Бібліосвіту – 25!
25 РОКІВ В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНИ
Георгій Саприкін, кандидат педагогічних наук,
доцент, директор Державної бібліотеки
України для юнацтва, головний редактор
інформаційного вісника «Бібліосвіт»
Тетяна Сопова, заступниця директора
Державної бібліотеки України для юнацтва,
відповідальна редакторка
інформаційного вісника «Бібліосвіт»
Творча біографія вісника «Бібліосвіт» розпочалася в далекому і мирному 1999 р. Першою публікацією була стаття «Наш час потребує від бібліотекарів мужності», яку підготувала начальниця відділу бібліотек Міністерства культури і мистецтв України Тетяна Миколаївна Прокошева. У матеріалі йшлося про залишковий принцип фінансування культури, бібліотек, звучав заклик сприймати всі випробування зі спокійною гідністю і вірити в причетність до великих завдань розбудови молодої держави.
Оптимістичним було й інтерв’ю тодішнього директора Державної бібліотеки України для юнацтва Володимира Яковича Бурбана (відповідального за випуск) під назвою «Україна може гордитися своїми юнацькими бібліотеками». Відповідь на запитання «Що ми могли б запропонувати світовому бібліотечному товариству?» звучала так: «Найперше – наш багатогранний досвід. А також наш унікальний здобуток – багатопрофільність…». Завершувалося інтерв’ю сакральним висловом «Сподіваюся, що наш «Бібліосвіт» (хай благословить його Бог!) збагатить загальні твердження конкретним практичним матеріалом».
З таким благословенням і вирушив у своє професійне плавання «Бібліосвіт». За 25 років у 88-ми номерах журналу надруковано 849 статей, авторами яких були 634 фахівці, об’єм – 6300 сторінок. Змінювався склад редакційної колегії (В. Бурбан, А. Зубар, Р. Ткаченко, В. Кучерява, Р. Чудновський, О. Остистий, Л.. Стахурська, Г. Данильчук, Є. Коршунова, Ю. Ворона, К. Тишкевич, С. Чачко, Н. Кикоть), проте незмінно творчими і креативними були і є шановні дописувачі. Насамперед авторами виступали фахівці бібліотек для юнацтва, молоді, які ділилися унікальним досвідом роботи, проєктами, програмами, творчими ініціативами, інноваціями. Найбільше публікацій надавали, і це не дивно, представники Державної бібліотеки України для юнацтва – 325; Рівненська обласна бібліотека для молоді – 51; Полтавська – 46; Миколаївська – 37; Волинська – 33; Кіровоградська – 30; Львівська – 27; Вінницька – 25; Тернопільська – 23; Херсонська – 22; Хмельницька, Чернігівська – 19; Дніпропетровська, Житомирська, Черкаська – 17; Запорізька, Закарпатська, Івано-Франківська, Харківська, Київська, Одеська – 9–14. Місце для публікацій завжди надавалося бібліотекарям з Донецька, Луганська, Криму.
На сторінках вісника часто друкувалися матеріали спеціалістів наукових обласних універсальних бібліотек (найчастіше – Сумської та Чернівецької бібліотек).
На шпальтах «Бібліосвіту» розміщено публікації фахівців Національної історичної бібліотеки України, Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. Сухомлинського, Міської спеціалізованої молодіжної бібліотеки «Молода гвардія», Національної бібліотеки ім. Ярослава Мудрого, Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки м. Києва, Міжнародного бібліотечно-інформаційного центру ім. Ярослава Мудрого, членів Української бібліотечної асоціації, Національної спілки письменників України, спеціалістів Всеукраїнської екологічної ліги, Програми «Онляндія – безпека дітей в Інтернеті» компанії «Майкрософт – Україна», Центру освітніх ІНТЕН-технологій, обласних управлінь культури тощо. Особливою увагою читачів користуються матеріали кандидатів наук, доцентів, викладачів вузів, учителів, музеїстів, істориків.
2019 р. у віснику започатковано популярну рубрику «Ексклюзивне інтерв’ю». Своїм життєвим та творчим успіхом поділилися видатні люди сучасності: президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін; письменник, драматург, журналіст Андрій Кокотюха; письменники, видавці, громадські діячі, телеведучі брати Дмитро та Віталій Капранови; письменниця-прозаїкиня, перекладачка, журналістка, літературна критикиня Любов Базь; генеральна директорка Директорату креативних індустрій Міністерства культури та інформаційної політики Анастасія Образцова; директор Державної бібліотеки України для юнацтва, кандидат педагогічних наук, доцент Георгій Саприкін; менеджерка, громадська активістка, режисерка Мар’яна Циганин; директорка Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова Ольга Матюхіна; директорка Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва Тамара Таньчук; голова Благодійного фонду «Бібліотечна країна», видавцець Ігор Степурін; членкиня Президії Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» Оксана Бояринова; письменник, автор детективних романів Віктор Янкевич, військовий Збройних Сил України, письменник, член НСП України Олександр Лисак; письменниця, журналістка Юлія Чернінька; Золота письменниця України, членкиня НСП України Світлана Талан; письменниця, книжкова блогерка Оксамитка Блажевська.
Завдяки співпраці ДБУ для юнацтва з зарубіжними колегами на сторінках «Бібліосвіту» розміщено статті з описами досвіду колег із Казахстану (Р. Кіманова, м. Караганда), Німеччини (Катя Редер, м. Штутгарт); Канади (Шерман Віл, м. Торонто); США (Х-Л. Г. Тітангоса з м. Санта-Круз, Дебори Джен із м. Берклі, Джеймса Г. Біллінгтон із м. Вашингтон, Л. Браун, С. Хюз-Хассел, К. Мартін, М. Субрабманіам, Л. Райні, К Парсел, К. Цирук Д. Бренер, М. Мадден); Великобританії (Джон Ейкройд); Швеції (Е. Хаканссон, Л. Клаессон, А. Гуллстранда); Нідерландів (Е. Букерштейн, м. Дельфт); Франції (В. Кінонес); Єгепту (Д. Хамада, С. Ставриді); президента ІФЛА К. Люкс.
Нова реальність сучасного світу потребує нових підходів і до питань інформування суспільства та взаємодії з ним.
Змінюється і спрямованість інформаційного вісника: розширюються й урізноманітнюються змістові рубрики та їх наповнення, редколегія відбирає найбільш актуальні, якісні та змістовні матеріали, статті теоретиків доповнюються дописами практиків.
Так, коли розпочалася в світі, а потім і в Україні пандемія коронавірусної хвороби, в «Бібліосвіті» з’явилася рубрика «Карантин: обмеження і можливості», яка інформувала про роботу бібліотек у дистанційному режимі. Як співробитники, щоб не втратити зв’язок із користувачами, привертали увагу до бібліотеки новими формами роботи через соціальні мережі. У фейсбуці, інстаграмі, ютубі організовували онлайн-зустрічі з письменниками, митцями, відомими людьми; надавали допомогу батькам в організації змістовного та корисного дозвілля для їхніх дітей, започатковували «антивірусні програми», створювали списки для післякарантинного читання та багато-багато іншого.
Після широкомасштабного вторгнення військ рф на територію України колектив вісника розділив біль і трагедію кожного українця. У віснику започатковано рубрику «Бібліотека і війна: тримаємося і перемагаємо разом». Кожен матеріал, який описував події війни, передавав усі жахіття, які відбувалися у регіонах. Проте бібліотекарі стрімко перебудувалися самі та переформатували свою роботу, щоб допомагати читачам і країні у найважчий для всіх час. Вони писали про волонтерську роботу, допомогу внутрішньо-переміщеним особам, проведення заходів, акцій для них, збір продуктів, медикаментів, одягу, пошук житла для переселенців, плетіння маскувальних сіток, створення окопних свічок, надання психологічної допомоги, інформування, проведення опитувань, створення бібліотечок для військових, які перебувають на передовій («Ротна бібліотечка») тощо.
Редакційна колегія, а особливо Георгій Саприкін, Тетяна Сопова, докладали чимало зусиль, щоб вісник динамічно розвивався, відображав усі зміни, перетворення і удосконалення бібліотечних процесів, та висвітлював їх у своєму форматі.
І на завершення хочемо згадати слова вірша, який Тетяна Сопова склала до 20-річчя Вісника:
Цікавий бібліотечний світ
розкриває наш «Бібліосвіт».
Досвід, ідеї, креатив,
Проєкти, поради, ексклюзив
Довгого шляху, щирий привіт,
Популярний наш «Бібліосвіт»!
Бібліосвіту – 25!
Шановні колеги, дописувачі, читачі, друзі!
Упродовж 25 років інформаційний вісник «Бібліосвіт» для працівників бібліотек, читачів, культурно-освітніх установ –порадник, друг, опонент, часто і учитель. Публікації журналу – це своєрідний літопис бібліотечного життя бібліотек України для юнацтва, молоді з усіма надбаннями, здобутками, перспективами. Це віддзеркалення культурного життя країни в усьому його розмаїтті, багатстві форм і професійності кадрового потенціалу.
Творча редакційна колегія вісника завжди в пошуку нових тем, авторів, форм подачі матеріалу. Навіть вибагливий читач знайде нову цікаву інформацію, роздуми над орієнтирами розвитку галузі, досвідом, інноваціями, проєктами, діяльністю бібліотекарів, яка на перший погляд непомітна, але без якої неможливий подальший поступ розвитку бібліотек держави.
Сподіваємося, що й надалі у віснику гідне місце посідатимуть матеріали про розвиток бібліотечної справи і внесок її діячів у загальнокультурну скарбницю людства. Нині, в умовах повномасштабної війни, особливої уваги заслуговує висвітлення на сторінках вісника тем під рубрикою «Бібліотека і війна: тримаємося і перемагаємо разом» та «Бібліотечне волонтерство».
Щиро вітаємо наш «Бібліосвіт» із славним ювілеєм і бажаємо подальшого творчого зростання, розширення кола дописувачів і читачів. Успіхів на благо народу України та нашої Перемоги!
З повагою редакційна колегія: Георгій Саприкін
Тетяна Сопова
Олена Виноградова
Тетяна Якушко
Шановна редакціє журналу!
З нагоди важливого ювілею хочемо висловити щиру вдячність за ваш внесок у розвиток бібліотечної справи та культури читання. За 25 років ви стали невідʼємною частиною бібліотечної галузі, обʼєднали на своїх сторінках професіоналів, які допомагають розширювати світогляд юних читачів.
Ваша робота є важливим джерелом інформації для бібліотекарів, дослідників та всіх, хто цінує слово та знання.
Бажаємо вам нескінченної енергії для виконання нових завдань, плідної співпраці та подальших досягнень у розбудові бібліотечної галузі
З повагою та найкращими побажаннями
колектив Кіровоградської обласної бібліотеки
для юнацтва ім. Є. Маланюка
Вітаємо «Бібліосвіт» з ювілейною срібною датою! Прийміть слова вдячності за професійну підтримку та щирі побажання мирного неба та Перемоги нам усім! До нових зустрічей!
З повагою КУ «Одеська обласна
бібліотека для юнацтва»
Шановна редакціє інформаційного вісника «Бібліосвіт»!
Прийміть найщиріші вітання з 25-річним ювілеєм видання! Усі ці роки «Бібліосвіт» професійно та ефективно інформував бібліотечну спільноту України з актуальних питань її діяльності. За цей час вісник став справжнім майданчиком живого професійного спілкування.
Зичимо «Бібліосвіту» цікавих тем, оригінальних матеріалів, творчих авторів та вдячних читачів, а його творцям – наснаги для професійних звершень!
З повагою колектив Полтавської обласної
бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара
Рівненська обласна бібліотека для молоді сердечно вітає Вас із 25-річчям від дня виходу першого номера інформаційного вісника «Бібліосвіт». 25 років поважний вік для видання. Тож можна з упевненістю стверджувати, що нині «Бібліосвіт» – це не лише засіб інформування спільноти бібліотечних працівників про перебіг життя книгозбірень, а й справжній літописець їх історії.
Запорукою успіху цього видання є ваша бібліотечна мудрість, талант, сила духу, гарячі серця та неспинне бажання чесно служити молоді.
Щиро зичимо усім міцного здоровʼя, творчої наснаги, достатку і завжди гарного настрою. А «Бібліосвіт» нехай завжди буде надійним другом і порадником для фахівців бібліотечної справи.
З найщирішими побажання колектив
Рівненської обласної бібліотеки для молоді
2024-й – знаковий рік для інформаційного вісника «Бібліосвіт», який цьогоріч відзначає свій перший чвертьстолітній ювілей. Вінницька обласна бібліотека для юнацтва щиро радіє творчим успіхам і устремлінням редколегії «Бібліосвіту» та висловлює слова поваги й вдячності за фахову майстерність, творчу енергію, натхнення та покликання сприяти удосконаленню обслуговування молодих користувачів нашої країни.
Щиро вітаємо весь редакційний склад інформаційного вісника з ювілейною датою! Сподіваємося, що і надалі «Бібліосвіт» продовжуватиме тішити нас корисними публікаціями, а знання і досвід, які він невтомно поширює, зроблять його читачів кращими, наповнюючи, удосконалюючи і покращуючи.
З повагою та за дорученням колективу
директорка Вінницької обласної бібліотеки
для юнацтва Тетяна Пісна
Шановні колеги! Вітаємо вас з 25-ю річницею з часу заснування інформаційного вісника «Бібліосвіт». Від першого свого редакційного світанку і до сьогодні інформаційний вісник збагачує читацьку спільноту, фахівців, які працюють з юнацтвом і молоддю, найбільш актуальними, якісними, змістовними матеріалами та документами про актуальне в бібліотекознавстві та обслуговуванні юнацтва, ділиться досвідом роботи, творчими доробками, проєктами, розвідками, цікавими практиками, порадами, висвітлює найрізноманітніші теми, традиційні та інноваційні форми та напрями діяльності бібліотек для юнацтва.
Талановитий, професійний і досвідчений колектив редакції вісника завоював для «Бібліосвіту» репутацію одного з найцікавіших і найавторитетніших видань з питань бібліотечного обслуговування юнацтва та молоді.
Бажаємо бібліотечному «Бібліосвіту» подальшого процвітання, активних дописувачів, нових змістовних публікацій, цікавих неординарних ідей, сміливих планів і досягнень, можливості їх здійснювати.
З повагою колектив
Житомирської обласної бібліотеки
для дітей та юнацтва
в. о. директора Світлана Гресь
Друзі! Прийміть найщиріші вітання з 25-річчям «Бібліосвіту»!
Вісник виник на зламі двох тисячоліть і зайняв свою нішу серед друкованих періодичних видань бібліотечної галузі. За 25 своїх юних років він став достойним стратегічним партнером бібліотек, що обслуговують юнацтво та молодь. Бібліотечні фахівці отримали можливість поділитись своїм досвідом роботи з юнацтвом та молоддю і дізнатися про роботу зарубіжних колег, отримати методичні поради та консультації щодо професійних питань.
«Бібліосвіт» досліджує діяльність бібліотек по роботі з молодим поколінням протягом чверті століття.
Видання дає інформацію і погляд у творчий світ бібліотечної справи мережі бібліотек, що обслуговують юнацтво та молодь.
Бібліотечна спільнота Херсонщини гідно цінує ту роботу, яку здійснює редколегія вісника, надає платформу для висвітлення своїх думок, обміну досвідом та надихає на здійснення нових планів і творчих проєктів.
Тож прийміть найщиріші вітання з нагоди 25-річного ювілею. Так тримати на сприяння розвитку бібліотечної справи щодо обслуговування юнацтва та молоді, розвитку України та наближення Перемоги!
Колектив Херсонської обласної
бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова
Шановні колеги, редакційна рада нашого улюбленого інформаційного вісника «Бібліосвіт»! Дозвольте щиро вас привітати зі срібним ювілеєм!
25 років у людському вимірі – це юність, а для часопису, який зумів упродовж 25 років залишатися в медійному полі бібліотечної спільноти України – це свідчення його зрілості, потрібності фахівцям, що працюють з юнацтвом і молоддю.
Корисну інформацію, яку надає «Бібліосвіт», ми використовуємо в своїй роботі. Матеріали, що публікує вісник, допомагають нам при плануванні, пошуку нових інноваційних форм комунікації з читачем, вчать етиці спілкування з користувачами, сприяють налагодженню психологічного клімату в колективі.
Надзвичайно актуальні матеріали вісника в наш воєнний час. Адже «Бібліосвіт» розкриває нам панораму волонтерської діяльності на допомогу фронту, постраждалим від російської агресії всіх бібліотек України, що обслуговують юнацтво і молодь. Ці публікації надихають і підтримують.
Щиро віримо, що наш улюблений часопис і надалі буде видаватись, адже він необхідний всім фахівцям, що працюють з молодими користувачами!
Вітаємо високопрофесійну команду вісника з ювілеєм! Миру, Перемоги, щастя кожному і кожній з Вас!
За дорученням колективу Хмельницької обласної
бібліотеки для молоді
директорка Вікторія Задорожна
Якщо на цифру «25» дивитись як на людський вік, то це – час професійних експериментів, віднаходження «сродної» праці і облаштування особистісного простору, але, коли 25 років – час життя професійного періодичного видання «Бібліосвіт», то усе глобалізується і стає увиразненим виявом високої якості бібліотечного комʼюніте України!
Можна спробувати осягнути тематику, висвітлену у сотнях номерів журналу, але вона ще більш неосяжна, ніж світ авторів. Але компетентно заявляю, що теми були і залишаються актуальними для свого часу, зокрема в часі Великої війни, журнал акцентує нашу увагу на творчість військових письменників. Так як редакційна колегія надає майданчик висловлення на сторінках видання найширшому колу дописувачів – маємо широкий спектр і бібліотечних досягнень, і професійних турбот. Статті журналів резонують від глибоких методичних аналізів до кейсів найнезвичніших ідей і втілених проєктів в українських бібліотеках.
Залишилось побажати Перемоги і комфорту Книголюдям у спільному «Бібліосвіті»!
Таня Пилипець, директорка Львівської
обласної бібліотеки для юнацтва ім. Р. Іваничука