14/05

День матері (огляд заходів у період 2020-2022 років в юнацьких бібліотеках України)

14 травня в Україні відзначається День матері.За матеріалами звітів бібліотек галузі, у період 2020‑2022 років з нагоди цього свята юнацькими бібліотеками проводились заходи у формі літературних читань, виставок, презентацій, сімейних свят, творчих майстерень тощо. Заходи відбувались як у форматі офлайн, так і в онлайн, зокрема:

  • літературні читання – 44 %;
  • виставки – 30 %;
  • творчі майстерні – 13 %;
  • презентації – 9 %;
  • сімейне свято 4 %.

На зображені діаграма яка показує відсоток різновидів заходів, а саме: літературні читання – 44 %; виставки – 30 %; творчі майстерні – 13 %; презентації – 9 %; сімейне свято 4 %.

Крім зазначених, фахівцями бібліотек використовувалисьй інші форми роботи, такі як: бесіди, ігри, мистецькі конкурси, інформаційне бюро, мандрівки вулицями міста.

Проведеніу бібліотеках виставки різнились між собою за змістом експозицій та обраноюструктурою, а саме: були представлені виставка-порада, виставка-огляд, виставка-привітання, слайд-виставка, а також цикл тематичних плакатівта виставка живопису.Літературні читання склали найбільшу частину проведених заходів (44 % від загальної кількості). Перевагу було надано читанню поетичних творів.

Подана діаграма розподілу проведених заходів за роками: 2020 рік - 54 відсотка; 2021 рік - 14 відсотків; 2022 рік - 32 відсотка

Найактивніше День матері відзначався юнацькими бібліотеками у 2020 році (загалом було проведено15 заходів). Масові заходи пройшли у Державній бібліотеці України для юнацтва, а також у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Чернігівській, Черкаській обласних бібліотеках для юнацтва/молоді.

Для проведення заходів бібліотеки використовували формат сімейного свята, мультимедійної презентації, літературного сніданку, проведення фіналу обласного конкурсу, занять у творчих майстернях, виставок тощо.

У Волинській ОБЮ День матері (2020) був відзначений організацією сімейного свята «Мама і весна», на яке до бібліотеки завітали учні гімназії № 14 ім. Василя Сухомлинського разом із своїми мамами. Разом було переглянуто мультфільм про чари, що ними володіють усі мами на світі; позмагались з мамами у спритності та кмітливості, узявши участь у грі «Хто зверху». Діти потішили своїх матусь зворушливою піснею. Завершився захід врученням медалей «Найкраща мама в світі».

Чернігівською обласною юнацькою бібліотекою у 2020 році був проведений цикл заходів, серед яких відбувся літературний сніданок «Мама як весна», фінал обласного мистецького конкурсу «Сівер-Арт», заняття у творчій майстерні «Листівка для мами».

Сектором читального залу Вінницької ОБЮ було представлено виставку «Педагогіка порозуміння» у форматі інформаційного бюро для батьків.

Оnline-пораду «Сила родинного вогнища» до Дня матері та Міжнародного дня сім’ї надала своїм користувачам Київська обласна бібліотека для юнацтва Київської обласної ради.

Житомирською ОБЮ до Дня матері було представлено добірку тематичних плакатів.

Фахівці відділу абонемента Хмельницької ОБЮ виклали в соціальній мережі виставку «Книги, в яких особлива роль відводиться мамам».

Відеопрезентацію «Мама – особливе ім’я» за книгою Гелен Дельфорж та КвентінаГребана «Мама» було створено та показано фахівцями Черкаської ОБЮ імені В. Симоненка.

Мультимедійну презентацію виставки «Матір. Жінка. Берегиня» розмістила на своєму сайті Державна бібліотека України для юнацтва.

У 2021 році заходи з нагоди Дня матері та Міжнародного дня сім’ї відбулися тематичні заходи в юнацьких бібліотеках, а саме: «Подарунок для мами» – творча майстерня (Чернігівська ОБЮ); «Мати – її величність, у неї в обіймах вічність» – поетичні варіації(Хмельницька ОБЮ); «День матері – історія та традиції», «Листівка для мами» – слайд-презентація мандрівкивулицями міста та творча майстерка (Львівська ОБЮ ім. Р. Іваничука).

У 2022 році День матері відзначався юнацькими бібліотеками Вінниці, Запоріжжя, Одеси, Рівного, Хмельницького, Черкас. Фахівцями цих бібліотек було організовано і проведено виставки, літературні читання, ігри, спілкування з авторами художніх творів, створено відеоматеріали: «Добрих маминих рук творіння» – виставка-привітання (Вінницька ОБЮ), «Мама – ім’я Бога в устах дитини» – поетичний альбом (Хмельницька ОБЮ), «Мамин борщ» – гра (Рівненська ОБМ), «За все, що маю, дякую тобі» – виставка-слайд (Одеська ОБЮ ім. В. Маяковського), цикл відеочитань «Слово про рідну матір» (Черкаська ОБЮ ім. В. Симоненка).

За традицією, у цей святковий день збираються разом усі члени сім’ї, аби провести разом час та насолодитися спілкуванням.

Плекаймо цю традицію, цінуймо кожну мить, поки поруч є найдорожча у світі людина – мати.