13/05

Челендж – безневинна розвага чи загроза здоров’ю та життю?

Друзі! Чи доводилось вам спостерігати за своїми однолітками, які беруть участь у різноманітних челенджах? А самі берете в них участь?

Зазвичай участь у тому чи іншому челенджі здається грою, викликом. А чи задумувались ви про те, що не всі челенджі є безневинними? Про те, що участь у деяких з них може загрожувати здоров’ю або навіть життю учасників?

Одним із перших челенджів  був the Saltine Challenge (Крекерний челендж). Учасникам пропонувалося з’їсти 6 крекерів за 60 секунд не запиваючи. Челендж давав можливість повеселитися самому, повеселити друзів та знайомих.

Дуже швидко челенджі набули відтінку змагань, стали можливістю продемонструвати свої вміння та навички, хоробрість, витримку.

Чому ж різноманітні челенджі нині набули такої великої популярності?

Відповідь знайдемо, згадавши про те, що людина – створіння соціальне. Коли ми обмежені в соціальних контактах, ми почуваємося  самотньо і шукаємо цього самого «соціального контакту» в соціальних мережах у тому числі.

Людина, якій бракує уваги рідних та друзів, має бажання бути поміченою бодай кимось, і тоді, в неї може з’явитись потреба брати участь у челенджах, вдовольняючи свою потребу заявити: “Я є”.

Способів заявити світу про себе безліч, челендж – лише один із них. І може здаватися, що це просто розвага. Проте це не завжди так. Адже окрім безневинних почали з’являтися небезпечні інтернет-челенджі, що призводять до справді трагічних наслідків.

Як ви гадаєте, чому небезпечні челенджі стають популярними? Чому знаходяться бажаючі брати в них участь?

Страшно подумати, але в сучасному світі поширеною є думка про те, що коли челендж є цілком безпечним, він, ймовірно, матиме меншу популярність. А от коли людина бере участь у ризикованому челенджі, то думає, що, ймовірно, матиме більшу популярність. Таким чином учасники челенджів привертають до себе увагу, а фактор того, що ці активності небезпечні, привертає ще більше уваги.

Найчастіше в небезпечних челенджах беруть участь підлітки. Вони ще не завжди вміють правильно оцінювати ризики, передбачати наслідки, але мають необхідність у самоствердженні. І роблячи щось небезпечне, підліток знає, що це може бути смертельним, але вважає, що з ним нічого поганого не трапиться.

Молоді люди цікавляться блогерством, реєструються в різних соціальних мережах, знімають та викладають власні відео, слідкують за акаунтами друзів, інших блогерів. Небезпека таких дій полягає в тому, що підлітки особливо схильні наслідувати популярних блогерів, які стають для них авторитетами. А якщо в реальному житті у молодої людини немає друзів, вона шукає їх в інтернет-мережі, і, довіряючи новим інтернет-друзям, перестає піддавати критиці почуте від них.

Як же убезпечити себе у мережі інтернет?
Ось кілька простих і дієвих порад.

По-перше, необхідно регламентувати свій час перебування в мережі інтернет. Це легше зробити плануючи заздалегідь те, що ви будете там робити. Наприклад: передивитися новини у соціальній мережі, відповісти на повідомлення, знайти інформацію для реферату, тощо.

Друге – необхідно пам’ятати про те, що люди, з якими ми спілкуємось у мережі інтернет та яких ми не знаємо особисто, все ж таки є для нас незнайомцями. А тому не варто їм сліпо довіряти.

Третє – пам’ятайте, що кожна проведена з гаджетом хвилина забирає хвилину нашого реального життя. І якщо я, скажімо,  буду дивитись відео про те, як популярний блогер займається в спортзалі, то я не стану від цього стрункішою.
Для того, щоб реально змінити своє життя, потрібно діяти в реальному житті.
Адже знайшовши  справу, яка буде цікавою, приноситиме задоволення, ви знайдете нових друзів, зможете проявити себе, відчути себе успішними. Ви отримаєте не віртуальні, а реальні результати, пишатиметесь собою.
Тож заявляйте про себе світу реальними справами в реальному житті.

Психолог Тетяна Маруда