Славетне місто Чигирин раніше називали «містом нескорених». Адже стояло місто на краю дикого поля і першим брало на себе удар завойовників.
Чигирин, заснований у першій половині XVI століття на кордоні з Диким Полем. Місто було гетьманською резиденцією Богдана Хмельницького. З 1657 по 1676 роки Чигирин обирали своєю резиденцією великі козацькі ватажки України І. Виговський, Ю. Хмельницький, П. Тетеря, П. Дорошенко.
Край посідає визначне місце в історії України, зберігає пам’ятки різних часів та епох, але найбільша частина їх пов’язана з історією козацтва та становленням державності українського народу.
Чигирин – завжди пам’ятна подія для кожного туриста. Багато видатних сторінок історії нашого народу залишили по собі згадку на чигиринській землі. Зрозумілим є бажання багатьох людей ближче познайомитися з визначними пам’ятками культурної спадщини України, зачерпнути духовної наснаги в місцях, де починалась українська державність.
Вісник аграрної історії. — 2019. — Вип. 29-30.
Заповідник козацької слави [Текст] // Пам’ятки України: історія та культура. — 2002. — № 2. — С. 4-13.
Інтерв’ю з генеральним директором Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” Василем Полтавцем.
Чигирин: Добірка статей [Текст] // Маршрут №1. — 2015. — № 1. — С.4-19.
Чигиринщина заповідна [Текст] / Василь Полтавець // Пам’ятки України: історія та культура. — 2011. — спец. вип. № 5-6. — С. 4-9.
Андрущенко, Микола.
Реставрація і відтворення бастіону Дорошенка – перший крок у музеєфікації Чигиринської фортеці [Текст] / Микола Андрущенко // Пам’ятки України: історія та культура. — 2008. — № 1. — С. 50-55. — Бібліогр. в кінці ст. (12 назв).
Головецька, Ольга.
Гетьманщина: дві столиці однієї держави [Текст] : Чигирин, Батурин / Ольга Головецька // Жінка. — 2018. — № 11. — С. 46-47.
Мартинова, Галина.
Стисло про “Чигирин” [Текст] / Галина Мартинова // Пам’ятки України: історія та культура. — 2002. — № 2. — С. 14-17.
Мицик, Ю. А.
Чигирин – гетьманська столиця [Текст] / Ю. А. Мицик. — 2-е вид. — Київ : Кліо, 2016. — 392 с.
Видання є першим узагальнюючим дослідженням з історії гетьманської столиці – Чигирина, з яким пов’язані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658, часи Руїни і гайдамацького руху.
У ньому висвітлюється також історія Чигиринського полку та низки населених пунктів на його території (Суботів, Медведівка та інші). Книга, в якій охоплено події з давніх часів до XIX ст., на основі як опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби.
Видання розраховане на науковців, викладачів вищої та середньої школи, краєзнавців та усіх, хто цікавиться історією козацтва та рідного краю.
Панченко, В.
Жанна д‘Арк із-під Чигирина [Текст] / В. Панченко // Український тиждень. — 2019. — № 30. — С. 53.
Про повість Марка Вовчка “Маруся”
Пискун, Ольга.
Музей Богдана Хмельницького у Чигирині [Текст] / Ольга Пискун // Пам’ятки України: історія та культура. — 2011. — спец. вип. № 5-6. — С. 20-27. — Бібліогр. в кінці ст. (8 назв).
Шлапак, В. П.
Запаси продуктивної вологи впродовж вегетаційного періоду в Черкаському та Чигиринському борах [Текст] / В. П. Шлапак // Наукові праці Лісівничої Академії наук України. — 2007. — Вип. 5. — С. 62-64.
Хортиця
У Запоріжжі, нижче Дніпровської ГЕС, розташувався найбільший на Дніпрі острів – Хортиця.
Це місце унікальне, овіяне легендами, міфами і переказами різних епох.
Зараз це місце набуває все більшого значення для відродження української історії. За останні 15 років на острові з’явився історико-культурний центр, музей судноплавства, інтерактивний театр, а в острівних землях та водах продовжують знаходити скарби, як от тисячолітній меч, який знайшли тут всього декілька років тому. Тепер Хортиця є одним із найважливіших освітніх і культурних історичних центрів України і продовжує розвиватися.
Острів Хортиця першим в Україні отримав статус національного заповідника. Тому у 1965 році на Хортиці створюється історико-культурний заповідник, який у 1993 році отримує статус Національного.
Завдяки особливому розташуванню на острові утворився унікальний природно-ландшафтний комплекс. Тут заборонено розпалювати вогнище, ловити рибу, полювати, рвати рослини.
Можна з упевненістю говорити про те, що більше ніде на території України немає такого місця, де б на такій відносно невеликій площі була б сконцентрована така велика кількість історичних пам’яток різних періодів. Кожна доба в історії нашої держави стала частиною історії острову Хортиця.
Істоміна, Катерина.
Хортиця. Подорож стежками минулого / Катерина Істоміна // Однокласник. — 2021. — № 8. — С. 30-31.
Клочко, Віктор.
Національний заповідник “Хортиця”. Сучасний стан та перспективи [Текст] / Віктор Клочко // Пам’ятки України: історія та культура. — 2007. — № 2. — С. 2-3.
Матросенко, М.
Краса й гордість України – Національний заповідник “Хортиця” [Текст] / М. Матросенко // Віче. — 2009. — № 4. — С. 45-46.
Сердюк, Олена.
Програма музеєфікації пам’яток Національного заповідника “Хортиця”: зміст і перші кроки реалізації [Текст] / Олена Сердюк // Пам’ятки України: історія та культура. — 2007. — № 2. — С. 4-13. — Бібліогр. в кінці ст. (12 назв).