З давніх давен батько був добувачем, а мати – берегинею роду та оселі. Але часи змінюються. Нині мати та батько все частіше спільно дбають про добробут сім’ї і виховання дітей. Сучасні молоді люди будують свої родини на партнерських засадах. Усе рідше можна почути, що виховувати дітей – це суто жіноча справа. Сучасні татусі з радістю долучаються до виховання своїх нащадків, виконують домашні, здавалося б, жіночі обов’язки. Сміливці йдуть із дружиною до пологової зали і разом «народжують» дітей. Відчайдушні татусі прагнуть із першої хвилини бути разом зі своїм малюком.
Фахівці стверджують, а приклади з життя доводять, що сім’ї, в яких рівномірно розподіляють сімейні обов’язки, в яких татусі переймаються вихованням дітей, гуляють із ними, читають їм казочки перед сном, беруть із собою у походи, не словами, а власним прикладом вчать долати життєві негаразди, там міцні родинні стосунки, там діти зростають спокійними і сильними, впевненими і доброзичливими, у гармонії з собою і світом.
Як виховують своїх нащадків сучасні чоловіки? Що є пріоритетним у вихованні?
Олесь Санін – український кінорежисер, актор, оператор, продюсер, музикант і скульптор:
Дітей потрібно вчити бути чимось корисним людям. Це головне. Не потрібно намагатися втілювати в дітях свої нездійснені мрії. Придумувати замість них їхнє життя. Не жити замість них. Батько має бути для дітей прикладом, лідером. Це його головний обов’язок. У ставленні до мами, в ставленні до інших. Виховує батько тільки на власному прикладі. Усе треба робити з любов’ю.
Ахтем Сеітаблаєв – український кримськотатарський актор, режисер театру і кіно:
Потрібно вчити дітей поважати інших, поважати себе, а також тому, що навчатися потрібно скрізь. Сприймайте дітей як дітей, ставтесь до них як до рівноцінних співрозмовників, як до людей, яких ви поважаєте, щоб діти відчували це. Знаходьте час для дітей.
Сашко Лірник – казкар-лірник, інженер-будівельник та кораблебудівник, сценарист, актор, телеведучий, автор телепрограм:
Навчайте своїх дітей любити свою родину – це головне, бо крім родини ніхто не допоможе. Для українців важливо любити українську мову, без неї не буде нічого. Не можна батькам сваритися перед дітьми, не можна зараз дітей полишати на телевізори і ґаджети. Треба з дітьми спілкуватися особисто, не менше години щодня.
Олександр Дерманський – український дитячий письменник:
Дітей потрібно вчити добру, уникати браку спілкування, намагатися якомога більше часу проводити разом із дітьми.
Артем Чапай – український письменник, перекладач, репортер, мандрівник:
Про виховання двох синів написав книжку «Тато в декреті», яка перемогла в номінації «Батьківська книжка року – 2016» у конкурсі сайту БараБука.
Дітей потрібно навчити доброті і співчуттю до інших людей. Потрібно уникати надмірної суворості з одного боку. З іншого боку – потурання. Батько – це абсолютно те саме, що й матір. Обоє батьків – це, у першу чергу, джерела безпеки дитини, джерела впевненості дитини в тому, що її люблять.
Андрій Кокотюха – письменник, журналіст:
Учіть дітей читати книжки, критично мислити, відповідати за будь-який свій вчинок, не боятися відповідальності і не боятися програти.
Женя Галич – український рок-музикант, лідер рок-гурту O. Torvald, радіо- і телеведучий:
Дитину потрібно вчити бути самостійною, любити все навколо, і завжди говорити правду, якою б вона не була. Помилка батьків – не давати дітям робити вибір, говорити їм як має бути і не давати варіантів.
Батько для дитини, а також усієї родини – авторитет, кумир, друг, захисник, надійна та міцна опора.
Залюблюйте, заціловуйте, любіть, пестіть дітей, поки вони не подорослішали. А коли ви відчуваєте, що вже подорослішали, – будьте з ними суворим класним другом.
Тарас Тополя – соліст гурту «Антитіла», молодіжний посол UNICEF в Україні, cпівзасновник БФ «Вільні ЮА», волонтер:
Учіть дітей комунікувати з іншими людьми, налагоджувати контакти, вміти вести себе в соціумі, тому що ми соціальні істоти. Відстоювати ті речі, в які ти віриш. Відстоювати свої принципи, знання, але при цьому бути гнучким, мати відкритий розум для інших ідей, інших думок. Навчіть дітей проявляти емпатію до інших людей, до світу, до тварин, до рослин, бути частиною природи, а не відокремленою одиницею. Головне – все робіть з любов’ю.
Із зірковими татусями спілкувалася Тетяна Тарасюк
З повною версією результатів опитування «Батькова наука» знайомтесь на сайті, у Facebook або у YouTube Державної бібліотеки України для юнацтва.