Щороку у третю суботу травня Україна відзначає День Європи.
Метою українського Дня Європи є наголошення на важливості для України європейської інтеграції, підкреслення спільних ідеалів та історії, залучення до підтримки Європейського Союзу, сприяння посиленню представництва ЄС на теренах України.
Відзначення Дня Європи в нашій державі – це підтвердження єдності України та Європи не тільки за географічною ознакою, а і за духом, історією, спільними цінностями, адже український народ є невід’ємною частиною європейської цивілізації.
Цьогоріч Дні Європи в Україні особливі – ми зустрічаємо їх в умовах війни.
Український народ героїчно відстоює від рашистської навали демократію, свободу, історію, культуру, людські життя та мрії усієї прогресивної Європи. Тож цей день – чудовий привід висловити подяку Європейському Союзу за підтримку та допомогу у боротьбі з російськими окупантами і вкотре засвідчити прагнення України жити в мирі та злагоді, будувати своє майбутнє в колі країн об’єднаної Європи.
Україна – це Європа!
Весь світ озброює Україну в боротьбі з агресором [Текст] : Тема номера: військова допомога // Країна. — 2022. — № 14. — С. 16-29.
військова допомога Україні, нарада на авіабазі “Рамштайн” у Німеччині 26 квітня з питань оборони України, ленд-ліз для України, символізм Маріуполя
Європа – гра [Текст] : Європа у великому та молому, в історії та мріях. — Київ : Август Трейд, 2015. — 49 с. — Дод. до кн.: Відповіді. Наліпки.
Європа – наш спільний дім : У галереї святкових заходів [Текст] // Позакласний час. — 2019. — № 4. — С. 11-20.
Добірка сценаріїв, гра-вікторина “Міжнародні перегони”, вікторина “Що я знаю про ЄС”
Європейські культурно-історичні цінності: ретроспектива і перспектива [Текст] : зб. наук. праць / за заг. ред. О.В. Зернецької. — Київ : Ін-т всесвітньої історії НАН України, 2018. — 184 с.
У колективній монографії проаналізовано теоретичні та практичні проблеми еволюції культурно-історичних цінностей у світлі глобалізаційних процесів, розкрито модифікації та перспективи політики мультикультуралізму у ХХІ ст., доведено провідну роль європейських демократичних цінностей у розбудові правової держави та громадянського суспільства. З урахуванням позитивного досвіду розвинутих європейських країн запропоновані напрями реформування окремих сфер української політики. Авторами визначена особлива роль європейських політичних і культурно-цивілізаційних цінностей для розвитку суспільства в майбутньому.
Історія європейської ментальності [Текст] / за ред. П. Дінцельбахера ; пер. з нім. В. Кам‘янець. — 2-е вид., допов. — Львів : Літопис, 2019. — 632 с.
Історію європейської ментальності від античності й до наших днів досліджено крізь призму формування i розвитку основних концептів людського життя: релігійності, сексуальності та кохання, хвороби, віку, смерті, страхів, комунікації, “свого” й “чужого”, простору i часу тощо. Доступний виклад матеріалу заохотить до читання не тільки фахівців – істориків, культурологів, етнологів, – але й усіх, хто цікавиться культурно-історичним розвитком європейських народів.
Країни світу: Європа [Текст] : енциклопедія / [авт.-упоряд. В.В. Мирошнікова та ін.]. — Сімферополь : Таврида, 2012. — 320 с. — (Дитяча енциклопедія).
Європу, зазвичай, називають колискою сучасної цивілізації. Саме тому книга, присвячена країнам цієї частини світу, відкриває тритомну дитячу енциклопедію «Країни світу». З неї ви дізнаєтесь багато цікавого про географічні особливості, природу, історію, економіку та культуру європейських держав. На її сторінках ви зможете здійснити захоплюючу подорож до таких всесвітньо відомих центрів європейської цивілізації, як Афіни, Париж, Лондон, Відень, Рим, Прага, Київ, Мадрид, Варшава, Стокгольм, Амстердам, Берлін, та багатьох інших, побувати на просторах країн-велетнів — Франції, України, європейської частини Росії, Німеччини, Іспанії, Португалії, Швеції — і зазирнути в майже іграшкові королівства Андорри, Ліхтенштейну, Люксембургу, Монако, познайомитися зі звичаями та традиціями різних народів, що входять до європейської спільноти.
Україна в культурному та політичному просторі Європи: нариси історії [Текст] : монографія / [О.П. Машевський, С.П. Стельмах, Т.Ю. Пшеничний та ін.]. — Київ : Київський ун-т, 2018. — 319 с.
Розглянуто питання інтеграції України у європейський культурній, науковий і політичний простір у різні періоди історії. Особливу увагу приділено проблемам станодлення релігії та церковної організації; впливу європейських мистецьких форм на культурне життя України, а також європейських політичних ідей на формування національної свідомості українців; культурному трансферу й розвитку модерних форм освіти та науки; міжнародним відносинам України у ХХ – на початку ХХІ ст. тощо. Для науковців, викладачів, аспірантів і студентів.
Українська культура в європейському контексті [Текст] / Ю.П. Богуцький, В.П. Андрущенко, Ж.О. Безвершук, Л.М. Новохатько. — Київ : Знання, 2007. — 679 с.
У книзі розкривається розвиток української культури з найдавніших часів до сьогодення у її нерозривному зв’язку і взаємозбагаченні з духовними надбаннями народів Європи. Висвітлюється активна роль культурної складової у процесах загальноцивілізаційного поступу, зокрема державотворення в Україні.
Книга адресована насамперед студентам і викладачам вищих навчальних закладів, науковцям-культурологам, а також державним службовцям, працівникам сфери культури і освіти, всім, хто цікавиться історією, гуманітарними проблемами.
“Я – українець! Я – європеєць!” Уроки на тему “Європа”, 10-й клас [Текст] // Краєзнавство. Географія. Туризм. — 2019. — № 6 (923). — С. 4-68.
– Сучасна політична карта світу. Етапи формування;
– Європа: соціально-економічні особливості;
– Європа вчора та сьогодні: інтеграційні процеси;
– Загальна характеристика країн Західної Європи;
– Економіка країн Європи: загальна характеристика.
Давидюк, Микола.
Як зробити Україну успішною [Текст] : Серія розмов / Микола Давидюк. — Київ : Смолоскип, 2018. — 288 с.
Перед вами спроба почати загальнонаціональний діалог, велику суспільну дискусію про те, як зробити Україну успішною. Усі герої цієї книжки розуміють виклики, які стоять перед ними та їхньою галуззю та країною загалом. На вас чекають 15 розмов із 17-ма професіоналами, що залюбки діляться досвідом і роздумами про майбутнє України, її перспективи та проблеми. Ці тексти спонукають до запитань, пошуку своїх відповідей та осмислення старих і нових сенсів країни, у якій ми живемо.
Дейвіс, Н.
Європа. Історія [Текст] / Н. Дейвіс ; Пер.з англ.П.Таращук. — Київ : Основи, 2000. — 1564 с.
Книжка видатного англійського історика, професора Університету Лондона і нашого сучасника Нормана Дейвіса — водночас і стислий, майже конспективний курс європейської історії, і неоціненний, багатющий тезаурус розмаїтих культурно-історичних знань. Це широке історичне панно, інкрустоване коштовними мініатюрами, захопить і зацікавить кожного, хто не байдужий до історії.
Державна бібілотека України для юнацтва
Нематеріальна культурна спадщина України [Текст] : бібліогр. покажч. Вип. 2 / [відп. за вип. Г. Саприкін; уклад.: С. Бадрук та ін.]. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2021. — 65 с.
Головним джерелом культурного розмаїття та гарантії розвитку будь-якої країни є нематеріальна культурна спадщина, що відтворюється та передається. Продовжуємо ознайомлювати з українськими традиціями, звичаями, обрядами, ремеслами та промислами, які включають до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України та Списку всесвітньої спадщини.Бібліографічний покажчик містить описи книг, статей з періодичних, продовжуваних видань та електронних ресурсів. Матеріал згруповано в 7 розділах. Є іменний покажчик. Бібліографічні матеріали будуть корисні краєзнавцям, викладачам, студентам навчальних закладів та широкому колу читачів, які цікавляться даною темою.
Дженкінс, Саймон.
Стисла історія Європи [Текст] : Від Перикла до сьогодення / Саймон Дженкінс; [пер. з англ. В. Горбатька]. — Київ : КМ-Букс, 2021. — 384 с.+32 с. іл.
Характерною особливістю цієї книги є надзвичайно цікавий, часом несподіваний і свіжий погляд на історію Європи, жвава й дотепна манера викладу. Перед читачем постає частина світу, яка, з одного боку, характеризується жорстокими кризами та безперервним зіткненням самобутніх культур, а з іншого – невтомним прагненням до побудови суспільства, заснованого на одностайності громадян. Імперські амбіції багатьох європейських держав, внутрішні конфлікти та екзистенційні загрози нині є так само актуальними, як і в часи завоювань Олександра Македонського. Однак автор висловлює сподівання, що народи Європи через сучасні економічні, торговельні та культурні механізми спроможуться побудувати відносини, що дадуть їм змогу жити в гармонії з самими собою та своїми сусідами.
Єрмоленко, Володимир.
Плинні ідеології. Ідеї та політика в Європі XIX – XX століть [Текст] : [монографія] / Володимир Єрмоленко. — Вид. 2-е. — Київ : Дух і Літера, 2020. — 480 с.
«Плинні ідеології» – це детальна та несподівана історія ідей у Європі ХІХ-ХХ століть. Книга про те, як концепти і метафори, народжені в епоху Французької революції, продовжували жити в тоталітарних ідеологіях ХХ століття, як образи проходження через смерть, святого злочинця, жертви-месії, оновлювальної катастрофи живлять історії ідей останніх двох століть, надихаючи ідеологічних союзників та антиподів. Це також детальний і безжальний аналіз головних ідеологічних монстрів сучасності: расизму, комунізму, нацизму, фашизму, а також їхніх сумішей. Книжку написано на межі різних дисциплін: філософії, історії ідей, політології та історії літератури.
Забужко, Оксана.
Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період [Текст] / Оксана Забужко. — Вид. 5-е. — Київ : КОМОРА, 2020. — 192 с.
Написана в останній рік існування СРСР і вперше видана 1992 року, книга Оксани Забужко «Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період» поклала початок постколоніальному переосмисленню національної спадщини в гуманітарній думці незалежної України. Це перша праця, у якій філософія національної ідеї розглядається як самостійна інтелектуальна течія, що сягає далеко за межі політології — до питань про сутність і сенс національного буття. На широкому історико-культурному матеріалі, авторка досліджує місце цієї течії в європейській — і, спеціально, українській — свідомості новітнього часу (ХІХ — поч. ХХ ст.), окремо зупиняючись на постаті «Мойсея модерної України» — І. Франка.
Кожушко, С. П.
Туристична політика в умовах глобальних викликів: європейський досвід / С.П. Кожушко, Р.М. Ключник // Європейський вектор економічного розвитку. — 2021. — № 1. — С. 56-66. — Бібліогр. в кінці ст. (18 назв).
Колосова, В. П.
Європейські міжнародні фінансові організації – інвестори реального сектору економіки України / В.П. Колосова // Фінанси України. — 2021. — № 11. — С. 74-87. — Бібліогр. в кінці ст. (19 назв).
Комарек, Станіслав.
Європа на роздоріжжі [Текст] / Станіслав Комарек ; пер. з чес. О. Крушинська . — Львів : Апріорі, 2020. — 496 с.
У цій книзі відомий чеський інтелектуал Станіслав Комарек міркує про загальну кризу, до якої наблизилося європейське суспільство і яка залишається непоміченою, «маскуючись» під кризу фінансову і демографічну. Автор аналізує роль традиційної релігії, витісненої релігією економічного зростання, добробуту і споживання, що ґрунтується на дедалі глибшому індивідуалізмі — як і небачений спад народжуваності. Травми, завдані Європі Другою світовою війною, призвели до постання піклувальної держави, яка виховує інфантильних і слухняних громадян, нездатності чинити опір, запровадження орвеллівської «мови політкоректності» тощо. Розглянуто історичне коріння демократії і причини падіння її ефективності у наш час. Автор порівнює «шлях до вгасання», яким прямує західне суспільство, із життєздатнішими системами функціонування ісламського світу та Китаю, що вже починають «тиху колонізацію» Європи, — і наостанок змальовує кілька можливих сценаріїв її розвитку. Як і всі книжки професора Комарека, зокрема й «Чоловік як еволюційна інновація?», «Європа на роздоріжжі» написана у неповторному «комареківському» стилі — легкому, дещо провокативному, сповненому гумору та іронії.
Копійка, В. В.
Європейський Союз: історія і засади функціонування [Текст] : навч. посіб. / В. В. Копійка, Т. І. Шинкаренко ; за ред. Л.В. Губерського. — Київ : Знання, 2009. — 751с. — (Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка 65 років).
У пропонованому навчальному посібнику висвітлюється історія й аналізується сучасний стан європейської інтеграції. Логіка викладення матеріалу відповідає діалектиці інтеграційних процесів у Європі, починаючи з перших повоєнних років і завершуючи початком XXI ст. За структурою посібник побудовано згідно з основними етапами розвитку європейської інтеграції, що дає можливість розкрити закономірності й послідовність євроінтеграційного процесу, становлення спільного економічного, соціального, валютно-фінансового, політико-правового, науково-дослідного простору, простору свободи, безпеки та законності. Особлива увага приділена проблематиці відносин України і Європейського Союзу. У додатках наведено необхідні таблиці, словники, схеми, які мають полегшити систематизацію та узагальнення знань з історії інтеграційних процесів у Європі.
Для студентів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів. Книга буде корисною також науковим працівникам, спеціалістам-практикам, усім, кого цікавлять проблеми інтеграційних процесів у Європі.
Крегул, Ю.
Україна та ЄС: інституційно-правове забезпечення транспарентності [Текст] / Крегул, В. Батрименко, Я. Костюченко // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. — 2020. — № 1. — С. 14-22. — Бібліогр. в кінці ст. (8 назв).
Нестерова, Мар’я.
Європейські освітні стратегії просування культурного різноманіття [Текст] / Мар’я Нестерова, Вікторія Крючко // Вища освіта України. — 2021. — № 3. — С. 75-81. — Бібліогр. в кінці ст. (9 назв).
Роль просування культурного різноманіття для реалізації євроінтеграційного вектора розвитку України та входження в спільний європейський простір вищої освіти.
Нестерова, Мар’я.
Практика впровадження європейських цінностей для сталого розвитку вищої освіти [Текст] / Мар’я Нестерова // Вища освіта України. — 2021. — № 1. — С. 49-54. — Бібліогр. в кінці ст. (1 назва).
практична методологія проєкту Жан Монне Проєкт “Європейські цінності різноманіття та інклюзії для сталого розвитку”, який впроваджується в НПУ ім. М. П. Драгоманова
Пилипченко, Т. М.
Подорож країнами Європи : Урок-гра до Дня Європи. 10-11-й класи / Т. М. Пилипченко // Географія. — 2020. — № 7-8 (395-396). — С. 24-31.
Пирожков, Сергій.
Як Україні бути суб‘єктом у світі викликів та загроз? Відповідь на директиву В. Путіна”Про історичну єдність росіян та українців” [Текст] / Сергій Пирожков, Назіп Хамітов // Світогляд. — 2021. — № 4. — С. 9-12.
Потульницький, В.
Консервативна ідея: український і європейський досвід та перспективи [Текст] / В. Потульницький // Світогляд. — 2019. — № 4(78). — С. 17-21.
Прокопенко, Ілля.
“Європейці почали потроху розуміти, що сучасна історія України їм близька й важлива” [Текст] / Ілля Прокопенко // Країна. — 2022. — № 9. — С. 16-17.
Про швейцарсько-французько-український фільм “Ольга” про Революцію гідності розповідає французький режисер 28-річний Елі Грапп
Редзюк, Євгеній.
Економічна євроінтеграція: оцінка й моделювання поверхневих та прихованих чинників дивергенції між Україною та ЄС / Євгеній Редзюк // Міжнародна економічна політика. — 2021. — № 1 (34). — С. 95-118. — Бібліогр. в кінці ст. (9 назв).
Рилач, Н.
Використання можливостей угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом для інтеграції в Європейський дослідницький простір [Текст] / Н. Рилач // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Міжнародні відносини. — 2018. — № 1/2 (47/48). — С. 43-49. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).
Стріха, Сергій.
Трансформація системи військової освіти України на шляху до досягнення стандартів НАТО / Сергій Стріха // Військова освіта. — 2019. — № 2 (40). — С. 147-156. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).