Біографії: серія книг “Знамениті Українці”

Серія Знамениті українці

 

Гулак-Артемовський Петро [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда, Юлія Ігорівна Коляда, Олександр Юрійович Кирієнко, Євген Вікторович Биба. — Харків : Фоліо, 2019. — 120 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Серед тих, хто продовжив реалістичні традиції Івана Котляревського, хто закладав основи нової української літератури, почесне місце належить Петрові Гулаку-Артемовському (1790—1865). Він створив чимало романтичних балад, віршованих і прозових послань, перекладів, віршів побутового характеру, проте здобув популярність перш за все як байкар-новатор. Використовуючи скарби українського фольклору, його гумор, художні засоби, народну розмовну мову, поет створив і поширив жанр байки і приказки, випробувавши, по суті, всі найголовніші різновиди цього жанру — від байки-казки Ж. де Лафонтена та І. Хемніцера до класичної байки І. Крилова.

 

 

Абліцов, В. Г.
Вчені України – лауреати міжнародних премій і нагород [Текст]. Вип. 4 / В. Г. Абліцов ; [редкол.: Я.С. Яцків (голов. ред.) та ін.]. — Київ : Академперіодика, 2011. — 192с. — (Наука України у світовому інформаційному просторі). — Загол. обкл.: Наука України у світовому інформаційному просторі.

Анотація

У четвертому випуску серії “Наука України у світовому інформаційному просторі” представлено авторську розвідку відомого популяризатора науки Віталія Абліцова, присвячену видатним українцям – лауреатам престижних міжнародних премій і нагород, які зробили значний внесок у розвиток світової науки і техніки.

Для широкого кола читачів.

 

 

Батій, Я. О.
Андрей Шептицький [Текст] / Я. О. Батій. — Харків : Фоліо, 2018. — 120 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Праведник віри — таким знають митрополита Шептицького в усьому світі, адже під час Другої світової війни він врятував від неминучої смерті сотні єврейських родин. А для української церкви митрополит Андрей — одна з найвеличніших постатей. Його вчинками завжди керували любов та правда, і, мабуть, саме тому Андрей Шептицький здобув загальну повагу. У 36-річному віці він очолив Українську греко-католицьку церкву і був її очільником до кінця свого життя. Митрополит Андрей першим із ієрархів почав використовувати у спілкуванні з вірянами народну мову, першим почав правити богослужіння українською. І можна стверджувати беззастережно: Андрей Шептицький був людиною великої сили волі, патріотом своєї країни, який заповідав своїм нащадкам: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою й невтомною працею любіть Україну…».

 

 

Гончарук, Т. Г.  Дем‘ян Многогрішний [Текст] / Т. Г. Гончарук. — Київ : Прадес, 2012. — 120 с.

 

 

 

 

 

 

Дорошенко, О. Є. Василь Стус [Текст] / О. Є. Дорошенко. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9033-1.

Трагічна доля судилася Василю Стусу (1938—1985) —талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди і заплатила за це власним життям, людиною, яка з гідністю казала про себе: «…Голови гнути я не збирався, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину».

 

 

 

Духопельников, В.    Володимир Великий [Текст] / В. Духопельников. — Харків : ПЕТ, 2015. — 128 с.

 

 

 

 

 

 

Духопельников, В. М.
 Ярослав Мудрий [Текст] / В. М. Духопельников. — Харків : Фоліо, 2018. — 121 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Князь Ярослав (978—1054) продовжив головну справу життя свого батька, Володимира Великого, — «збирання» давньоруських земель. Він відновив єдність Київської Русі, зміцнив державний апарат, заклав основи судової системи та здійснив культурні перетворення. Саме при ньому остаточно утвердилося християнство на руських землях, інтенсивно розвивалася освіта й книжність, здійснювалася грандіозна розбудова Києва як столичного міста. Київська Русь стала найбільшою державою Європи. Все це дає історикам підстави стверджувати, що час правління (1019—1054) Ярослава, прозваного Мудрим, — це час найвищого розквіту Київської Русі.

 

 

Журавльов, Д. В. Іван Мазепа [Текст] / Д. В. Журавльов. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9021-8.

Іван Мазепа (1644—1709) — політичний діяч, військовий, дипломат, меценат, одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають гарячі суперечки. Приятель Петра І — і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів — і «Юда», відлучений від церкви; майстер складних дипломатичних ігор — і людина, що поставила на карту все і програла найголовнішу гру свого життя; улюбленець жіноцтва і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант серед українських гетьманів…Читач цієї книги зможе створити свій власний варіант образу Мазепи одного з найколорітніших, найцікавіших українців.

 

 

Загребельний, М.П. Майк Йогансен

Загребельний, М. П. Майк Йогансен [Текст] / М. П. Загребельний. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9035-5.
Майка (справжнє ім’я Михайло) Йогансена (1896—1937) — україн­ського поета, прозаїка, перекладача епохи Розстріляного відродження — називають найменш дослідженим письменником своєї епохи. Він лишив широке поле для інтерпретацій —літературознавці охоче й сміливо записують його то до формалістів, то до конструктивістів, то до авангардистів, то до футуристів. Свої перші вірші Йогансен писав російською та німецькою мовами, потім остаточно перейшов на укра­їнську. І в поезії, і в прозі він зберігав творчу індивідуальність, часто вдавався до експериментів — поєднував прозу й поезію в одному творі, до містифікацій. За сімнадцять років творчої діяльності видав вісім книг віршів, десять прози, чотири книжки для дітей та дві з літературознавства. 1937 року був заарештований та страчений.

 

 

Загребельний, М. П.  Богдан Ступка [Текст] / М. П. Загребельний. — Харків : Бібколектор, 2016. — 120 с.

 

 

 

 

 

 

Загребельний, М. П.
 Іван Драч [Текст] / М. П. Загребельний. — Харків : Фоліо, 2014. — 121 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Серія книжок про знаменитих українців і українською мовою. У книжках містяться короткі життєписи найбільш відомих українців, що добилися видатних успіхів у різних сферах діяльності людини. Читач дізнається не тільки про основні етапи їхньої творчої біографії, але й про особливості характеру, звичаї, захоплення і особисте життя.

 

 

Загребельний, М. П.
 Павло Загребельний [Текст] / М. П. Загребельний. — Харків : Фоліо, 2013. — 121 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Павла Загребельного ще за життя називали класиком – і заслужено. Він працював в українській літературі понад сорок років, створивши більше 30 романів, гостросюжетних повістей і кіносценарїів. Життя Загребельного завжди було непростим – на його долю випали війна, полон, утиски з боку влади. Людина виняткової освіченості та енциклопедичних знань, він був одним з найпопулярніших українських письменників і залишається таким й понині. Цю книгу написав син Загребельного, який краще за всіх знав Павла Архиповича.

 

 

Загребельний, М. П.  Сергій Параджанов [Текст] : [пер. з рос.] / М. П. Загребельний. — Харків : Бібколектор, 2015. — 126 с.

 

 

 

 

 

Згурська, М.  Микола Амосов [Текст] / М. Згурська ; пер. з рос. Л. Кіцила. — Харків : ПЕТ, 2015. — 128 с.

 

 

 

 

 

 

Згурська, Марія Павлівна.
Володимир Тітарчук [Текст] / Марія Павлівна Згурська. — Харків : Фоліо, 2020. — 126 с. — (Справжні герої).

 Анотація

Володимир Тітарчук — капітан ЗСУ, танкіст 1-ї окремої танкової бригади. Учасник російсько-української війни, «кіборг», загинув у боях за Донецький аеропорт 17 жовтня 2014 року.

Донецький аеропорт — це скеля і незборимий форпост українців. І всі його оборонці, без сумніву, герої. ДАП перестав діяти 26 травня 2014-го, коли терористи «брали» новий термінал. Українці відбили атаку. Наші вояки тримали оборону до вересня, але після Мінських угод атаки бойовиків відновилися і посилилися. Бої стали майже щоденними. За цю незламність ворог прозвав оборонців ДАП «кіборгами». 244 доби боїв: від травневих набігів сепаратистів, від жертв вересня 2014-го й до останніх зойків і відлунь моторошного січневого АДу. Загиблі, але нескорені.

 

 

Згурська, М. П.
 Данило Галицький [Текст] / М. П. Згурська, Ю. О. Бєлочкіна ; [пер. з рос. Т.В. Рассадкіної]. — Харків : Фоліо, 2018. — 121 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Данило Романович Галицький — один з тих яскравих історичних діячів, яким багате раннє Середньовіччя. Він жив у бурхливу, жорстоку епоху усобиць та монголо-татарських набігів і увійшов в історію як збирач давньоруських земель, правитель Галицько-Волинського князівства, великий реформатор, далекоглядний політик та хитромудрий дипломат. Данило Галицький був першим в історії українського народу легітимним, тобто визнаним в Європі, королем. До того ж він першим серед руських князів спробував покінчити із залежністю свого князівства від монголо-татарських завойовників. Та найбільша заслуга Данила Галицького полягає в тому, що він був патріотом своєї землі. Відродження інтересу до історії української державності зробило постать князя Данила Романовича цікавою і для наших сучасників.

 

 

Киричук, О. С.
Кардинал Сліпий [Текст] / О. С. Киричук. — Харків : Фоліо, 2019. — 125 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Ім’я Йосифа Сліпого (справжнє прізвище Коберницький-Дичковський) відоме як в Україні, так і далеко за її межами. Провідник Греко-католицької церкви, верховний архієпископ Львівський і митрополит Галицький, кардинал, визначний церковний і науковий діяч був людиною трагічної долі. Репресований радянською владою, протягом 18 років Йосиф Сліпий поневірявся по тюрмах і таборах, проте не скорився, не зрікся віри, і його слова про головне лихо українців — брак єдності — і сьогодні звучать дуже актуально: «Внутрішні непорозуміння і дух незгоди — це одна з найголовніших причин нашого упадку… Тому провідною думкою є за всяку ціну втримати єдність…».

 

 

Климончук, Оксана Миронівна. Любомир Гузар [Текст] / Оксана Миронівна Климончук. — Харків :Фоліо, 2019. — 121 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Блаженніший Любомир Гузар – український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української греко-католицької церкви, яку очолював протягом 10 років. За цей час зумів перенести осередок зі Львова до столиці, надавши конфесії загальноукраїнського масштабу. У 2005 році був одним із кандидатів на ватиканський престол. Він став першим главою в історії УГКЦ, який добровільно зрікся своїх повноважень. Його за життя визнали великим, проте немає такого мірила, яким би можна було осягнути вплив Блаженнішого Любомира на порозуміння між християнами, на самоусвідомлення українського суспільства, зрештою, на ті події кінця ХХ – початку ХХІ століття, що створили сучасну Україну.

 

 

Кокотюха, А. А.
Виталий Кличко [Текст] / А. А. Кокотюха. — Харьков : Фолио, 2009. — 120с. — (Знаменитые украинцы).

 Анотація

Легендарний український боксер Віталій Кличко відомий у всьому світі, адже він є володарем чемпіонського титулу в найпрестижнішій суперважкій ваговій категорії. На сторінках цієї книги автор Андрій Кокотюха пропонує читачам історію успіху знаменитого боксера. У професійному боксі Кличко з 1996 року, а в 1999 він уже завоював свій перший титул чемпіона світу. Карколомна кар’єра Віталія Кличка не обмежується тільки спортивними досягненнями, він досяг успіху, як політик, бізнесмен, філософ і письменник. Життя Кличко не обмежується канатами рингу, тому він такий цікавий для публіки і шанувальників.

 

 

Кокотюха, А.  Іван Кожедуб [Текст] / А. Кокотюха ; пер. з рос. В. Немашкало. — Харків : ПЕТ, 2015. — 128 с.

 

 

 

 

 

 

Кокотюха, А. А.
Леонід Кравчук [Текст] / А. А. Кокотюха. — Харків : Фоліо, 2009. — 119с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Леонід Кравчук — невід’ємна частина історії нашої країни. Не тільки тому що він — перший президент сучасної незалежної України, обраний українським народом. Не тільки тому що з його ім’ям нерозривно пов’язане прийняття Акта проголошення незалежності нашої держави. Його досі по праву вважають одним із найбільш професійних, гнучких та виважених політиків за всю історію сучасної України. Постать Леоніда Кравчука викликає неабиякий інтерес завдяки неоднозначності та непересічності цієї особистості. Є якийсь секрет його легендарної неординарності. Але все ж пригадаймо Фрідріха Ніцше, який стверджував, що завжди величним для історії є той, хто задав напрямок. Усвідомлює це і сам Леонід Макарович, який в одному із своїх постпрезидентських інтерв’ю наголосив, що усі його наступники на президентській посаді «лише продовжуватимуть робити те, що розпочав я. Добре чи погано, але лише продовжуватимуть».

 

 

 

Коломієць, Р. Г. Наталія Ужвій [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 124 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9048-5.

Наталія Михайлівна Ужвій (1898-1989) – легендарна українська акторка театру і кіно. Талант Ужвій найяскравіше розквітнув у театрі «Березіль». Щаслива доля дозволила вижити в період сталінського терору, але забрала дорогих їй людей – поета Михайля Семенка, братів, режисера Леся Курбаса. Майже пів століття Наталія Ужвій була на сцені Київського драматичного театру імені Івана Франка, відзначена найвищими радянськими нагородами.

Особисте життя і життя в мистецтві Наталії Ужвій – складне і тернисте, сповнене удач і розчарувань, радощів і тривог, шалених сценічних успіхів та особистих трагедій, і все в ньому нерозривно сплелося..

 

 

 

Коломієць, Р.Г. Лесь Курбас

Коломієць, Р. Г. Лесь Курбас [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9028-7.
Шекспірівські слова «Весь світ — театр, і ми актори в ньому» були девізом життя Леся Курбаса, ім’я якого овіяно суцільними легендами і вигадками. Ще за життя його вважали титаном, творцем, пророком-інтуїтом. «Заручником вічності в полоні часу» вважає Леся Курбаса автор цього видання — режисер, театральний історик і критик, педагог, перекладач Р. Г. Коломієць, доктор філософії, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор. Ця книжка — остання робота автора у циклі видань «Вибрані сторінки сучасного театру», присвячених творчості провідних театрів, видатних акторів і режисерів.

 

Коломієць, Р. Г. Микола Бажан

Коломієць, Р. Г. Микола Бажан [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-8822-2.
Літературна діяльність Миколи Бажана охоплює понад шість десятиліть. В історію української культури він увійшов як видатний поет, перекладач, громадський діяч і вчений, організатор і видавець багатьох універсальних видань, серед яких, наприклад, Українська Енциклопедія, яка довгий час носила його ім’я. Можна сказати, що він був обласканий владою, свідчення тому — нагороди та посади, які він обіймав. Але передусім Бажан був відомий у світі як тонкий лірик та майстер поетичного перекладу. Перекладав він і грузинських поетів (Руставелі, Гурамішвілі), і узбецьких (А. Навої), і бенгальських (Р. Тагор), і російських (Пушкін, Маяковський), а ще поетів Білорусії (Я. Купала, М. Танк), Польщі (Міцкевич, Словацький, Норвід, Івашкевич), в останні роки його приваблювала класична німецька поезія — Гете, Гельдерлін, Р.-М. Рільке. Переклад Бажаном «Витязя в тигровій шкурі» Руставелі в Грузії вважають найдосконалішим у слов’янських літературах.

 

 

 

Коломієць, Р. Г. Михайль Семенко

Коломієць, Р. Г. Михайль Семенко [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-8499-6.
Михайль Семенко (1892—1937), основоположник і теоретик україн­ського футуризму, поет, філософ, скрипаль, був трагічною і надзвичайно яскравою особистістю української літератури, невиправдано забутою у часи «соціалістичного реалізму». Все переплелося у його житті й творчості: революція як всесвітній переворот, революція як переоцінка художніх цінностей українського мистецтва, безкінечний пошук нового, незвіданого — як прорив українського мистецтва до європейського культурного простору. Епатажна людина, урбаніст, футурист, Михайль Семенко був поетом високої екзальтації духу. Як і більшість талановитих митців покоління Розстріляного Відродження, він був звинувачений в активній «контрреволюційній діяльності» й страчений на Соловках.

 

 

Коломієць, Ростислав Григорович.  Дмитро Донцов [Текст] / Ростислав Григорович Коломієць. — Харків : Фоліо, 2020. — 119 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Дмитро Донцов (1883—1973) — видатний український мислитель, громадсько-політичний діяч, філософ, публіцист, літературознавець. Увійшов в історію як творець ідеології українського націоналізму. На неї спирались у своїй державотворчій діяльності Гетьман України Павло Скоропадський, Головний отаман військ УНР Симон Петлюра, перший Голова Організації українських націоналістів Євген Коновалець, голова Проводу ОУН-Б Степан Бандера. На небезпеку націоналістичної діяльності Донцова вказував Ленін. На що Донцов відповів нищівною критикою політики радянської держави у національному питанні. Як літературознавець Донцов об’єднав навколо себе молодих поетів і письменників української еміграції, піддаючи їхню творчість глибокому літературознавчому аналізу, друкуючи їх, і «відкрив» нову сторінку в історії української літератури XX століття. Борець за незалежну українську державу, Донцов і досі не знайшов адекватної оцінки в суспільстві незалежної України.

 

Коломієць, Р. Г.
Гнат Хоткевич [Текст] / Р. Г. Коломієць. — Харків : Фоліо, 2019. — 121 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Гнат Хоткевич (1877—1938) — митець небаченого в українській художній культурі масштабу творчості: бандурист, письменник, мистецтвознавець, театральний діяч, історик, педагог, етнограф, художник… Український Леонардо до Вінчі — таким він уявляється сьогодні. Своєю творчістю і організаційно-творчою діяльністю він охопив усю Україну — від Слобожанщини до Карпат. Ніщо — ні матеріальні нестатки, ні вимушена еміграція, ні переслідування з боку царизму, ні терор за часів радянської влади — не могло вгамувати його спраги до творчості. Митець українського розстріляного Відродження, романтик у житті і провидець у творчості, він був потрібен своєму народові у найважчі для нього часи. Потрібен він і нам, його нащадкам, які вибудовують українську державу.

 

 

Коломієць, Р. Г.
 Марко Кропивницький [Текст] / Р. Г. Коломієць. — Харків : Фоліо, 2018. — 119 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Фундатор українського професійного театру Марко Кропивницький (1840—1910) був на рідкість обдарованою людиною. Він створив понад 40 п’єс, заснував перший національний професійний театр на теренах Східної України (уславлений театр корифеїв), виховав ціле покоління українських акторів-професіоналів. Його чудові акторські дані (зіграв більше 500 ролей) доповнювалися прекрасним голосом — високим басом. Крім того, Марко Лукич написав мелодії для багатьох п’єс, розумівся на образотворчому мистецтві (це, зокрема, дозволяло йому керувати створенням декорацій), був тонким і спостережливим психологом, що постійно проявлялося у його роботі як режисера. Ще за життя Кропивницького називали «батьком українського театру», «українським Мольєром» і «українським Шекспіром», а його прогресивні ідеї актуальні й у наш час.

 

 

Коломієць, Р. Г.
Микола Хвильовий [Текст] / Р. Г. Коломієць. — Харків : Фоліо, 2019. — 120 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Микола Хвильовий (справжнє прізвище – Фітільов, 1893–1933) – поет, письменник, публіцист, громадський діяч, що став однією із найбільш знакових постатей доби Розстріляного відродження. Гасло «Геть від Москви!», кинуте письменником під час започаткованої ним літературної дискусії, об`єднало митців у боротьбі за незалежність розвитку української художньої культури. Понад усе цінуючи творчу свободу, у передчутті жорстоких обмежень та репресій радянського уряду письменник здійснив самогубство, збунтувавшись проти тоталітарної системи. У різні часи Миколу Хвильового сприймали по-різному, але сьогодні його ім’я уособлює в собі вищий злет української літератури 20-х років XX століття.

 

 

Коломієць, Р. Г.
Остап Вишня [Текст] / Р. Г. Коломієць. — Харків : Фоліо, 2018. — 120 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Остап Вишня (спражнє ім’я — Павло Михайлович Губенко) — неперевершений майстер сатиричної прози, письменник від народу і для народу, що, проживаючи разом із ним бурхливі й найтяжчі роки радянської дійсності, зумів через фейлетон та гумор дарувати надію й почуття єдності й близькості порозуміння. Він винайшов новий жанр гумористичної прози — усмішки. І вони, Вишневі, розійшлися анекдотами в читацькому середовищі… Людина з загостреним почуттям українськості, письменник болів душею за своїх рідних «чухраїнців», за жартом приховуючи розпач і біль від безсилля щось змінити. Міг лишень писати — крізь рядки натякаючи на вади дійсності, що коштувало йому свободи і майже життя, але в обмін на те подарувало неминущу любов і повагу українського читача, яку не змогли знищити навіть гидкі совісті письменника контроверсні «антиупівські» твори…

 

 

Коломієць, Ростислав Григорович.
Леонід Биков [Текст] / Ростислав Григорович Коломієць. — Харків : Фоліо, 2020. — 123 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Ім’я кіноактора і кінорежисера Леоніда Бикова (1928 – 1979) не потребує додаткової реклами. У 60 – 80 – ті роки ХХ століття в СРСР він був улюбленцем мільйонів, його пізнавали на вулицях і радо вітали: “Привіт, Максиме!…”, “Моє шанування, Маестро!”, його фільми (“Максим Перепелиця”, “В бій ідуть самі “старики”, “Ати – бати, йшли солдати”)збирали багатомільйонну глядацьку аудиторію, стаючи рекордсменами річного кінопрокату. Сама лише згадка про Леоніда Бикова викликала у людей добру посмішку. Й недарма відомий актор Михайло Ульянов так висловився про нього: “Є люди, в яких живе сонячне світло…”

 

 

 

Коломієць, Ростислав Григорович.  Валер’ян Підмогильний [Текст] / Р. Г. Коломієць. — Харків : Час читати, 2021. — 123 с.

Анотація

Валер’ян Підмогильний (1901—1937) — письменник, перекладач, літературознавець, мовознавець, організатор літературно-мистецького процесу. У своїй творчості спирався на психоаналітичні дослідження Зиґмунда Фройда, сприяв входженню української літератури до європейського культурного простору. Його пророчий дар дозволив випе­редити шукання французьких письменників-екзистенціалістів Жана-Поля Сартра й Альбера Камю. Тоталітарним режимом Під­мо­гильному було відпущено лише 13 років на здійснення всіх новатор­ських починань. Як і більшість митців українського мистецького Від­родження, був звинувачений в активній контрреволюційній діяльності й страчений на Соловках у зловісному 1937-му.

 

 

Коломієць, Ростислав Григорович. Євген Плужник [Текст] / Ростислав Григорович Коломієць. — Харків : Час читати, 2021. — 124 с.

Анотація

Український бібліотекознавець, книгознавець, літературознавець Юрій Меженко сказав про нього: «Такого поета ми в житті будем довго чекати і дай нам Бог, щоб ми дочекалися». Євген Плужник (1898-1936) був знаковою фігурою післяреволюційної української інтелігенції. Поет, драматург і перекладач, він перебував поза політикою у своїх віршах і належав до тих унікальних особистостей, яким дано бачити цілий світ, не виходячи з кімнати. Він не кидав антирадянських гасел, не вступав у політичну полеміку і ніколи не помишляв бути комуністом. Відторгнення дійсності, що заперечувала вічні цінності, – людське життя і любов, – разом із закликами чинити спротив сліпій жорстокості, зробило його героєм українського розстріляного Відродження і жертвою сталінського терору.

 

 

Коломієць, Ростислав Григорович. Олег Ольжич [Текст] : [Вид. присвяч. 30-й річниці Незалежності України] / Ростислав Григорович Коломієць. — Харків : Час читати, 2021. — 125 с.

 Анотація

Олег Ольжич (1907—1943) — велична постать в українському громадсько-політичному житті, в українській поезії, в українській науці. Видатний археолог із європейським ім’ям, він володів дев’ятьма мовами, а його дослідження не втратили сенсу і понині. Видатний поет — він сказав нове слово в українській літературі. Видатний діяч Організації українських націоналістів — він був дійовою особою в побудові української держави в умовах нацистської окупації території України. 1943 року Олег Ольжич загинув у концтаборі Заксенхаузен.

 

 

Коляда, І.А. Богдан Хмельницький

Коляда, І. А. Богдан Хмельницький [Текст] / І. А. Коляда. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9022-5.

Богдан Хмельницький був не першим, хто розпочав боротьбу за свободу України. Але саме йому вдалося створити боєздатну армію, сформувати систему гетьманської влади і почати розбудовувати державу. Завдяки діяльності Хмельницького майже все українство, незважаючи на станові інтереси, виступило єдиною як ніколи силою в боротьбі за національне визволення. І хоча Великому Гетьманові не все вдалося зробити для збереження державності, його діяльність не тільки визначила долю самої України, а й відчутно вплинула на тогочасне європейське політичне життя.

 

Коляда, І.А. Квітка Цісик

Коляда, І. А. Квітка Цісик [Текст] / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда, П. В. Юрчишин. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9018-8.

Чарівною квіткою України, «легендою за океаном» називають представницю української діаспори Квітку Цісик, незабутній голос якої пронизує до глибин душі, недарма ж бо весь американський шоу-бізнес захоплювався її неповторною манерою, адже з нею працювали Майкл Джексон, Вітні Г’юстон та інші світові зірки. Дивна, багато в чому трагічна доля випала маленькій симпатичній жінці, яку в 1998 році назвали найбільш упізнаваним голосом США: завдав болю ранній розрив із Батьківщиною, який Квітослава гоїла українськими піснями, а невиліковна хвороба привела за собою ранню смерть. Однак мрія усього життя чудової квітки, яка могла би стати окрасою будь-якої сцени, все-таки здійснилася. Далекий голос України досі лунає між нас і продовжує зігрівати серця та душі людей на всій планеті.

 

 

 

Коляда, І. А. Казимир Малевич [Текст] / І. А. Коляда. — Харків : Фоліо, 2018. — 121 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Відомий художник і теоретик живопису, по праву і за походженням — художник української землі, приналежністю до якої він пишався і саме від неї взяв увесь свій талант і самобутність. Один із лідерів авангардистської течії початку ХХ століття, засновник і гуру супрематизму, він був співзвучний часові, своїми роботами кидаючи виклик старому, пропонуючи нове, комбінуючи сміливу яскравість контрастних фарб і просту геометрію форм свого «абстрактного» бачення навколишнього світу. Феномен Казимира Малевича у тому, що його інтуїтивні мистецькі пошуки та теоретичні узагальнення стали тим всепланетарним пророцтвом, яке визначає інтелектуальні творчі здобутки й наукові відкриття XXI ст…

 

 

Коляда, І. А. Микола Лисенко [Текст] / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда, С. І. Вергун. — Харків : Фоліо, 2018. — 125 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Видатний піаніст, хоровий диригент, композитор Микола Лисенко (1842—1912) здобув блискучу освіту — закінчив природознавчий факультет Київського університету, потім захистив кандидатську дисертацію з біології, і йому пророкували блискучу кар’єру вченого. Але він обрав собі інший шлях, пов’язавши своє життя з музикою. Після навчання в Лейпцизькій консерваторії (клас фортепіано) Лисенко став піаністом-віртуозом. Він вчився у Римського-Корсакова в Петербурзькій консерваторії, однак усе своє життя присвятив пропагуванню саме української музики. Інтереси Миколи Віталійовича були різнобічними: він створив Товариство любителів музики і співу, працював у Південно-Західному відділенні Російського географічного товариства, робив обробки народних пісень, написав 10 опер, вокальних творів, сонат, рапсодій, сюїт, полонезів, ноктюрнів… А ще він володів неабияким літературним талантом — одним із перших інтерпретував «Кобзаря» Шевченка, написав кілька фольклорних праць і взагалі був людиною високої ерудиції, енциклопедистом і багатогранно обдарованою особистістю. Так що Миколу Лисенка цілком справедливо називають гетьманом української музики.

 

 

Коляда, І. А. Пилип Орлик [Текст] / І. А. Коляда, С. Ю. Коляда, О. Ю. Кирієнко. — Харків : Фоліо, 2019. — 121 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Пилип Степанович Орлик (1672—1742) — військовий і політичний діяч, дипломат, гетьман України в еміграції, сподвижник І. Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини. Автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Він став символом нескореності й боротьби за волю свого народу. Навряд чи якась національна справа мала такого освіченого, талановитого й вірного її представника, як Пилип Орлик. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович.  Василь Симоненко [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда. — Харків : Фоліо, 2021. — 121 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Відомі слова Євгена Сверстюка про те, що «Симоненко належить до тих людей, чиї біографії треба вивчати як частку історії України». Тієї України, яка вміє вистояти в лихоліттях і знову розправити крила. Одного з найвідданіших її співців теж не оминула лиха доля: жорстокі часи сталінських репресій, страхіття війни, жахливі умови існування. Та водночас юнак завважував дивосвіт рідної природи, всотував багатство народної творчості. Випробування не позбавили його щедрості душі, теплої усмішки. Йому було даровано аж надто коротке життя: він тільки виписувався, тільки починався — і залишив по собі спогад на всі часи поки світ промовлятиме: «Україна». Чому? Досить прочитати біографію Поета.

 

 

Коляда, І. А.  Володимир Сосюра [Текст] / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда. — Харків : Бібколектор, 2015. — 119 с.

 

 

 

 

 

 

Коляда, І. А.  Кирило Розумовський

[Текст] / І. А. Коляда, В. І. Милько. — Київ : Укрвидавполіграфія, 2012. — 128 с.

 

 

 

 

 

Коляда, І. А. Максим Рильський [Текст] / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда. — Харків : Бібколектор, 2015. — 120 с.

 

 

 

 

 

Коляда, І. А. Отаман Сірко [Текст] / І. А. Коляда, Є. В. Биба. — Харків : ПЕТ : Фоліо, 2012. — 126 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Іван Сірко (1605 (1610) — 1680) — один з найвидатніших політичних діячів і полководців України. Своєю ініціативою, енергією і воєнною вдачею Сірко здобув на Запоріжжі небувалу шану. Вісім разів Запорозька Січ обирала його кошовим отаманом. Відчайдушно, із усім козацьким заповзяттям протистояв він татарсько-турецьким нападам, що загрожували геноцидом українському народові. Узявши участь у 55 битвах, Сірко майже завжди виходив із них переможцем, що й уславило його серед нащадків навіки.

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович. Віктор Домонтович [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда. — Харків : Фоліо, 2021. — 126 с.

Анотація

Віктор Домонтович (справжнє ім’я Віктор Платонович Петров (1894—1969)) — український письменник, філософ, соціальний антрополог, літературний критик, археолог, історик і культуролог; доктор історичних та філологічних наук.

Віктор Платонович Петров (Домонтович) — науковець, який своїм доробком утвердив концепцію походження українського народу, літератор, який своїми творами викривав злочини більшовицько-сталінського режиму проти української інтелігенції, української культури, українського народу. Його вклад у порятунок від фізичного і повного знищення гітлерівцями цілого народу — караїмів — досі не оцінений повною мірою.

Разом із Валер’яном Підмогильним Домонтович започаткував жанр українського інтелектуального роману, а також жанр романізованої біографії.

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович. Іван Богун [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда, Степан Миколайович Борчук, Ігор Васильович Ільницький. — Харків : Фоліо, 2021. — 126 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Усі сучасники Богуна відзначали його розум, хитрість, хоробрість і талант полководця. Він відмовився від реєстрового чину і маєтків, які обіцяли йому поляки, і підтримав визвольну війну українського народу проти Польщі (1648-1657) з першого дня повстання. Саме в цій війні командир Вінницького полку полковник Богун став легендою за життя.

Після смерті Богдана Хмельницького один із лідерів угруповання «старшин-державників», що не бажав ні підданства московського, ні підданства польського, ні підданства турецького чи шведського, а аж до своєї смерті прагнув творення самостійної Козацької держави.

Іван Богун — мудрий полководець, відважний козак та легендарна особистість, яка прикрашає своєю могутньою постаттю сторінки історії України.

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович. Ігор Сікорський [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда. — Харків : Фоліо, 2021. — 121 с. — (Знамениті українці).

 Анотація

Ігор Сікорський (1889—1972) — авіаконструктор і відчайдушний пілот власних літаків, «батько світового гвинтокрилобудування», вчений та філософ. Його «Ілля Муромець», найкращий літак Першої світової війни, став прообразом пасажирської та стратегічної бомбардувальної авіації. Уже у двадцять два роки авіаконструктор-киянин підкорив Європу власними винаходами. Він навчався та працював у Парижі, Києві, Петербурзі, згодом емігрував до США, де займався серійним гвинтокрилобудуванням, створенням перших міжконтинентальних пасажирських авіалайнерів. Машинам фірми Сікорського належала більшість світових рекордів, зокрема абсолютних. Ця книжка містить відомості про походження Ігоря Сікорського, його батьків — родину Сікорських, яку добре знали в Києві, та розкриває феномен авіаконструктора зі світовим ім’ям. До видання також увійшли згадки про релігійно-філософську творчість цього великого трудівника.

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович. Павло Тичина [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда, Юлія Ігорівна Коляда. — Харків : Фоліо, 2019. — 120 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Павло Григорович Тичина (1891—1967) увійшов в історію нашої культури як поет-новатор, романтик, співець Весни, автор неперевершених «Сонячних кларнетів», перекладач, богослов, науковець, музикант, художник. Він збагатив українську мову понад 1500 неологізмами, які внесені до сучасних словників. Навчив відчувати в поезії музику та мислити образами, говорив до Всесвіту мовою рідної української землі. І водночас він був людиною, про яку Василь Стус написав: «Феномен Тичини — феномен доби. Його доля свідчитиме: поет жив у час, що заправив генія на роль блазня. І поет погодився на цю роль… ставши блазнем при дворі кривавого короля…».

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович. Соломія Крушельницька [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда. — Харків : Фоліо, 2020. — 121 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Соломія Крушельницька (1872–1952) – видатна українка, яка прославилася на весь світ завдяки своєму оперному співу, адже її сопрано справляло гіпнотичний ефект на слухачів. Народившись у селі Білявинці на Тернопільщині, вона вже за п’ять років після початку виступів домоглася загального визнання власного таланту і ще за життя отримала титул найвидатнішої співачки світу, звання вагнерівської примадонни ХХ століття». Співати на одній сцені з уродженкою маленького українського села вважали за велику честь імениті тогочасні виконавці. І хоча талановита українка володіла вісьмома мовами, багато подорожувала, але українські пісні завжди виконувала в оригіналі й ніколи не забувала про Батьківщину.

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович.  Микола Леонтович [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда. — Харків : Фоліо, 2021. — 120 с. — (Знамениті українці).

Анотація

Микола Леонтович (1877—1921) — український композитор, хоровий диригент, громадський діяч та педагог. Перу Леонтовича належать широковідомі хорові обробки українських народних пісень «Дударик», «Козака несуть», «…Ой, з-за гори кам’яної » та інших. Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».

Леонтовичу було притаманне поєднання творчої, педагогічної й виконавської (диригентсько-хорової) діяльності. Понад двадцять років він віддав роботі вчителя співів у різних школах. Як композитор був добре обізнаний зі станом викладання співів. Чимало сил віддав педагогічній праці. І кожного Різдва ми уславлюємо неповторний талант Миколи Леонтовича, навіть якщо про це не думаємо