Біографії

Серія Знамениті українці

 

В.Ричка. Володимир Мономах [Текст]/ В.Ричка.Харків: Фоліо, 2019.(Знамениті українці) ISBN 978-966-03-8956-4
Володимир Мономах (1053-1125 рр.) – знакова постать українського середньовіччя. Онук Ярослава Мудрого та візантійського імператора Константина IХ Мономаха ще задовго до сходження на київський престол зажив слави боронителя Руської землі, завдаючи нищівних ударів половецьким ордам, а ставши великим князем поклав край їхнім руйнівним набігам. Його талант миротворця і державника повною мірою проявився після утвердження на київському престолі: владнання міжкнязівських чвар зумовило об’єднання навколо Києва більшості розпорошених руських земель. Однак не ці діяння стали визначальними для привласнення імені Володимира Мономаха мнимими спадкоємцями києво-руської спадщини.

Дорошенко, О. Є. Василь Стус [Текст] / О. Є. Дорошенко. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9033-1.

Трагічна доля судилася Василю Стусу (1938—1985) —талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди і заплатила за це власним життям, людиною, яка з гідністю казала про себе: «…Голови гнути я не збирався, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину».

Журавльов, Д. В. Іван Мазепа [Текст] / Д. В. Журавльов. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9021-8.

Іван Мазепа (1644—1709) — політичний діяч, військовий, дипломат, меценат, одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають гарячі суперечки. Приятель Петра І — і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів — і «Юда», відлучений від церкви; майстер складних дипломатичних ігор — і людина, що поставила на карту все і програла найголовнішу гру свого життя; улюбленець жіноцтва і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант серед українських гетьманів…Читач цієї книги зможе створити свій власний варіант образу Мазепи одного з найколорітніших, найцікавіших українців.

Загребельний, М.П. Майк Йогансен

Загребельний, М. П. Майк Йогансен [Текст] / М. П. Загребельний. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9035-5.
Майка (справжнє ім’я Михайло) Йогансена (1896—1937) — україн­ського поета, прозаїка, перекладача епохи Розстріляного відродження — називають найменш дослідженим письменником своєї епохи. Він лишив широке поле для інтерпретацій —літературознавці охоче й сміливо записують його то до формалістів, то до конструктивістів, то до авангардистів, то до футуристів. Свої перші вірші Йогансен писав російською та німецькою мовами, потім остаточно перейшов на укра­їнську. І в поезії, і в прозі він зберігав творчу індивідуальність, часто вдавався до експериментів — поєднував прозу й поезію в одному творі, до містифікацій. За сімнадцять років творчої діяльності видав вісім книг віршів, десять прози, чотири книжки для дітей та дві з літературознавства. 1937 року був заарештований та страчений.

Коляда, І.А. Богдан Хмельницький

Коляда, І. А. Богдан Хмельницький [Текст] / І. А. Коляда. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9022-5.

Богдан Хмельницький був не першим, хто розпочав боротьбу за свободу України. Але саме йому вдалося створити боєздатну армію, сформувати систему гетьманської влади і почати розбудовувати державу. Завдяки діяльності Хмельницького майже все українство, незважаючи на станові інтереси, виступило єдиною як ніколи силою в боротьбі за національне визволення. І хоча Великому Гетьманові не все вдалося зробити для збереження державності, його діяльність не тільки визначила долю самої України, а й відчутно вплинула на тогочасне європейське політичне життя.

 

Коляда, І.А. Квітка Цісик

Коляда, І. А. Квітка Цісик [Текст] / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда, П. В. Юрчишин. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9018-8.

Чарівною квіткою України, «легендою за океаном» називають представницю української діаспори Квітку Цісик, незабутній голос якої пронизує до глибин душі, недарма ж бо весь американський шоу-бізнес захоплювався її неповторною манерою, адже з нею працювали Майкл Джексон, Вітні Г’юстон та інші світові зірки. Дивна, багато в чому трагічна доля випала маленькій симпатичній жінці, яку в 1998 році назвали найбільш упізнаваним голосом США: завдав болю ранній розрив із Батьківщиною, який Квітослава гоїла українськими піснями, а невиліковна хвороба привела за собою ранню смерть. Однак мрія усього життя чудової квітки, яка могла би стати окрасою будь-якої сцени, все-таки здійснилася. Далекий голос України досі лунає між нас і продовжує зігрівати серця та душі людей на всій планеті.

 

Коломієць, Р. Г. Наталія Ужвій [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 124 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9048-5.

Наталія Михайлівна Ужвій (1898-1989) – легендарна українська акторка театру і кіно. Талант Ужвій найяскравіше розквітнув у театрі «Березіль». Щаслива доля дозволила вижити в період сталінського терору, але забрала дорогих їй людей – поета Михайля Семенка, братів, режисера Леся Курбаса. Майже пів століття Наталія Ужвій була на сцені Київського драматичного театру імені Івана Франка, відзначена найвищими радянськими нагородами.

Особисте життя і життя в мистецтві Наталії Ужвій – складне і тернисте, сповнене удач і розчарувань, радощів і тривог, шалених сценічних успіхів та особистих трагедій, і все в ньому нерозривно сплелося..

Коломієць, Р.Г. Лесь Курбас

Коломієць, Р. Г. Лесь Курбас [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9028-7.
Шекспірівські слова «Весь світ — театр, і ми актори в ньому» були девізом життя Леся Курбаса, ім’я якого овіяно суцільними легендами і вигадками. Ще за життя його вважали титаном, творцем, пророком-інтуїтом. «Заручником вічності в полоні часу» вважає Леся Курбаса автор цього видання — режисер, театральний історик і критик, педагог, перекладач Р. Г. Коломієць, доктор філософії, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор. Ця книжка — остання робота автора у циклі видань «Вибрані сторінки сучасного театру», присвячених творчості провідних театрів, видатних акторів і режисерів.

 

Коломієць, Р. Г. Микола Бажан

Коломієць, Р. Г. Микола Бажан [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-8822-2.
Літературна діяльність Миколи Бажана охоплює понад шість десятиліть. В історію української культури він увійшов як видатний поет, перекладач, громадський діяч і вчений, організатор і видавець багатьох універсальних видань, серед яких, наприклад, Українська Енциклопедія, яка довгий час носила його ім’я. Можна сказати, що він був обласканий владою, свідчення тому — нагороди та посади, які він обіймав. Але передусім Бажан був відомий у світі як тонкий лірик та майстер поетичного перекладу. Перекладав він і грузинських поетів (Руставелі, Гурамішвілі), і узбецьких (А. Навої), і бенгальських (Р. Тагор), і російських (Пушкін, Маяковський), а ще поетів Білорусії (Я. Купала, М. Танк), Польщі (Міцкевич, Словацький, Норвід, Івашкевич), в останні роки його приваблювала класична німецька поезія — Гете, Гельдерлін, Р.-М. Рільке. Переклад Бажаном «Витязя в тигровій шкурі» Руставелі в Грузії вважають найдосконалішим у слов’янських літературах.

Коломієць, Р. Г. Михайль Семенко

Коломієць, Р. Г. Михайль Семенко [Текст] / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-8499-6.
Михайль Семенко (1892—1937), основоположник і теоретик україн­ського футуризму, поет, філософ, скрипаль, був трагічною і надзвичайно яскравою особистістю української літератури, невиправдано забутою у часи «соціалістичного реалізму». Все переплелося у його житті й творчості: революція як всесвітній переворот, революція як переоцінка художніх цінностей українського мистецтва, безкінечний пошук нового, незвіданого — як прорив українського мистецтва до європейського культурного простору. Епатажна людина, урбаніст, футурист, Михайль Семенко був поетом високої екзальтації духу. Як і більшість талановитих митців покоління Розстріляного Відродження, він був звинувачений в активній «контрреволюційній діяльності» й страчений на Соловках.

Кужавська, Є. Микола Зеров

Кужавська, Є. Микола Зеров [Текст] / Є. Кужавська. – Харків : Фоліо, 2019. – 122 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-8702-7.

Визнаний літературознавець, глибокий аналітичний критик, полеміст, лідер «неокласиків», поет і блискучий перекладач античної поезії Микола Костянтинович Зеров не міг бути осторонь відомої літературної дискусії 20-х років. Погляди Зерова вимагали усвідомлення й засвоєння багатств української національної традиції, перенесення на український ґрунт кращих творів європейської класики й сучасної літератури. Микола Зеров самим фактом свого існування повністю руйнував міф про вторинність, провінційність, художню меншовартість української літератури. Сталінська репресивна машина не оминула увагою того, кого вважали мистецьким еталоном.

 

Левченко, О.С. Шмуель Йосеф Агнон

Левченко, О. С. Шмуель Йосеф Агнон [Текст] / О. С. Левченко. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9019-5.

Син двох народів, Шмуель Йозеф Агнон (1888—1970) народився в містечку Бучач на Тернопільщині, а став класиком єврейської літератури на івриті, одним із видатних письменників ХХ століття і єдиним уродженцем української землі та першим серед громадян Ізраїлю лауреатом Нобелівської премії з літератури (1966). Він майстерно змалював історичний і психологічний портрет єврейства, створив світську літературу — сучасницю і сестру релігійної єврейської словесності. Творчість Агнона розпочиналася в Галичині й назавжди увібрала в себе багату палітру її просторів, усю гаму звичаїв та обрядів, мови й характерів євреїв, доля яких тісно поєдналася з українцями. Крізь усе життя майстер слова проніс любов до рідного краю і, багато розповідаючи світові про українську землю, розкривав багатовікову спорідненість долі двох у минулому бездержавних народів.

Мицик, Ю.А. Іван Виговський

Мицик, Ю. А. Іван Виговський [Текст] / Ю. А. Мицик. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9036-2.

Іван Виговський – один з керівників Національно-визвольної війни 1648-1658 рр., найближчий помічник Богдана Хмельницького у розбудові Української держави, переможець в битві при Конотопі. Ставши гетьманом у надзвичайно складний період, Виговський намагався за будь-яку ціну зберегти незалежність України, на яку почав зазіхати царський уряд, проте не зміг об’єднати різні верстви українського суспільства і втратив владу. Вже не маючи владних повноважень, він зробив останню спробу прислужитися своїй країні, але загинув на самому початку нового етапу свого життя.

Панасенко, Т.М. Леся Українка

Панасенко, Т. М. Леся Українка [Текст] / Т. М. Панасенко. – Харків : Фоліо, 2019. – 123 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9032-4.

Її ім’ям названо бульвар у Києві, вулиці в Москві, Львові, Ялті, Волинський національний університет, кілька національних театрів … Це найкраще підтвердження того, що Леся Українка – не тільки видатна українська письменниця, а й людина, яка багато зробила для становлення і розвитку вітчизняної культури в цілому.

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) виросла в богемному середовищі музикантів, художників, літераторів. Напевно, саме цей фактор став визначальним у становленні особистості майбутньої поетеси. Вона написала кілька збірок ліричної поезії, найзнаменитіші з них – «На крилах пісень», «Думи і мрії», «Відгуки». Ще зі шкільної програми все ми пам’ятаємо драму-феєрію «Лісова пісня». Ця книга – детально викладена біографія Лесі Українки в контексті її творчої діяльності, буде цікава всім, хто любить і цінує українську літературу.

Савченко, В.А. Симон Петлюра

Савченко, В. А. Симон Петлюра [Текст] / В. А. Савченко. – Харків : Фоліо, 2019. – 127 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9034-8.

Радянська пропаганда зробила Симона Петлюру чи не найголовнішим антирадянським «демоном», утіленням усіх «темних сторін» людини: зради, обману, підступності. Цьому сприяла та обставина, що сам Петлюра — літератор і журналіст — ніколи не писав про своє життя ані спогадів, ані нотаток: він неначе спеціально намагався залишитися людиною «без особистого життя». Книжка В. Савченка — спроба перетворити цей «безтілесний символ» на живу людину, щоб сучасний читач мав змогу нарешті дізнатися, яким насправді було життя Симона Петлюри.

Скляренко, В. М. Павло Харитоненко [Текст] / В. М. Скляренко, В. В. Сядро. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9059-1.

Павло Іванович Харитоненко – особистість, можна сказати, грандіозна. Він успадкував від батька, Івана Герасимовича, найбільш в Російській імперії об’єднання цукрових заводів і за роки своєї праці зумів зміцнити його і збільшити. Але в історію він увійшов ще й як один з найвідоміших меценатів Російської імперії. Харитоненко зібрав одну з найбільш в Росії колекцій живопису, очолював московське відділення Російського музичного товариства, фінансував будівництво в Києві пам’ятника Богадну Хмельницькому… А те, що він зробив для свого улюбленого міста Суми, навіть перерахувати складно: побудував дитячу лікарню, кадетський корпус, міст через різку, замостив бруківкою головні вулиці, оплачував навчання студентів… Згідно із заповітом в Сумах Харитоненко і був похований.

Стамбол, І.І. Іван та Юрій Липи

Стамбол, І. І. Іван та Юрій Липи [Текст] / І. І. Стамбол, С. В. Кучеренко. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці). – ISBN 966-03-9029-4.
Видання, підготовлене одеськими істориками в рік подвійного ювілею українських письменників-лікарів Івана Львовича Липи (1865—1923) та Юрія Івановича Липи (1900—1944), містить нові факти громад­ської, політичної, літературної та культурної діяльності батька і сина, знайдені у документах, творах, листах і спогадах Лип та їх сучасників. Оглядаючись на своє життя, І. Липа писав: «…Якби довелося наново вибирати шлях, то тільки цей і взяв би». Який саме? «…Лишень неслушно робитиме той, хто мені тільки малі завдання в життю поставить», — переконував Ю. Липа, шукаючи своє призначення. Чи знайшов? Про це шановний читач довідається з книги, яку тримає в руках.

 

Видатні особистості

Ольчак-Ронікер, Й.
Януш Корчак. Сторінками біографії

Ольчак-Ронікер, Й. Януш Корчак. Сторінками біографії [Текст] / Й. Ольчак-Ронікер ; [пер. з пол. А. Павлишина]. – Київ : Дух і Літера, 2012. – 504 с – ISBN 966-378-275-1

Йоанна Ольчак-Ронікер, спираючись на план автобіографії, вміщений у Щоденнику Януша Корчака, відтворює історію життя Доктора, вплітаючи її в оповідь про долю та вибір польських євреїв. На сторінках книги постає юнак, який шукає власний шлях, молодий лікар, не чужий громадської посвяти, педагог, що проголошує новаторські теорії, письменник, багатолітній керівник Будинку Сиріт для єврейських дітей, співробітник Нашого Дому – інтернату для польських дітей. Корчак не підтримував жодну політичну партію та не сповідував жодної ідеології. Впродовж усього життя він був твердо переконаний, що можна бути водночас євреєм і поляком. Незадовго до смерті Януш Корчак написав: «Не бажаю зла нікому. Не вмію. Не знаю, як це робиться».

Томми Хилфигер. Мой путь к мечте

Хилфигер, Т. Мой путь к мечте [Текст] : автобиография великого модельера / Т. Хилфигер ; [пер. с англ. Н. Е. Романова]. – 2-е изд., испр. – Київ : Одри : Форс Україна, 2019. – 448 с. – (Мода. TRUESTORY). – ISBN 617-7764-79-2.

Ця книга – справжній світовий бестселер! Легендарний американський дизайнер не просто написав мемуари, а повідав історію свого успіху, розповівши таємниці модного світу, про роботу з зірками і розбудову міжнародної імперії Tommy Hilfiger. “Я мріяв про такий успіх, коли люди навіть без мого імені впізнавали би мій бренд. Хотів, щоб мій прапор став американської іконою”, – говорить про себе Томмі Хілфігер.

Це історія про людину, яка вміла мріяти. Томмі Хілфігер народився в багатодітній родині, був нелюбимим сином у батька, страждав дислексією. У 18 років відкрив свою першу крамницю одягу, а до 30 років вже володів міжнародної імперією з мільярдами в обігу. Його компанія співпрацювала зі світовими зірками і кращими дизайнерськими будинками: Ralph Lauren, Calvin Klein, J.Lo, Juicy Couture, Karl Lagerfeld, Benetton, Puma, Topshop. У його житті були не тільки злети, але і падіння, інтриги за лаштунками світу моди, зрада бізнес-партнерів і близьких людей. Але він ніколи не здавався і йшов до своєї мрії.

Томмі Хілфігер – легендарний модельєр, чиє ім’я вже давно є синонімом true fashion. В одязі від Tommy Hilfiger ходять і звичайні підлітки, і світові зірки: Девід і Вікторія Бекхем, Аліша Кіз, Мік Джаггер, Енріке Іглесіас, Бейонсе, Ленні Кравіц, Рафаель Надаль, Стівен Тайлер, Кейт Мосс, Жізель Бюндхен, Самуель Л. Джексон, Анна Вінтур, Джіджі Хадід, Наомі Кемпбелл, Брітні Спірс і багато інших.