною бібліотекою України для юнацтва, зокрема Всеукраїнське соціологічне дослідження «Сучасна молодь у стилі української незалежності»; всеукраїнський онлайн-марафон «Україна – це я, Україна – це ти»; а також обласні літературні онлайн-читання «Вільна і єдина – наша Україна» (КЗ «Київська ОБЮ»); історико-просвітницький челендж «Україна починається з тебе» (Львівська ОБЮ ім. Р. Іваничука); мовно-літературний квест «Український дивограй» (КУ «Одеська ОБЮ»); тематичні уроки «30 років – тридцять кроків» та «Втілені мрії про Незалежність» (Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара) ; поетичний флешмоб «Україна назавжди» (КЗ «Рівненська ОБМ»); культурно-мистецька програма «Україна – це ми» (ОКЗ «Харківська ОБЮ»); мовознавчі студії «Безсмертя нації у слові» (Хмельницька ОБЮ); літературно-мистецький вернісаж «У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!» (КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради); огляд сучасної української літератури «З Україною в серці, з книгою в руках» (КЗ «Чернігівська ОБЮ») тощо.

Слід відзначити бібліографічні видання 2021 року: біобібліографічний покажчик «Тридцять молодих митців, спортсменів, бізнесменів України, які творять її історію сьогодні» (Тернопільська ОБМ). У виданні розповідається про молодих митців, науковців, спортсменів, бізнесменів, які свої таланти, вміння та знання спрямовують на розвиток українського суспільства.

Про непростий шлях до становлення української державності йдеться у матеріалах бібліографічного дайджеста «Україна на тернистому шляху до Незалежності: 30 років Незалежності України» (Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара).

Бібліографічний покажчик «Скрижалі Незалежності України» (ДБУ для юнацтва) відкриває широкому загалу читачів сторінки народження політичної нації українців, її духовного, морального, освітнього зростання з акцентом на розповідь про 30-річних українців – ровесників незалежності, які вписують нові звершення у скрижалі історії України.

В умовах війни 2022 року відзначення свята Дня Незалежності України набуло особливого сенсу. Кожен бібліотечний захід, кожна подія були наповнені відчуттям приналежності до єдиного нескореного народу.

До Дня Незалежності України у Вінницькій ОБЮ було організовано інформаційну годину «Миті історії української незалежності», під час якої слухачі дізнались, якою дорогою ціною Україна здобула свою незалежність.

Волинською ОБЮ було представлено інтерактивну виставку-панораму «Незалежна ти, не забувай, гордою ходою йди вперед!»

У відділі обслуговування юнацтва КЗ «Закарпатська ОБДЮ» Закарпатської облради відбувся літературний флешмоб «Три поетичні хвилини для рідної Батьківщини». Крім того, для всіх охочих було запропоновано майстер-клас «Браслет кольорів надії».

Фахівцями Івано-Франківської ОБЮ з нагоди Дня Незалежності України проведено акцію «Я малюю Україну» та презентовано бібліотечну виставку «Є найсвятіше слово на землі. Одне. Високе. Світле: Україна».

Вуличну акцію «Україна НАЗАВЖДИ!» до Дня Незалежності України організували у Кіровоградській ОБЮ ім. Є. Маланюка. Під час заходу бібліотекарі разом із користувачами та перехожими створювали об’ємну інсталяцію «Тризуб – це воля, слава й сила!». Учасники акції за бажанням мали можливість виготовити святкову листівку, пограти у настільні ігри, взяти участь в інтелектуальному аукціоні «Країно мила, ти для мене диво».

До того ж з нагоди свята Дня Незалежності України експонувалися книжкові виставки: «Українська державність: витоки, історія творення» та «Велич України в художньому слові», презентовано фотовиставку «#Molod_diіe», на якій були представлені фото та опис досягнень кропивницької молоді у 2022 році.

Більше того, відвідувачі мали можливість переглянути виставку робіт юних художників «Квітуча Україна очима дітей», яку презентував КЗ «Кропивницький міський соціальний гуртожиток». Авторами малюнків були діти, які через воєнні дії були вимушені залишити свої домівки. Роботи молодих художників були сповнені великою радістю та сонячними краєвидами рідної Батьківщини.

До 31-ї річниці Незалежності України фахівцями КЗ «Одеська ОБЮ» було пропоновано мовно-літературний квест «Український дивограй»; проведено коментовану виставку «Україна починається з тебе» та бесіду-діалог «Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній».

З нагоди Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України у КЗ «Рівненська ОБМ» Рівненської обласної ради звучали патріотичні треки від рівненського музиканта Іллі Кубая «Разом ми сила

24 серпня 2022 року, з урахуванням усіх заходів безпеки, Тернопільська ОБМ презентувала відвідувачам книжкову виставку «Незалежна і єдина будь навіки, Україно!» та провела майстер-клас із виготовлення патріотичної символіки.

Медіапрезентація «Опори нашого опору» відбулась в ОКЗ «Харківська ОБЮ».

У Хмельницькій ОБЮ до Дня Незалежності проведено заходи за програмою патріотичного виховання молоді.

Віртуальний огляд художніх книг «Незалежність України: вчора, сьогодні, завжди» та книжкові відеопоради «Незалежна, Незламна. Непохитна Україна!» підготували фахівці КЗ «ОБЮ ім. Василя Симоненка» Черкаської обласної ради.

Книжкову виставку «Ukraine Forever» (до Дня Незалежності України) запропонувала для ознайомлення своїм користувачам ДБУ для юнацтва.

Таким чином, слід наголосити на різноманітті формату та кількості заходів проведених з нагоди Дня Незалежності України на базі бібліотек України для юнацтва, молоді порівняно з іншими святами щодо відзначення ювілейних дат.

Запропонований огляд не ставить за мету навести усі проведені заходи, але лише частково, з використанням матеріалів звітів, що надійшли до науковометодичного відділу ДБУ для юнацтва упродовж 2019‑2022 років.