Борітеся — поборете! /до Шевченківських днів/

Щороку 9 березня українці по всьому світу святкують День народження Тараса Григоровича Шевченка – людини, яку знає і любить весь світ і яка любила свій народ, і зробила все можливе для того, щоб ми утвердилися як велика сильна нація.

Шевченка називають нашим Пророком і Символом, Великим Кобзарем і українським Генієм. Його твори – це вся Україна на долоні, це правда і відвертість, це така сила, яка підіймала дух, загартовувала, відроджувала українців у всі часи, у будь-які періоди життя його народу.

Сьогодні ж його поетичні рядки  нам особливо близькі і пророчі. Слово Великого Кобзаря об’єднує українців у боротьбі з російським окупантом і є невичерпним джерелом енергії та наснаги.

Поезія Тараса Шевченка залишається сучасною завжди і так буде й у майбутньому. В ній вся історія наша, все буття, всі наші мрії.  Шевченко – це Україна, Україна – це Шевченко.

«…І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі…»

 

Відділ читальних залів пропонує:

Пономаренко, Олеся.    “Автопортрет зі свічкою” Т.Шевченка та ідейно-художній зміст поетичної збірки “Три літа” (1843-1845 рр.) / Олеся Пономаренко // Українська мова і література в школах України. — 2020. — № 6. — С. 27-35. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).

 

 

 

 

Пономаренко, Олеся.    Дорога Кобзаря на Тарасову гору в ескізах Г. Честахівського [Текст] : До 160-річчя вшанування пам’яті Кобзаря / Олеся Пономаренко // Українська мова і література в школах України. — 2021. — № 3. — С. 8-16. — Бібліогр. в кінці ст. (15 назв).

Анотація

олівцеві малюнки Г. Честахівського (український художник, рисувальник, майстер академічного анатомічного малюнка, живописець) з альбому 1843-1861 рр., пов’язані з перепохованням Т. Шевченка в Каневі

 

 

Етнокраєвиди в поезії Тараса Шевченка // Бібліотечка “Дивослова”. — 2021. — № 6. — С. 3-7. — Бібліогр. в кінці ст. (5 назв).

 

 

 

 

 

Радчук, Віталій.    Код “Катерини” Шевченка / Віталій Радчук // Дивослово. — 2021. — № 11-12. — С. 30-38. — Бібліогр. в кінці ст. (8 назв).

 

 

 

 

 

Звягінцева, Л. І.    Матеріали до вивчення поеми “Гамалія” Т. Г. Шевченка / Л. І. Звягінцева // Вивчаємо українську мову та літературу. — 2020. — № 10-12 (590-592). — С. 62-65.

 

 

 

 

 

Логвиненко, Наталія.    Ми тебе не забули, Тарасе! [Текст] : Турнір ерудитів / Наталія Логвиненко, Аліна Логвиненко // Українська мова і література в школах України. — 2021. — № 2. — С. 47-54.

 

 

 

 

 

Бурштинська, Христина.    “Наша дума, наша пісня…” : До 206-ої річниці народин Т. Шевченка / Христина Бурштинська // Аудиторія. — 2020. — № 7. — С. 4, 8-11.

 

 

 

 

 

Мельниченко, Володимир.    Нове прочитання Щоденника Тараса Шевченка / Володимир Мельниченко // Світогляд. — 2020. — № 1. — С. 46- 52.

 Анотація

Вісім Шевченкових записів, які не коментувалися зовсім або трактувалися некоректно, неточно

 

 

 

Пономаренко, Олеся.    Поетичні “Три літа” в житті Шевченка-пророка / Олеся Пономаренко // Світогляд. — 2021. — № 2. — С. 32-39. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).

 Анотація

Під враженням від двох подорожей із Петербурга в Україну Тарас Шевченко створив рукописну збірку поезій “Три літа”

 

 

 

Пономаренко, Олеся.    Сатирична поема Т. Г. Шевченка “Сон” (У всякого своя доля) та ще один її ілюстратор мимоволі – А. Й. Шарлемань [Текст] / Олеся Пономаренко // Світогляд. — 2022. — № 1. — С. 56-61.

 Анотація

Тарас Шевченко написав поему “Сон” (1844) у Петербурзі та дав їй жанрове визначення: “комедія”, маючи на увазі ось ту викривлену суспільну ієрархію в царській Росії, де вищі щаблі влади посідають не за чесноти, а за плазування перед вельможнішими можновладцями або за запроданство інтересів рідного краю.

 

 

Кретов, А. І.    Спадщина Тараса Шевченка: образ “митця-пророка” в українській культурі [Текст] / А. І. Кретов // Українські культурологічні студії. — 2020. — Вип. 2 (7). — С. 37-43. — Бібліогр. в кінці ст. (25 назв).

 

 

 

 

 

Смілянська, Валерія.    Стратегія адресування у текстах Шевченко-повістяра [Текст] / Валерія Смілянська // Слово і Час. — 2021. — № 2. — С. 3-19. — Бібліогр. в кінці ст. (19 назв).

 

 

 

 

 

 Суперечливі моменти Шевченкової біографії: науковий підхід : Тема номера // Бібліотечка “Дивослова”. — 2020. — № 11-12. — 67 с. — Бібліогр. в кінці ст.

Анотація

Рід Шевченкової матері Катерини Бойко. Шевченкові вчителі. Псевдонаречена Анна Шарикова. Шевченко в Києві на Пріорці: факт чи легенда? Статус Т. Шевченка в соціальній ієрархії Рос. імперії

 

 

Мельниченко, Володимир.    Тарас Шевченко: “Довелось запить з московської чаші московську отруту!” [Текст] / Володимир Мельниченко // Слово Просвіти. — 2022. — № 7. — С. 12-13. — Бібліогр. в кінці ст. (5 назв).

 Анотація

Тарас Шевченко заклав у “Заповіті” значно більше пророчого сенсу, ніж ми досі вважали

 

 

Хлановська, Н. В.    Тарас Шевченко – сонце України / Н.В. Хлановська, Н.Н. Петухова // Шкільний бібліотекар. — 2020. — № 6 (114). — С. 30-34.

 

 

 

 

 

Мацько, Л. І.    Тарас Шевченко: український месія в силовому полі європейської культури / Л. І. Мацько // Вивчаємо українську мову та літературу. — 2020. — № 7-9 (587-589). — С. 17-22. — Бібліогр. в кінці ст. (9 назв).

 

 

 

 

Задорожна, Людмила.    Туга і опір: українська природа у циклі поезій Т. Шевченка “В казематі” / Людмила Задорожна // Шевченкознавчі студії. — 2018. — Вип. 21. — С. 3-16. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).

 

 

 

 

Коновалюк, Леся.    Шевченківський край [Текст] : Інтегрований проєкт із фізики та географії, 8-й клас / Леся Коновалюк, Антоніна Яковлєва // Краєзнавство. Географія. Туризм. — 2021. — № 5-6 (946-947). — С. 72-101. — Бібліогр.: с. 80 (5 назв).

 

 

 

 

Решетняк, Тетяна.    Шевченко ближче, ніж ти думаєш. Вивчаємо творчість Кобзаря в 6 класі / Тетяна Решетняк // Дивослово. — 2021. — № 3. — С. 22-24.

 Анотація

План-конспект уроку української літератури. Вивчення поезії “Думка” (“Тече вода в синє море…”). Створення сторінки Тараса Шевченка в одній із соцмереж.

 

 

Клочек, Григорій.    Шевченкові візії ідеального суспільства (на матеріалі триптиха “Молитва”) [Текст] / Григорій Клочек // Слово і Час. — 2022. — № 2. — С. 15-29. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).

 

 

 

 

 

Мельниченко, Володимир Юхимович.    Подробиці Шевченкового життя [Текст] : 370 історичних мініатюр, есеїв і начерків / Володимир Юхимович Мельниченко. — Київ : Либідь, 2021. — 560 с.
ISBN 966-06-0825-2

 Анотація

У 370 історичних мініатюрах, есеях і начерках Володимир Мельниченко доповнює сучасний портрет Тараса Шевченка новими подробицями й штрихами, збагачує яскравими барвами й глибокими психологічними характеристиками. За словами самого історика й шевченкознавця, «це той Портрет, який не тиражується для вивішення на стінах, він обігріває прохололі людські душі». Відомий літературознавець Сергій Гальченко оцінює книгу як «новий творчий внесок у сучасне шевченкознавство». Книга призначена для науковців і всіх, хто цікавиться життям і творчістю Тараса Шевченка.

 

 

Шевченківська енциклопедія: Тарас Шевченко та його сучасники [Текст] / [ред. кол.: М. Г. Жулинський (голова) та ін.]. — Київ : Ліра-К, 2021. — 608 с. : іл.
ISBN 617-520-093-3

 Анотація

Книжка продовжує започатковану виданням «Шевченківська енциклопедія: Літературні твори» (2016) тематичну серію, яка готується на базі відповідного шеститомника (2012–2015). У ній уміщено персоналії друзів і знайомих поета. Відтворено широке коло спілкування Шевченка з однодумцями і близькими товаришами, його контакти з посадовцями та іншими особами. Як сказано у слові «Від редакційної колегії», критерієм відбору біограм для тематичного тому став факт особистого знайомства чи зустрічі з Шевченком. Порівняно з «Шевченківською енциклопедією» у книгу додано кілька персоналій, виправлено помічені фактичні помилки і неточності, майже повністю оновлено ілюстративний ряд.

 

 

Слідчо-наглядові справи Тараса Шевченка. Корпус документів (1847-1859). Факсиміле [Текст]. Кн. 1 / [упоряд. Г. Боряк, Л. Демченко]. — Київ : Арій, 2020. — СXXVIII, 878 с.

 Анотація

Корпусне видання всіх збережених досі слідчих і наглядових справ Тараса Шевченка як цілісних діловодних комплексів поліцейсько-жандармського і військового відомств є першою повною академічною публікацією шевченківських документів такого типу. До нього увійшли метаграфовані тексти і факсимільне відтворення близько 400 документів за тринадцять років поетового життя (1847–1859); із них 147 документів уводяться до наукового обігу вперше.

Видання містить факсимільну першопублікацію нещодавно віднайдених понад тридцяти листів до Тараса Шевченка, що вважалися втраченими. Уперше факсимільно, зі збереженням оригінальних розмірів, відтворюються два Шевченкових альбоми зарисовок, поезій і фольклорних записів за 1846–1850 і 1848–1850 рр. Уперше також друкуються документи XVIII ст., які поет зібрав під час служби в Тимчасовій комісії для розгляду давніх актів.

Проведено реконструкцію масштабної картини півторастолітніх міграцій архівної шевченкіани; проаналізовано археографічну, факсимільну та репринтну шевченкіану.

Для фахівців і широкого кола читачів.

 

 

Росовецький, Станіслав.    Шевченко. Сучасна біографія [Текст] / Станіслав Росовецький. — Київ : Дух і Літера, 2020. — 472 с. — (Постаті культури).

 Анотація

Для шанувальників Тараса Шевченка ця книжка стане джерелом щирих співпереживань, несподіваних біографічних відкриттів, а також – естетичної насолоди від доторку до творів митця, від його своєрідного гумору.

Для нешанувальників, у кого неприязнь до українського генія викували радянська й пізніша школи, буде приємно побачити іншого Шевченка: в ситуаціях, хоч і вельми сумнівних із погляду моралі, але таких, що виявляють його пронизливу житейську відвертість і руйнують численні стереотипи культу поета.

І ще – уважний читач зможе переконатись – як не далека миколаївська Росія від нинішньої, усе те, що відбувалося з українцями в середині XIX століття, відлунює і в столітті XXI-му.

 

 

Ушкалов, Л.    Моя Шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання [Текст] / Л. Ушкалов. — Вид. 2-е. — Київ : Дух і Літера, 2019. — 560 с.
ISBN 966-378-685-8

 Анотація

До книги входить близько 300 невеликих есеїв про світ ідей та образів Тараса Шевченка (1814–1861) – поета, художника, музиканта, мислителя. Шевченко постає тут людиною, яка надзвичайно тонко й трепетно відчуває природу, мистецтво, життя в усіх його проявах: від побуту до метафізики. Автор розглядає Шевченка в широкому контексті української та світової культури. А ще, пильно вдивляючись в образ поета, він намагається описати свій власний духовний досвід.

 

 

Символ України : 205 років від дня народження Тараса Шевченка [Текст] // Шкільна бібліотека. — 2019. — № 2. — С. 29-31.

 

 

 

 

 

Шевченко, Т. Г.    Цікаві оповідки зі “Щоденника” Тараса Шевченка [Текст] / Т. Г. Шевченко ; [Т.Г. Шевченко ; упоряд. О.Є. Мельниченко]. — 2-е вид. — Чернівці : Букрек, 2019. — 184 с.
ISBN 617-7663-88-0

Анотація

До книги увійшли вибрані оповіді зі “Щоденника” Тараса Шевченка, які наближають читача до Великого Кобзаря не як ікони, а як людини, що жила, страждала і сумнівалася.

Для широкого кола читачів.

 

 

Згадай мене, брате! Тарас Шевченко в контексті свого часу [Текст] : [авт.-упоряд. Ю. Іванченко]. — Київ : Парламентське вид-во, 2018. — 432 с
ISBN 966-922-131-5

 Анотація

Тарас Григорович Шевченко — великий український поет, художник, попри тяжку долю, адже з 47 років життя він лише тринадцять був вільним, вирізнявся чуйною і доброзичливою вдачею. Він приятелював, дружив і спілкувався з багатьма сучасниками з різних верств тогочасного суспільства. Багатьом з них він присвятив свої твори, що складають перший розділ цієї книги. Також представлено епістолярну спадщину Т. Шевченка, уривок з автобіографічної повісті «Художник», листи, спогади друзів і знайомих про Кобзаря, в яких він постає як людина виняткової сердечності, толерантності, яка над усе любила свій знедолений народ і високо цінувала щирість і доброзичливість у взаєминах межи людьми. Нариси про сучасників, яким Шевченко присвятив свої твори, ілюстративний матеріал — малярські та графічні твори Шевченка та багатьох інших тогочасних митців, рідкісні фото та архівні матеріали допоможуть глибше сприйняти час, у який він жив і творив.

 

 

Нестеренко, С.    Метод проектів як оптимальний важіль впливу на актуалізацію етнокультурної компетентності й громадянське виховання учнів під час вивчення творчості Тараса Шевченка у 9 класі [Текст] / С. Нестеренко // Українська мова і література в школах України. — 2018. — № 2. — С. 38-43. — Бібліогр.: с.43(16 назв).

 

 

 

 

Гомирева, О.    Художні особливості сепій Тараса Шевченка 1856 року [Текст] / О. Гомирева // Народознавчі зошити. — 2018. — № 5. — С. 1290-1297. — Бібліограф. в кінці ст. (11 назв).

 

 

 

 

 

Мельниченко, В. Ю.    Михайло Грушевський: “Шевченко – святий національний прапор” [Текст] : 100 історій і розповідей про двох українських геніїв / В. Ю. Мельниченко. — Київ : Либідь, 2017. — 440 с.
ISBN 966-06-0739-2

 Анотація

Уміщені в книзі 100 історій і розповідей надають рідкісну інформацію про те, що Тарас Шевченко, кажучи словами Михайла Грушевського, є «святим прапором нашої національної одності, одним з найвизначніших символів української спільності, одноцільності України й українського життя…». Уперше розкрито величезну дослідницьку й популяризаторську роботу Грушевського, спрямовану на прославлення й ушанування Шевченка в ім’я українського слова, українського народу, всієї України, та історичну заслугу вченого в глибокому вживленні імені та справи Великого Кобзаря в українську національну ментальність.

 

 

Ткачук, П. І.    Шевченкова правда-сила народ розбудила [Текст] / П. І. Ткачук. — 3-є вид., допов. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 152 с.
ISBN 966-10-4946-7

Анотація

Тарас Шевченко — явище геніальне і визначальне в історії України. Він щоразу приходить в наш день: наскільки пізнаємо поета, настільки зростаємо в його єстві самі.

В добру путь, краяни!

 

 

Жулинський, М. Г.    Духовний будівничий України. [Шевченко Т.Г.] [Текст] : [книга-альбом] / М. Г. Жулинський. — Київ : Мистецтво, 2016. — 320 с.
ISBN 966-577-226-2

 Анотація

Шевченкове Слово–духовний код української нації, вже понад 175 років є шляхом до самоутвердження і духовного зростання народу, пробуджує почуття національної честі та гідності, поваги й любові до рідної культури, мови, звичаїв. Збірник наукових статей, виступів, інтерв’ю ученого-літературознавця, академіка НАН України Миколи Жулинського наближує до розуміння творчості й особистості Тараса Шевченка (1814–1861), розкриває його ціннісні орієнтири, роз’яснює національну місію, місце в українській та світовій культурі.

Книга розрахована на літературознавців, істориків культури та широке коло читачів.

 

 

Слободян, О. Т.    Інтенсив Тараса Шевченка [Текст] : герменевтичний об‘єм / О. Т. Слободян, О. П. Яковина. — Київ : Києво-Могилянська академія, 2016. — 288 с.
ISBN 966-518-706-6

Анотація

Таємниця впливу Шевченка на читача до сьогодні залишається не розкритою. У запропонованому дослідженні йдеться про різні буттєві рівні поета, які визначили постійну «актуальність» його текстів. Харизма Шевченка не піддається остаточному розумінню, тому судження про його твори вимагає виходу за межі звичних наукових катеґорій. Насамперед це стосується аналізу онтичного сюжету його поезій, що пов’язує буття народу з метою існування.

Творчість Тараса Шевченка розширює епістемічні межі науки, інтенсифікує проблему наукового пояснення, особливо коли йдеться про глибинну сутність страждання. Особа митця і його творчий акт розглядаються як інтерсеміотичні парадиґми метафізики, філософської антрополоґії, теолоґії історії та герменевтики.

 

 

Єднаймося, брати мої [Текст] : [збірка / упоряд. В. Г. Кочубей, І. О. Саражина]. — Черкаси : ІнтролігаТОР, 2015. — 168 с.
ISBN 617-7274-19-2

 Анотація

У збірнику представлено твори учасників Всеукраїнського конкурсу творчих доробків аматорів – авторів художнього слова, присвяченого 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка під девізом “Любітеся, брати мої, Україну любіте”.

 

 

Сергійчук, В.    Українські державники: Тарас Шевченко [Текст] / В. Сергійчук. — Вишгород : ПП Сергійчук М.І., 2014. — 312 с. — (Українські державники).
ISBN 966-2911-62-6

 Анотація

З-під пера доктора історичних наук Володимира Сергійчука Тарас Шевченко постає як поет, котрий не тільки кличе до боротьби за волю України, але й вболіває за збереження українського етносу, що особливо проявляється в поемі «Катерина». Окремо розповідається в книзі про те, як поезія Шевченка відроджувала й утверджувала українство в нашій столиці – Києві, починаючи з студентства Університету Святого Володимира. Роль цього міста для українського національного відродження Тарас Шевченка зрозумів краще багатьох князів і гетьманів, які за свої столиці обирали маловідомі провінційні містечка. Саме й тому він сказав пророчі слова: «Святий Київ наш великий». Актуальною залишається й поставлена Шевченком проблема «дядьків отечества чужого», які в різні часи зраджували українство та готові й нині проливати кров рідного народу. Цікавим є порівняння в книзі долі й політичної волі Тараса Шевченка й Миколи Гоголя, якого зуміли зламати адепти великодержавного шовінізму, відвернути з проукраїнського напрямку в його діяльності й творчості, про що він сам мріяв ще в 1833 році. Зацікавить читача і оцінка ставлення Шевченка до Богдана Хмельницького, якого поет картав за акт Переяславської ради тощо. Ця книга засвідчує: Тарас Шевченко – великий український державник.

 

 

Шевченко, Т. Г.    Заповіт [Текст] / Т. Г. Шевченко. — Харків : Фоліо, 2006. — 799с.
ISBN 966-03-3328-5

Анотація

Це видання є унікальним, бо дає читачеві можливість познайомитися з творчим надбанням духовного батька української нації, геніального українського поета і талановитого художника, великого Кобзаря — Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861).

До книжки увійшов практично весь творчий доробок Шевченка-літератора: крім поетичних, в ній подані і всі прозові твори майстра, а також його щоденники. Вони дають змогу наблизитися до епохи, в яку жив Кобзар, і виразно окреслюють його особистість, що вражала сучасників силою та багатогранністю таланту. Не випадково у 1860 році він, уже визнаний поет, отримав від Петербурзької Академії мистецтв звання академіка гравюри. Саме тому наше видання ілюстровано майже п’ятьмастами малюнками, начерками, офортами й іншими образотворчими роботами Тараса Григоровича Шевченка.

 

 

Касіян, В. І.    Пророк. [Про Т.Г.Шевченка] [Текст] / В. І. Касіян ; Есе. Я. Гоян. — Київ : Веселка, 2006. — 430с. — (Бібліотека Шевченківського комітету).
ISBN 966-01-0395-6

 Анотація

Книжка “Пророк” унікальна в українському книговиданні, національному мистецтві і шеченкознавстві.

Уперше в Україні відкривається скарбниця народу – Шевченкіана Василя Касіяна, щедро ілюстрований літопис життя і геніальної творчості Тараса Шевченка.

Митець із когорти ренесансних титанів праці, які прийшли в мистецтво після Шевченка, син української нації Василь Касіян жертовно працював і жив для України, графічним штрихом вирізьбив на скрижалях часу живий портрет своєї епохи, а вершиною мистецького храму височіє, мов собор, славна Шевченкіана.

П`ятьдесят років життя віддав професор Василь Касіян вихованню мистецьких кадрів і створив в українській графіці ” Школу Касіяна “. Учений-енциклопедист (Державна премія України за участь у виданні Української енциклопедії), академик, багаторічний голова Спілки художників України, Герой Праці, депутат Верховної Ради України, автор книг про мистецтво, дослідник графіки і малярства Шевченка, перший з українських митців Шевченківський лауреат.

Нова літературно-мистецька книга іде в світ як виквіт одного роду: ілюстрації Василя Касіяна зріднені з художнім словом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Яреми Гояна – племінника художника, сина його рідної сестри Олени.

Книгою про Тараса Шевченка віддаємо шану Василеві Касіяну в 110-ту річницю його народження.