04/01

Бібліотечний напрямок роботи – від ідеї до успішної реалізації

Оксана Бояринова – членкиня Президії Всеукраїнської громадської організації Українська бібліотечна асоціація.
Пані Оксано, розкажіть про свій професійний шлях.
Я ніколи не думала, що моє життя буде пов’язане із бібліотеками, проте сьогодні я не можу представити свій світ без бібліотек.
З 2010 р. я є активним членом Всеукраїнської громадської організації Українська бібліотечна асоціація. В різні часи я була PR-менеджером, проєктним менеджером, тренером, головою Молодіжної секції.
В Українській бібліотечній асоціації я більше 8 років забезпечувала комунікацію членів і партнерів Асоціації, розробляла комунікаційну стратегію, готувала необхідні рекламні та інформаційні матеріали, презентації, публічні виступи, вела постійну комунікацію зі ЗМІ для підвищення впізнаваності Асоціації та її діяльності, залучала партнерів до проєктів.
Також я маю досвід запуску й адміністрування понад 10 проєктів Асоціації, написання грантів та звітів за проєктами. За останні 5 років була залучена до адміністрування п’яти великих проєктів: «Усе про Європу в бібліотеках», «Містки громадської активності», «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до
2030 року», «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності». Дані проєкти створювалися спільно з такими організаціями та фондами як: IFLA, Bill&MelindaGatesFoundation, OCLC, USAID, IREX, Monsanto, EuropeanUnion, EuropeanCulturalFoundation, ПРООН в Україні, EmbassyoftheUnitedStatesinUkraine, Goethe-InstitutinUkraine, BritishCouncil, GIZ, Український культурний фонд.

У травні 2014 р. я була обрана головою Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації та залишалася на цій посаді до кінця 2018 р. За вказаний період ми заснували такі ініціативи:
Школа молодого бібліотекаря Української бібліотечної асоціації
Щорічний конкурс «Молодий бібліотекар року» з PocketBook
Міжнародний форум молодих бібліотекарів (2016–2018)
Проєкт «Дисплей-кросинг» (про книжкові виставки в бібліотеці)
Проєкти з промоції читання «Бібліотекарі рекомендують…», Bookcrossing, Flashmobs.
Два освітніх проєкти – «Школа молодого бібліотекаря Української бібліотечної асоціації» та «Міжнародний форум молодих бібліотекарів» – потрапили до «Каталогу кращих практик молодіжної роботи в Україні-2018».
Я була тренеркою Головного тренінгового центру для бібліотекарів із таких тем: бібліотечний PR, розробка ефективних бібліотечних сайтів, зовнішні комунікації, робота зі ЗМІ, медіаадвокація, імідж бібліотекаря та бібліотеки, маркетинг у соціальних мережах для бібліотек тощо. Маю власні розроблені лекторські програми, наукові публікації у збірниках конференцій та авторську колонку на сайті газети «День» (https://day.kyiv.ua/uk/profile/oksana- boyarynova ).
Долучалася до міжнародного проєкту «IFLAGlobalVision» – проєкт Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ із розробки глобального бачення розвитку бібліотек. Брала участь у регіональному воркшопі країн Європи (Іспанія, 2017), під час якого разом із колегами інших європейських бібліотек та асоціацій обговорювали стратегічне бачення розвитку бібліотек регіону.
Брала участь у таких світових бібліотечних заходах як Всесвітній бібліотечний та інформаційний конгрес (США, 2016) та Міжнародна конференція «NextLibrary» (Берлін, 2018, виграла грант міжнародної мобільності в рамках програми Culturalbridges).
Організовувала польсько-українські бібліотечні Форуми для молоді (Жешув, Катовіце, Польща).
Як членкиня Секції УБА з адвокації, брала участь у розробці декількох адвокаційних програм УБА, а також їхньої реалізації.
У 2018 р. була задіяна до розробки Стратегії УБА на 2019–2021 рр.
Результати:
1. Є автором зручного та безоплатного онлайн-сервісу «Бібліотека для тебе – Library for you» (lib4you.org.ua), який орієнтує щодо місцезнаходження найближчої бібліотеки та надає інформацію про бібліотечні послуги.
2. Є одним із авторів посібника «Чотири простори бібліотеки: модель діяльності» (https://ula.org.ua/259-publikaciyi/vidannya)
3. Автор та розробник двох онлайнових курсів для
бібліотекарів:
Бібліотека – відкритий публічний простір (https://vumonline.ua/course/library-open-public-space/)
Бібліотеки у досягненні Цілей сталого розвитку (https://vumonline.ua/course/libraries-in-achieving-sustainable-development-goals/)

4. Разом із Міністерством молоді та спорту України, а також Асоціацією молодіжних центрів України створила методичний посібник щодо організації молодіжних просторів/хабів на базі бібліотек України.
– УБА – основне місце Вашої роботи?
ВГО Українська бібліотечна асоціація – була моїм основним місцем роботи з 2010 по 2018 рр., коли я працювала у Виконавчому офісі УБА. Проте наразі я маю громадську посаду в УБА – членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація. Це обрана посада. Окрім Асоціації я займаюсь іншими благодійними проєктами, цікавлюсь IT та модою.
– Розкажіть про УБА, проєкти, перспективи та напрямки роботи, в яких Ви задіяні.
Як членкиня Президії УБА займаюся проєктною та міжнародною діяльністю. У 2022 р. представила УБА та роботу бібліотек України під час війни на Всесвітньому інформаційно-бібліотечному конгресі ІФЛА в Дубліні (завдяки проєкту #EU4CULTURE), під час онлайн-симпозіуму «Бібліотеки України в умовах Російсько-Української Війни», під час міжнародного літературного фестивалю Kapittel у м. Ставангер (Норвегія). А на початку грудня 2022 р. планую виступ під час бібліотечної конференції в Литві.
Під час поїздок дала інтерв’ю для міжнародних ЗМІ Японії, Шотландії, Норвегії.
Щодо проєктної діяльності, то планую запустити в 2023 р. не менше 2-х нових проєктів.
– Що головне для Вас під час відряджень в європейські бібліотеки?
Коли я відвідую іноземні бібліотеки в мене завжди 2 цілі: дізнатись як працюють бібліотеки різних типів з усіх напрямків роботи, як на національному рівні підтримують та фінансують їх, а також презентувати досвід українських бібліотек, діяльність Української бібліотечної асоціації.
– В умовах сьогодення хотілося б почути: якими мають бути українські бібліотеки?
Сьогодні роль бібліотеки стає ще більш соціальною. Функціонуючі бібліотеки не лише обслуговують користувачів, проводять заходи, забезпечують жителів громади і тимчасових переселенців достовірною інформацією, а й перетворилися на волонтерські центри допомоги Збройним Силам України та тимчасово переміщеним особам.
Для потреб армії бібліотекарі плетуть маскувальні сітки, шиють елементи військового спорядження, постільну білизну та медичні халати для потреб місцевих шпиталів, в’яжуть шкарпетки, збирають книжки для військових, заготовляють для них продукти, готують їжу для бійців територіальної оборони, організовують благодійний збір коштів, продуктів харчування та ліків.
У багатьох бібліотеках із перших днів війни організовано пункти або центри допомоги переміщеним особам, де надають тимчасовий прихисток у нічні години, інформаційні послуги; безкоштовний інтернет, копіювання і сканування документів, безкоштовні консультації юриста і психолога; допомогу в реєструванні пошкодженого майна, отриманні належних соціальних пільг і фінансової підтримки.

Фактично цілодобово працюють ті бібліотеки, що можуть надавати свої підвали як укриття для мешканців міста. Бібліотекарі організовують дозвілля, харчування.
До прикладу: бібліотекарі трьох районів Харкова організували бібліотечне обслуговування на станціях метро, які слугують укриттям для містян.

Крім того, бібліотекарі долучаються й до збирання українськомовних книжок для дітей, які нині проживають в Італії, Литві, Латвії, Польщі, Румунії, Чехії та інших країнах. Збирають книги, як за власною ініціативою, так і в межах загальнонаціональних благодійних проєктів і акцій, таких, зокрема, як «Книжки без кордонів» і «Українським дітям – українську книгу».
У цей час, як ніколи раніше, всі побачили потрібність бібліотек як територій безпеки, прихистку, укриття, допомоги.
– Скажіть декілька слів про Ваші проєкти.
Наразі я запускаю новий проєкт (це перший від початку війни), що підтримує та фінансує USAID. Він спрямований на підтримку громад Чернігівської та Сумської областей, що постраждали від військового вторгнення росії. Проєкт передбачає цікавий освітній компонент для тих, хто планує розпочинати чи вже має малий бізнес у сфері креативних індустрій, а також профорієнтаційних зустрічей для молоді. У межах проєкту планується навчання для бібліотекарів та проведення ідеатонів у відібраних громадах, під час яких запрошені дизайнери разом із громадою будуть робити простір бібліотек більш ментально привабливим.
– Які Ви маєте нагороди, дипломи, грамоти, подяки?
Подяка від Міністерства молоді та спорту України за вагомий особистий внесок у реалізацію державної молодіжної політики, активну громадську діяльність та популяризацію молодіжного руху в Україні, відданість справі; Срібна медаль від Biblioteka Slaska (Польща) за внесок у розвиток польсько-українських відносин в області бібліотек і культури; Національний бібліотечний лідер.
– Ви активна, всебічно розвинена особистість, маєте різні напрямки роботи та зайнятості. Які Ваші захоплення, хобі?
Захоплююся інформаційними технологіями (я завжди цікавилась створенням різноманітних сайтів, мобільних додатків, сервісів, що покращують життя людей). Є певні досягнення. Я є автором зручного та безоплатного онлайн-сервісу «Бібліотека для тебе – Library for you» (lib4you.org.ua), який орієнтує щодо
місцезнаходження найближчої бібліотеки та надає інформацію про бібліотечні послуги. Проєкт виграв 2018 EaP Civil Society Hackathon (1–3 червня, Мінськ) та модою.
Захоплення модою почалось ще в студентські роки. Разом із одногрупником створили блог про моду, завдяки якому я мала змогу відвідувати покази мод в межах Українського тижня моди.
Далі я працювала як PR-менеджер з українськими дизайнерами, а також допомагала у «розкрутці» Весільного тижня моди. А у 2016 р. заснувала власний бренд одягу, шию ділові жіночі костюми. Брала участь у конкурсі молодих дизайнерів і вийшла у півфінал.
– Що Вас мотивує, дає натхнення, щоб реалізувати себе?
Мене мотивує результат, люблю ставити для себе складні цілі та досягати їх. Мої життєві девізи:
Ніхто інший не буде мотивувати тебе.
Ніхто не скаже тобі перестати «залипати» в Інстаграмі.
Ніхто не займеться за тебе твоїм бізнесом і не влаштує тебе на роботу твоєї мрії.
Ніхто тобі не покаже на що ти здатна.
Ти маєш це дізнатись сама!
– Яке Ваше рушійне життєве гасло, або, можливо, на кого Ви споглядаєте, як на взірця?
Мій кумир – це я сама через 10 років (посміхається).
Гасло – «Успіх – не остаточний, невдачі – не фатальні, значення має лише мужність продовжувати» (Уінстон Черчілль)
– Ваші побажання.
Завжди мати ціль, не лінуватись, багато працювати та допомагати (віддавати) людям. Це все в майбутньому принесе вам бажаний результат!

З Оксаною Бояриновою спілкувалася Наталія Боговін,
завідувачка відділу зв’язків з громадськістю
Державної бібліотеки України для юнацтва
pr@4uth.gov.ua