Біодизайн – це знання та навички, необхідні для проектування з використанням найбільш доступних, екологічних, місцевих та здорових матеріалів, що біологічно розкладаються.
Напевно кожен хоч раз в житті замислювався над тим, щоб завести в себе вдома живий куточок. Жива природа в квартирі або будинку – це і красиво, і природньо, а тепер це явище стало дуже модним і поширеним у всьому світі. Живі куточки – частина інтер’єру, це основний елемент в оформленні дизайну кімнати, офісу, кафе, ресторану, нічного клубу, спортивної зали, плавального приміщення. Біодизайн охоплює нову сферу діяльності, діяльності містобудування.
Біодизайн – це знання та навички, необхідні для проектування з використанням найбільш доступних, екологічних, місцевих та здорових матеріалів, що біологічно розкладаються.
У зв’язку з явищем урбанізації поступово виникла проблема – як оформляти інтер’єри приміщень, в якому стильовому напрямі, як “оживити” мікроклімат цього приміщення і як його “оздоровити”, як максимально наблизити його до живої природи; як створити інтер’єр, стиль якого був би природнішим, таким, що знімає емоційну напругу та поновлює позитивний настрій, несе психологічне розвантаження. Таким чином живі куточки стали дуже популярними, стали фундаментом нової хвилі в дизайні інтер’єру – біодизайні.
Тільки тепер ці живі куточки оновилися сучасними технологіями, системами і розробками біодизайну. Багато людей вже втомилося від кімнат і офісів, «поневолених» євроремонтом з усіма тими холодними і чужими штучними матеріалами, тепер мешканці міст хочуть отримувати позитивну енергію, яка йде від природи, від живого, а живий куточок якраз максимально випромінює потрібну енергію природи. Завдяки технічному прогресу живі куточки зберегли свої кращі властивості, а також набули нових систем обслуговування і змісту. Біодизайн – це явище живої природи в інтер’єрі, який може поєднувати в собі різні стилі і напрями, а може просто відображати імідж власника приміщення. Простір оживає і приголомшує злиттям предметів неживої і живої природи.
Екологічна архітектура (еко-архітектура) – це архітектурний напрямок, що вивчає взаємозв’язки людини з техносферою і навколишньою природою, біосферою і штучно створеним середовищем проживання людини. Стиль максимально екологічний, відрізняється низькими енергетичними витратами при зведенні будівлі та експлуатації. Економія тут є у всьому: витрати енергії в еко-домі зведені до мінімуму при максимальній зручності для мешканців. При цьому ще й незвичайність архітектури наближає будову до злиття з довкіллям, практично зливаючись із нею. Хто ж відмовиться пожити в будинку, що має форму корабля-яхти чи дерева-сосни? І шкоди така будова природі не завдає: виконують її виключно з природних матеріалів. Тенденція схильності до природних матеріалів простежується в архітектурі та оформленні інтер’єру вже багато століть, в традиційній українській архітектурі також.
Відділ мистецтв бібліотеки пропонує ознайомитись з добіркою літератури на тему біодизайну, з якою ви можете ознайомитись в нашому відділі.
Кеньо, Галина Володимирівна. Моделювання розумного будинку в середовищі Cisco Packet Tracer. Практикум [Текст] : навч. посіб. / Галина Володимирівна Кеньо, Володимир Васильович Хома. — Львів : Львівська політехніка, 2022. — 104 с.
ISBN 966-941-743-5
Розглянуто базові принципи організації, підключення, функціонування та моніторингу технології Інтернету речей за допомогою середовища моделювання Cisco Packet Tracer, а також методи захисту сервісів Інтернету речей. Подано теоретичні відомості про екосистему розумного будинку, методичні вказівки щодо фізичних об’єктів або речей які можуть з’єднуватись через мережу в середовищі Cisco Packet Tracer, та шість лабораторних робіт, кожна з яких присвячена певному етапу організації захищеного розумного будинку.
Для магістрів, що навчаються за освітніми програмами 8.125.00.02 “Системи технічного захисту інформації, автоматизація її обробки”, 8.125.00…03 “Управління інформаційною безпекою” та 8.125.00.04 “Адміністрування систем кібербезпеки 125 “Кібербезпека”.
Чепелик Віктор: архітектор-дослідник-педагог [Текст] / упоряд. О. С. Слєпцов, Т. І. Антощук ; за ред. О. С. Слєпцова. — Київ : А + С, 2020. — 448 с. : іл. — (Наукові дослідження Кафедри основ архітектури та архітектурного проектування).
ISBN 617-7533-63-3
В книзі відображені життєвий та творчий шлях архітектора, педагога і науковця – Віктора Чепелика. Зібрано згадки про спілкування та співпрацю колег та учнів Віктора Васильовича. Книга ілюстрована фотографіями з сімейного архіву В.В.Чепелика й архіву кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування КНУБА. Творчий спадок представлений у вигляді архітектурних ескізів, русунків, акварелей, а також віршів і поем. У книзі представлено частину дослідження самобутньої української архітектури кінця ХІХ-початку ХХІ століття, яке є логічним продовженням вивчення національної архітектури України та надбання В.Чепелика.
У додатках наведено переліки публікацій, проектів, обмірів, художніх робіт В.Чепелика.
Видання розраховане на архітекторів, художників, мистецтвознавців, студентів, а також на широке коло читачів.
Александер, Крістофер. Як будувати на віки. Архітектура поза часом [Текст] / Крістофер Александер ; пер. з англ. М. Климчука. — Київ : Основи, 2020. — 464 с.
ISBN 966-500-864-4
“Як будувати на віки. Архітектура поза часом” – це перший том англомовної серії книг, присвячених новому підходу до архітектури, урбаністики і міського планування. Автор доводить, що цей підхід має великий потенціал і здатний докорінно змінити сучасний погляд на архітектуру.
Сьомка, С. В. Основи дизайну архітектурного середовища [Текст] : підручник / С. В. Сьомка. — Київ : НАКККіМ, 2019. — 464 с.
ISBN 966-452-294-3
У підручнику окреслено теоретичні засади становлення дизайну архітектурного середовища, визначено специфіку роботи дизайнера на різних рівнях формоутворення штучного простору, висвітлено основні аспекти художнього моделювання елементів ландшафту й інтер’єру, описано способи формування зорових ілюзій у середовищі засобами дизайну й архітектурної композиції, обґрунтовано роль біоніки, технодизайну й екодизайну в сучасному формоутворенні.
Призначено для студентів спеціальності «Дизайн», а також може бути корисним для студентів і викладачів мистецьких, дизайнерських та архітектурних закладів вищої освіти й усіх тих, хто цікавиться питаннями гармонізації середовища.
Архітектурний вісник КНУБА [Текст] : [наук.-вироб. зб. Вип. 14-15 / відп. ред. П.М. Куліков]. — Київ : КНУБА, 2018. — 708 с.
У збірнику висвітлюються результати наукових досліджень та вивчення актуальних проблем у галузі архітектури та містобудування, теорії та історії архітектури, реконструкції існуючої забудови та інших аспектів комплексного впровадження принципів формування подальшого розвитку архітектури.
Для фахівців у галузі будівництва, архітектури та містобудування, працівників науково-дослідних організацій, студентів, викладачів, аспірантів та докторантів.
Кушнер, М. Майбутнє архітектури. 100 дивовижних будівель [Текст] / М. Кушнер. — Харків : Vivat, 2018. — 160 c. — (TED Books).
ISBN 966-942-458-7
Ця книжка кардинально змінить ваш погляд на архітектуру. Адже будівлі у формі куба з вікнами, колонами та балконами, а ще підведеними центральними комунікаціями – це позавчорашній день. Уже сьогодні у світі будують споруди найхимерніших форм і з найдивніших матеріалів (церква з паперових трубок, надувна концертна зала, павільйон, сплетений шовкопрядами, хмарочос, стіни якого поглинають вуглекислий газ). Автор розповідає про понад 100 будівель, які доводять, що новітні високі технології та нестримна фантазія архітекторів створюють комфортний простір для людства, простір, де зручно жити і творити. Таким є майбутнє архітектури.
Дизайн та основи архітектури [Текст] : матер. і тези Всеукр. наук. конф. до 145-річчя кафедри дизайну та основ архітектури Ін-ту архітектури Нац. ун-ту “Львівська політехніка”; 28 грудня 2017 р. / [відп. ред. С. Лінда]. — Львів : Львівська політехніка, 2017. — 134 с. : 40 іл.
ISBN 966-941-120-4
У виданні вміщено матеріали і тези Всеукраїнської наукової конференції до 145-річчя кафедри дизайну та основ архітектури Національного університету “Львівська політехнка”
Сьомка, С. В. Ергономіка в дизайні [Текст] : курс лекцій / С. В. Сьомка. — Київ : НАКККіМ, 2017. — 128 с.
У курсі лекцій до дисципліни “Ергономіка в дизайні” визначено місце дисципліни в навчальному процесі, розкрито науково-прикладні основи ергономічного проєктування, окреслнено шляхи практичного застосування результатів ергономічного моделювання в дизайні й архітектурі. Призначено для студентів спеціальності 022 “Дизайн”, а також може бути корисним для викладачів мистецьких, дизайнерських та архітектурних вищих навчальних закладів.
Сьомка, С. В. Ергономіка та ергодизайн [Текст] : підручник / С. В. Сьомка. — Київ : НАКККіМ, 2017. — 604с.
ISBN 966-452-240-0
Опанування основ ергономіки й ергодизайну передбачає вивчення ергономічних основ комплексного формування архітектурного середовища, що сприятиме підвищенню рівня фахової підготовки спеціалістів з дизайну архітектурного середовища.
У підручнику розглянуто теоретико-методологічні аспекти ергономічних вимог до проектування й дизайну середовища, проаналізовано можливості застосування результатів ергономічних досліджень на різних рівнях формоутворення штучного простору, висвітлено питання ергономіки проектування житлового, громадського та виробничого середовищ, створення комфортних умов життєдіяльності для маломобільних груп населення.
Призначено для студентів спеціальності «Дизайн», а також може бути корисним для викладачів мистецьких, дизайнерських та архітектурних вищих навчальних закладів.
Сьомка, Сергій Володимирович. Біоніка в дизайні середовища [Текст] : навч. посіб. / Сергій Володимирович Сьомка. — Київ : НАКККіМ, 2016. — 244 с.
ISBN 966-452-211-0
У підручнику окреслено теоретичні засади становлення дизайну архітектурного середовища, визначено специфіку роботи дизайнера на різних рівнях формоутворення штучного простору, висвітлено основні аспекти художнього моделювання елементів ландшафту й інтер’єру, описано способи формування зорових ілюзій у середовищі засобами дизайну й архітектурної композиції, обґрунтовано роль біоніки, технодизайну й екодизайну в сучасному формоутворенні.
Призначено для студентів спеціальності «Дизайн», а також може бути корисним для студентів і викладачів мистецьких, дизайнерських та архітектурних закладів вищої освіти й усіх тих, хто цікавиться питаннями гармонізації середовища.
Сьомкін, С. В. Ергономіка в дизайн-проектуванні [Текст] : навч. посіб. / С. В. Сьомкін, В. В. Сьомкін. — Київ : НАКККіМ, 2016. — 199 с.
ISBN 966-452-233-3
У навчальному посібнику розкрито актуальні напрямки ергономічної діяльногсті з точки зору проєктування дизайн-об”єхктів з урахуванням тенденцій розширення топології та масштабності об”єктіві розробки, а також урізноманітнення видів діяльності. З огляду на обгрунтування методологічних основ аргономіки, розглянуто категорії діяльності. засоби та системи відображення інформації крізь призму розвитку завдань ергономіки у сфері практичної діяльності, а також характеристик засобів та умов діяльності. Визначено аспекти практичних підходів щодо антропометрії та робочого місця в ергономіці, окреслено проблеми співпраці дизайнера й ергономіста і перспективи подальшої оптимізації діяльності цього тандему в розв’язанні соціально-культуриних проблем суспільства.
Призначено для студентів спеціальності 022 “Дизайн”, викладачів, а також фахівців у галузі виставкового та рекламного бізнесу.
Аранья Пермакультурний Дизайн. Крок за кроком [Текст] / Аранья ; [Аранья ; пер. з англ. П. Арданов ; ред. Н. Морозова]. — Київ : Пермакультура в Україні, 2016. — 189 с.
ISBN 966-97563-0-5
Створюйте функціональні та доцільні проекти разом з посібником від Араньї “Пермакультурний дизайн крок за кроком”!
Як розробити дизайн земельної ділянки чи соціального проекту, який задовольнятиме потребам та можливостям клієнта та оточення та створюватиме здорове гармонійне довкілля? Про це ви дізнаєтесь з 191-сторінкового посібника, написаного 2012 року Араньєю – досвідченим пермакультурним дизайнером та викладачем з Великобританії. Книга є незамінною для дизайнерів та буде корисною для всіх, хто має земельну ділянку, цікавиться екологією та здоровим способом життя чи хоче стати рушієм позитивних соціальних змін. Посібник містить численні ілюстрації, блок-схеми та акроніми, що робить процес пермакультурного дизайну чітким та зрозумілим.
Цей чудовий посібник був перекладений та опублікований ГС “Пермакультура у Україні” за підтримки спільнокошту та мережі магазинів органічних продуктів “Натур Бутік”!
Черкес, Б. С. Архітектура сучасності. Остання третина ХХ – початок ХХІ століть [Текст] : навч. посіб. / Б. С. Черкес, С. М. Лінда. — 2-е вид. — Львів : Львівська політехніка, 2014. — 384 с.
ISBN 617-607-616-2
У навчальному посібнику подано загальну картину світового архітектурного процесу останньої третини ХХ – початку ХХІ ст. Проаналізовано стилі та напрямки, які формували концептуальний ландшафт архітектурного розвитку останніх десятиліть ХХ ст. та на початку третього тисячоліття. Архітектуру розглянуто у взаємодії з культурою часу і в залежності від соціальних процесів та історичних катаклізмів.
Подано словник архітектурних термінів, а також інформацію стосовно міжнародних архітектурних нагород.
Призначено для студентів архітектурних і дизайнерських спеціальностей, викладачів, архітекторів, дизайнерів, художників, будівельників, а також усіх, хто цікавиться сучасною архітектурою.
Мигаль, С. П. Біоніка в дизайні просторово-предметного середовища [Текст] : навч. посіб. / С. П. Мигаль, І. А. Дида, Т. Є. Казанцева. — Львів : Львівська політехніка, 2014. — 228 с.
ISBN 617-607-602-5
Сучасний дизайн охоплює фактично усі сфери творчої діяльності людини, він є носієм іміджу. Його розглядають як стратегічний інструмент у гармонійній організації природно-архітектурного простору, формуванні збалансованого середовища життєдіяльності людини.
У навчальному посібнику викладено загальні положення, теоретичні і методологічні основи біодизайну просторово-предметного середовища. Подано витоки і напрямки освоєння природних форм та структур живих організмів, біоморфологічних, біомеханічних, біотектонічних, колористичних і органолептичних закономірностей природних форм, висвітлено особливості формотворення і формування предметного та середовищного біодизайну.
Призначено для студентів, які навчаються за напрямами підготовки “Дизайн” і “Архітектура”, дизайнерів, архітекторів, художників, а також усіх, хто цікавиться проблемами дизайну середовища.
Ковальський, Л. М. Архітектурне проектування висотних будинків [Текст] : навч. посіб. / Л. М. Ковальський, Г. В. Кузьміна, Г. Л. Ковальська. — Запоріжжя : Привоз Принт, 2012. — 123 c.
ISBN 966-1679-13-8
В посібнику розглянуто теоритичні основи проєктування вусотних будинків та споруд, показана еволюція висотного будівництва, наведено приклади проєктування та будівництва багатоповерхових споруд житлового і громадського призначення у провідних країнах світу та з досвіду експерементального проєктування висотних будинків в Україні. Висвітлено особливості розміщення висотних акцентів в міському середовищі та вирішення прилеглих територій. Значну увагу приділено вимогам до архітектурно-ланувальної організації висотних будинків, композиційним прийомам формоутворення, конструктивним рішенням та інженерному обладнанню.
Посібник призначений для студентів архітектурних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Проскуряков, В. І. Архітектура шкільних будівель. Принципи удосконалення з урахуванням енергозаощаджування [Текст] : навч. посіб. / В. І. Проскуряков, Л. О. Шулдан. — Львів : Львівська політехніка, 2011. — 244с.
ISBN 617-607-102-0
Навчальний посібник присвячено принципам удосконалення архітектури шкільних будівель з урахуванням енергозаощаджування. Висвітлено ключові положення містобудівних, формотворчих, композиційних, планувальних та дизайнерських прийомів і заходів архітектурного енергозаощаджування, що можуть бути використані під час проектування, реконструкції або реновації шкіл в Україні.
Призначений для студентів спеціальності “Архітектура” будівельних і політехнічних ВНЗ як додатковий посібний матеріал, але може бути корисним архітекторам-практикам та цікавим широкій читацькій аудиторії.
Петришин, Г. П.
Архітектурна композиція [Текст] : конспект лекцій / Г. П. Петришин, Ю. В. Ідак, І. Л. Щербакова. — Львів : Растр-7, 2011. — 86 c.
ISBN 966-2004-63-2
Висвітлено узагальнені та систематизовані теоритичні основи архітектурної композиції, розглянуто прояви композиційних закономірностей у практичному досвіді вітчизняних та зарубіжних архітекторів, розкрито суть методики композиційного аналізу архітектурної форми.
Казаков, Г. В. Архітектура енергоощадних сонячних будинків [Текст] : навч. посіб. / Г. В. Казаков. — Львів : Львівська політехніка, 2009. — 84 c.
ISBN 966-553-779-3
Тема енергоощадної архітектури та використання сонячної енергії в будинках є життєвою потребою сьогодення.
Навчальний посібник узагальнює сучасні відомості про енергоощадну архітектуру та огороджувальні конструкції в Україні, а також розглядає питання наукових досліджень автора стосовно скляної та сонячної архітектури в аспектах: використання альтернативних природних джерел енергії в архітектурі, оптимізації архітектурного конструювання зовнішніх світлопрозорих огороджень будинків, екологічного енергозаощадження та нового естетичного формотворення житла. Частиною посібника є збірник-каталог проектних робіт конкурсу студентських архітектурних проектів. Вони виконані на кафедрі архітектурних конструкцій Львівської політехніки.
Для студентів, аспірантів та викладачів архітектурно-будівельних спеціальностей та широкого кола читачів, які цікавляться актуальними питаннями архітектурної енергоощадності.
ЗмістТема енергоощадної архітектури та використання сонячної енергії в будинках є життєвою потребою сьогодення.
Навчальний посібник узагальнює сучасні відомості про енергоощадну архітектуру та огороджувальні конструкції в Україні, а також розглядає питання наукових досліджень автора стосовно скляної та сонячної архітектури в аспектах: використання альтернативних природних джерел енергії в архітектурі, оптимізації архітектурного конструювання зовнішніх світлопрозорих огороджень будинків, екологічного енергозаощадження та нового естетичного формотворення житла. Частиною посібника є збірник-каталог проектних робіт конкурсу студентських архітектурних проектів. Вони виконані на кафедрі архітектурних конструкцій Львівської політехніки.
Для студентів, аспірантів та викладачів архітектурно-будівельних спеціальностей та широкого кола читачів, які цікавляться актуальними питаннями архітектурної енергоощадності.
Дида, І. А. Екологічні основи традиційної української архітектури [Текст] : [монографія] / І. А. Дида. — Львів : Львівська політехніка, 2009. — 332 c.
ISBN 966-553-847-9
У монографії визначено екологічні основи мистецьких вирішень у традиційній українській архітектурі. Подано теоретичний розгляд питання, викладено характеристики традиційної української архітектури в аспекті її пов`язань з природою. Проведено аналіз інших архітектурних вирішень. Стверджено, що стосунок до природи має в українській архітектурі ключове значення. Методика формування архітектурного простору на екологічних засадах є важливим внеском української архітектури у світову культуру.
Монографія буде корисною для архітекторів, мистецтвознавців і всіх, кого цікавить архітектура та мстобудування.
Вечерський, В. В.
Українські дерев‘яні храми [Текст] / В. В. Вечерський. — Київ : Наш час, 2007. — 271с. — (Невідома Україна).
ISBN 966-8174-48-8
Ця книжка розповідає про історико-мистецький феномен всесвітньо-історичного значення, який, на жаль, невблаганно відходить у минуле просто на очах нашого покоління, – українську дерев’яну архітектуру – та про її найвище досягнення – український дерев’яний храм. За висновками авторитетних учених із різних країн (Баністер Флетчер, Девід Бакстон, Йозеф Стржиговський та інші), наше дерев’яне церковне зодчество не має аналогів у народів світу. Не схоже воно, зокрема, й на те, що є в сусідів – поляків, словаків, росіян. У розвідці йдеться про найзнаменитіші дерев’яні храми України, про цікаві події минувшини та видатних людей, пов’язаних із цими шедеврами, про збереження та реставрацію останніх, про наші вітчизняні музеї просто неба, які є чи не єдиним засобом урятувати такі пам’ятки. Книжка розбиває усталене уявлення, ніби унікальні дерев’яні храми були і є тільки в Карпатах, – насправді вони трапляються по всій території України.
Кучерявий, В. П. Озеленення населених місць [Текст] : Підручник / В. П. Кучерявий. — Львів : Світ, 2005. — 456с.
ISBN 966-603-278-3
У підручнику системно розкрито зміст навчальної дисципліни, зокрема, історії озеленення від давніх часів до сьогодення, висвітлені соціально-екологічна роль озеленення, ландшафтно-типологічні та архітектурно-художні основи садово-паркового мистецтва, технологія створення зелених насаджень. Особливу увагу приділено добору рослинного матеріалу та формуванню садово-паркових композицій.
Для студентів вищих навчальних закладів освіти.