Багатогранна Чехія: історія та сучасність

Підступна повномасштабна війна росії проти України, розв’язана 24 лютого 2022 року, раз і назавжди змінила європейську історію. Європа та інші країни світу об’єдналися  для однієї мети – зберегти незалежність України та гарантувати небувалу поразку російської імперії.

Чехія стала одним з найближчих партнерів нашої держави у Європі, яка демонструє неймовірну солідарність з нашою країною за усіма напрямами та залишається надійним партнером України на міжнародній арені, послідовно підтримує євроінтеграційний та євроатлантичний курс України. Чехи  активно розпочали підтримку українців із перших місяців широкомасштабної збройної агресії рф. Окрім передачі в Україну військового обладнання, медичного устаткування, приладдя для забезпечення енергонезалежності, ліків, одягу, дитячих речей, харчів, питної води тощо, жителі Чеської Республіки розпочали збір коштів на здійснення цільових програм солідарності та підтримки.

За ініціативи чеського підприємця Далібора  Дедека в травні 2022 року з’явився проєкт «Подарунок для путіна». У співпраці з Міністерством оборони Чехії організатори проєкту координували кампанію зі збору коштів та закупівлі в чеському оборонпромі військової допомоги для українських захисників на мільйони чеських крон.

Для багатьох чехів підтримка України в досягненні перемоги над путінською росією у кровопролитній війні за свободу й незалежність — продовження боротьби за свободу й демократію, розпочатої  їхніми прабатьками ще 55 років тому, та стала справою честі.

21 серпня 1968 року, Радянський Союз і його сателіти вдерлися на територію Чехословаччини, грубо порушивши суверенітет цієї країни. Так закінчилася “Празька весна” – нетривалий період лібералізації, спрямований на розширення прав і свобод громадян, послаблення державного контролю над усіма сферами життя чехів і словаків.

Сьогодні Чехія — одна з найбільш самобутніх і привабливих країн Євросоюзу з багатою історією, безліччю цікавих пам’яток, замків та пам’яток культури; це атмосфера спокою і тиші, привітність і доброзичливість  місцевих жителів, красиві природні пейзажі: неквапливі річки, поля і мальовничі лісисті пагорби.

Українці вдячні Чехії за підтримку європейських прагнень нашої країни  і за всю ту допомогу, яку ви надаєте. Вдячні і за ставлення до українських громадян, які рятуючись від війни  знайшли тимчасовий прихисток  у вашій державі. Ми це цінуємо. Єдність цивілізованого світу навколо України – запорука миру в усій Європі.

 

Журавський, Пшемислав.    Історія успіху чотирьох: Вишеградська група як регіональна інтеграційна платформа Центральної Європи [Текст] / Пшемислав Журавський // Український тиждень. — 2021. — № 20. — С. 22-23.

 

 

Клас і класика бальнеології [Текст] // Міжнародний туризм. — 2016. — № 2. — С. 36-37.

 Анотація

Карлови-Вари слушно писшаються статусом наймальовничішого та найвідомішого курорту в Чехії, а готель “Savoy Westend” концентрує всі його переваги, в тому числі лікувальні.

 

 

 

Баталія, Лада.    Порівняльний аналіз альтернативних шкіл Чехії, Польщі і Словаччини [Текст] / Л. Баталія // Нова педагогічна думка. — 2012. — № 4. — С. 3-6.

 

 

 

 

 

 

Горобець, Ірина.    Прага. Час на всяк смак [Текст] / Ірина Горобець, Віктор Сидоренко // Міжнародний туризм. — 2016. — № 1. — С. 26-31.

Анотація

На Старомєстській площі час зустрічі туристам призначає старовинний “ляльковий” годинник на вежі. Більшість гостей просто милується ним, але цікавіше це робити, розібравшись, що в ньому й до чого

 

 

Горобець, Ірина.    Різдвяний пряник Праги [Текст] / Ірина Горобець, Андрій Пирогів // Міжнародний туризм. — 2016. — № 1. — С. 18-23.

Анотація

На різдвяні свята кожне місто Чехії перетворюється на казковий бетлем (вертеп), де здійснюються бажання і творяться дива. А центром усієї цієї веремії стає, звісно, Прага

 

 

 Система військової освіти і підготовки у країнах-членах НАТО (Болгарія, Чехія, Словаччина) / Сергій Богунов, Дмитро Вітер, Олег Мітягін, Олег Кітура // Військова освіта. — 2019. — № 2 (40). — С. 7-15. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

 Анотація

військова освіта, військові фахівці, НАТО, офіцерські кадри, система, навчальний процес

 

 

 У Празі зі смаком [Текст] // Міжнародний туризм. — 2016. — № 1. — С. 24-25.

Анотація

Готель “The Mark Luxury Hotel Prague” відомий не лише центральним розташуванням, розкішшю та сервісом. Сюди приходять і просто до ресторану, аби посмакувати делікатеси в атмосфері Праги

 

 

 

 У Чехії відкрили найдовший у світі підвісний міст // MEGAtour. — 2022. — № 10. — С. 22.

Анотація

Найдовший (721 метр) підвісний пішохідний міст у світі відкрили на курорті Долні Морава, що на північному сході Чеської Республіки

 

 

 

 

The First and Only! [Текст] // Міжнародний туризм. — 2019. — № 5. — С. 46-47.

Анотація

Про готель “Calsbad Plaza” у Карлових Варах (Чехія).

 

 

 

 

Демчишак, Руслан Богданович.    Зовнішня політика країн центрально-східної та південно-східної Європи [Текст] : навч. посіб. / Руслан Богданович Демчишак, Ярина Ігорівна Завада. — Львів : Львівська політехніка, 2021. — 192 с.
ISBN 966-941-586-8

Анотація

У навчальному посібнику відображена цілісна, комплексна та завершена картина міжнародного функціонування країн регіону ЦСЄ та ПСЄ, еволюція їхніх зовнішньополітичних пріоритетів та місце у системі міжнародних взаємодій. Тематику лекційних занять подано у логічній послідовності розвитку зовнішньополітичних відносин країн ЦСЄ та ПСЄ у період Версальсько-Вашингтонської, Ялтинсько-Потсдамської та сучасної постбіполярної міжнародних систем, з акцентом на останній.

Посібник розраховано на студентів ВНЗ, викладачів та всіх, хто цікавиться міжнародною проблематикою

 

 

Ербен, Карел Яромир.    Золотоволоска та інші чеські казки [Текст] / Карел Яромир Ербен ; пер. з чеськ. Є. Солодуха ; з іл. А. Шайнера. — смт. Брошнів-Осада : Видавець Ганна Солодуха, 2021. — 152 с. : іл.

Анотація

До збірника увійшли найбільш відомі казки чеського письменника, історика, етнографа й збирача чеських казок Карела Яромира Ербена (1811-1870) з ілюстраціями богемського живописця Артуша Шайнера (1863-1938).

 

 

Ілюстрований атлас світу [Текст] : енциклопедія / [Джейнін Флю, Лінн Хамфріс, Лаймлайт Пресс, Маргарет Мак-Фі]. — Київ : Рідна мова, 2021. — 184 с.

Анотація

Ілюстрований атлас світу містить понад 100 детальних карт і 1000 чудових ілюстрацій та фотографій, а також цікаву інформацію про економіку, визначні пам’ятки та історичні постаті, традиції, культуру й історію країн. Атлас стане незамінним довідником для читачів різного віку.

 

 

Кундера, Мілан.    Безсмертя [Текст] : [роман] / Мілан Кундера ; з фр. пер. Л. Кононович. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 360 с.
ISBN 617-679-741-8

Анотація

Грайливий відрух руки немолодої жінки в басейні, наче помах крилець метелика, починає цей роман, міксуючи долі героїв і переплітаючи життя вигаданих персонажів із життями класиків світової літератури. Безсмертя можна означити єдиним помахом руки, але хтозна, чи той жест не сфальшований, підсвідомо не вкрадений у когось.

 

 

Гісем, О.  В.    Всесвітня історія. 6-11 кл. [Текст] : Опорні схеми, таблиці, коментарі / О. В. Гісем, О. О. Мартинюк. — Кам‘янець-Подільський : Абетка, 2020. — 616 с.

 Анотація

Видання містить навчальний матеріал у вигляді таблиць, схем, діаграм, коментарів зі шкільного курсу всесвітньої історії, що повною мірою відповідає навчальній програмі.

Матеріали посібника допоможуть осмислити єднісь і взаємопов’язаність історичних процесів, визначити головні події та дати.

Для учнів, абітурієнтів та вчителів історії.

 

 

Комарек, Станіслав.    Європа на роздоріжжі [Текст] / Станіслав Комарек ; пер. з чес. О. Крушинська . — Львів : Апріорі, 2020. — 496 с.
ISBN 617-629-539-5

Анотація

У цій книзі відомий чеський інтелектуал Станіслав Комарек міркує про загальну кризу, до якої наблизилося європейське суспільство і яка залишається непоміченою, «маскуючись» під кризу фінансову і демографічну. Автор аналізує роль традиційної релігії, витісненої релігією економічного зростання, добробуту і споживання, що ґрунтується на дедалі глибшому індивідуалізмі — як і небачений спад народжуваності. Травми, завдані Європі Другою світовою війною, призвели до постання піклувальної держави, яка виховує інфантильних і слухняних громадян, нездатності чинити опір, запровадження орвеллівської «мови політкоректності» тощо. Розглянуто історичне коріння демократії і причини падіння її ефективності у наш час. Автор порівнює «шлях до вгасання», яким прямує західне суспільство, із життєздатнішими системами функціонування ісламського світу та Китаю, що вже починають «тиху колонізацію» Європи, — і наостанок змальовує кілька можливих сценаріїв її розвитку. Як і всі книжки професора Комарека, зокрема й «Чоловік як еволюційна інновація?», «Європа на роздоріжжі» написана у неповторному «комареківському» стилі — легкому, дещо провокативному, сповненому гумору та іронії.

 

 

Кундера, Мілан.    Життя деінде [Текст] : [роман] / Мілан Кундера ; з фр. пер. Л. Кононович. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 336 с.
ISBN 617-679-861-3

Анотація

Чи можливо, щоб поетичний хист розвивався і процвітав за епохи терору? Чи можливо кохати в тоталітарній країні й не зректися себе? Чи можливо так патологічно себе любити, щоб хотіти померти?

Головний герой твору Яромил змалечку марить славою й упевнений у власній геніальності. Проте він не здатний опиратися ані життєвим обставинам, ані спекатися нав’язливої материної опіки…

Як у більшості творів Мілана Кундери, в романі «Життя деінде» прекрасне щільно переплітається з потворним, трагічне перетворюється на комічне, а високі почуття проростають цинічними зрадами.

 

 

Грабал, Богуміл.    Занадто гучна самотність [Текст] : [роман] / Богуміл Грабал; пер. з чес. І. Забіяка. — Київ : Комора, 2020. — 138 с.
ISBN 617-7286-62-1

 Анотація

Тридцять п’ять років Гантя працює в пункті збору старого паперу. Кожного вечора рятує з щелеп свого гідравлічного преса книги, несе їх додому і наповнює ними свій будинок. За ці тридцять п’ять років він наносив дві тонни книг і мимохіть здобув освіту, тож вже й не знає, які думки його власні, а які він запозичив у Лао-цзи чи Канта, Шопенгауера чи Геґеля. «Занадто гучна самотність» — найвідоміший роман класика чеської літератури Богуміла Грабала, лірична історія, у якій поєднались захоплення філософією і досвід роботи в пункті прийому макулатури, оповідач-за-кухлем-пива й подорожі Прагою, любов до людей і безмежна віддаленість від них, легкість і нестерпність буття.

 

 

 Історія міжнародних відносин [Текст] : підручник / І. В. Алєксєєнко, А. Х. Маргулов, І. А. Єремєєва, М. В. Несправа. — Дніпро : ДДУВС, 2020. — 228 с.
ISBN 617-7665-97-6

Анотація

Підручник охоплює основні події і проблеми історії міжнародних відносин від найдавніших часів до сучасності. У книзі характеризуються головні тенденції, принципи і звичаї міжнародних відносин, роль і значення міжнародних конгресів, конференцій і договорів. Призначено для студентів спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» та всіх, хто цікавиться проблемами міжнародних відносин.

 

 

Власенко, О.    Атестат зрілості : Як навчають у Чехії [Текст] / О. Власенко // Директор школи. — 2019. — № 3 (843). — С. 97-105. — Бібліогр.:с.104 (5 назв).

 Анотація

– початкова, середня школа, канікули, особливості навчання, оцінювання якості освіти

 

 

 

Кундера, М.    Вальс на прощання [Текст] : [роман] / М. Кундера ; з фр. пер. Л. Кононович. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. — 240 с.
ISBN 617-679-592-6

 Анотація

Вісім героїв зійшлися у містечку зі старосвітським чаром, поєднавшись у вальсі, що чимраз прискорюється: гожа медсестра, фантазер-гінеколог, заможний американець (святий і Дон Жуан заразом), славетний сурмач, колишній в’язень, жертва політичних чисток, що ось-ось має покинути цю країну… «Сон літньої ночі». «Чорний водевіль». Автор ставить у цьому романі дуже важливі питання, до того ж робить це з блюзнірською легкістю, яка дає нам змогу збагнути, що новітній світ позбавив нас права на трагедію.

 

 

 

Брилинська, Н.    Історія чеської літератури: від зародження до середини ХХ ст [Текст] : [зб. тест. завдань] / Н. Брилинська, О. Моторний. — Львів : Паїс, 2019. — 320 с.
ISBN 617-7694-17-4

 Анотація

До пропонованого збірника завдань з курсу “Історія чеської літератури”ввійшли тести, створені для перевірки знань студентів, набутих у ході вивчення курсу, розрахованого на шість семестрів, що охоплює історію літератури Чехії від зародження до початку дев’яностих років.

 

 

Кундера, Мілан.    Нестерпна легкість буття [Текст] : [роман] / Мілан Кундера ; з фр. пер. Л. Кононович. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. — 320 с.
ISBN 617-679-701-2

 Анотація

«Нестерпна легкість буття» — легендарний роман одного із найвизначніших письменників сучасності Мілана Кундери, сповнений глибокого сенсу, із блискучими та грайливими роздумами і різноманітністю стилів; це книга, що надихає і змушує замислитися.

Томаш — успішний хірург, а згодом мийник вікон — ніжно любить свою дружину Терезу, втім, не може відмовитися від поза­шлюбних зв’язків, які виправдовує власною теорією про буцімто різне походження любові тілесної й душевної. Така життєва філософія примушує Терезу страждати впродовж усього шлюбу. Після вторгнення російських танків до Праги подружжя емігрує до Цюриха. Тереза сподівається на нове життя, та чи судилося її мріям збутися? Чи здатна людина перевірити на правильність свій вибір? Адже життя не має дублів, воно водночас і генеральна репетиція, і, власне, вистава. Життя легке, та легкість його нестерпна.

 

 

Содомка, М.    Як прокласти залізницю [Текст] : Технічна казка з часів парової епохи / М. Содомка ; пер. з чес. Т. Савченко ; намал. М. Содомка. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. — 69 с.
ISBN 617-679-584-1

Анотація

«Як прокласти залізницю» — нова книжка чеського письменника і художника Мартіна Содомки, технічні казки якого стали бестселерами у багатьох країнах світу і полюбилися українським дітям. Автор запрошує читачів помандрувати в епоху, коли почали прокладати залізничні колії та виробляти перші поїзди. Разом із героями книжки читачі довідаються, як працює паровий двигун, як конструюють локомотив і як прокласти тунель та знайти найкращий маршрут для колії, а ще про те, що всі винаходи потрібно запатентовувати.Однак на сторінках книжки читачів чекають не лише технічні таємниці, а й історія кохання юного інженера Макса до художниці Рахель, суперництво за право виготовляти локомотиви, перша мандрівка залізницею і навіть залізнична катастрофа, яка однак служить вдосконаленню поїздів, а не відмові від них.

 

 

Погребняк, О. А.    Модуси іншості: Україна й українці у чеській прозі ХХ-ХХІ століть [Текст] : [моногафія] / О. А. Погребняк. — Київ : Бланк-Прес, 2018. — 264 с.
ISBN 966-8843-28-0

 Анотація

Монографія присвячена дослідженню художньої рецепції України у різножанровій чеській прозі ХХ – початку ХХІ століть. Аналізуються ключові українські теми, образи та характер їх відображення в історії чеського прозопису. Творчий доробок відомих чеських письменників І половини ХХ ст. аналізуються крізь призму модусу України, “дискурсу Іншого” в них, оновлюється типологічна структура довоєнної чеської україніки.

 

 

Луценко, І.    Організація діяльності асистента вчителя: досвід Чехії [Текст] / І. Луценко // Особлива дитина: навчання і виховання. — 2018. — № 1. — С. 64-71. — Бібліогр.:с.70-71 (9 назв).

 

 

 

 

 

Кисіль, Н. Р.    Особливості вищої освіти в Чехії та в Україні: сучасний досвід [Текст] / Н. Р. Кисіль // Український педагогічний журнал. — 2018. — № 2. — С. 22-26. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).

 

 

 

 

 

Сіс, П.    Стіна. Як я виростав за залізною завісою [Текст] / П. Сіс ; [пер. з чес. І. Забіяки ; іл. П. Сіса]. — Київ : Видавництво, 2018. — 57 с.
ISBN 966-97811-0-9

 Анотація

Деякі досвіди не повторюються. перший концерт “Beach Boys” був чудовою обіцянкою свободи, шматком Америки в окупованій Празі 1969 року. А з другого ми пішли не дочекавшись кінця. Музика була іншою. магія зникла. І ми вже можемо вільно вирішувати, що нам подобається, а що ні.

Стіна, яка довгі роки розділяла Берлін і цілу Європу, – на щастя, вже тільки спогад. але деякі спогади потрібно зберігати. Як повідомлення про минуле. Як попередження на майбутнє. Хоча одна стіна впала, інші лишилися, виникають нові. у всьому світі. В Ізраїлі, в Кореї чи на Мексиканському кордоні. Стіни символічні, ідеологічні й справжні. стіни страху, несвободи і підозри. Стіни, без яких наше життя могло би бути вільнішим і щасливішим…

 

 

 Чехи і словаки в Україні: спільні сторінки історії та культури України, Чехії, Словаччини, збереження історичної пам‘яті, культурної спадщини для нащадків [Текст] : матер. Міжнар. наук.-інформ. дискурсу присвяч. 100-річчю утворення Першої Чехословацької Республіки; м. Ужгород; 25-26 червня 2018 р. / [відп. за вип. Л.В. Король]. — Ужгород : РІК-У, 2018. — 412 с.
ISBN 617-7404-94-0

 Анотація

У збірнику представлено матеріали доповідей, статей та повідомлень щодо питання спільних сторінок історії та культури України, Чехії і Словаччини, збереження національної самобутності, освітнього і культурно-духовного розвитку Закарпаття (колишньої Підкарпатської Русі) в період 20–30 років ХХ століття.

Книга для всіх, хто цікавиться українсько-чеськими та українсько-словацькими взаєминами.

Видання присвячено 100-річчю утворення Першої Чехословацької Республіки.

 

 

Чехи на теренах Волині [Текст] : матер. Міжнар. наук. іст.-краєзнавчої конф., присвяч. 150-річчю переселення чехів на Волинь, 100-річчю утворення Чехословаччини та 75-річчю Малинської трагедії; м. Дубно; 12 липня 2018 р. / [редкол.: А. Пономаренко та ін.]. — Рівне : ПП Дятлик М.С., 2018. — 116 с.
ISBN 617-515-274-4

 Анотація

Статті та повідомлення вміщені у збірник висвітлюють історично-правові передумови переселення чехів на Волинь, їхнє соціальне, господарсько-економічне та культурно-освітнє життя.

Збірник містить дослідження про родини чехів та особистості, які відіграли вагому роль у господарському, громадському, культурному розвитку Волині.

 

 

Вибори в Європі: тема номера [Текст] // Український тиждень. — 2017. — № 21. — С. 17-25.

 Анотація

Іспанія, Італія, Велика Британія, Німеччина, Австрія, Чехія, Угорщина, Франція;

Тенденції виборчих кампаній В Європі;

Хто зацікавлений у перемозі популістів у ЄС

 

 

Седлачек, Т.    Економіка добра і зла [Текст] : Слідами людських пошуків: від Гільгамеша до фінансової кризи / Т. Седлачек ; з чес. пер. Т. Окопна. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. — 520 с.
ISBN 617-679-244-4

 Анотація

Якщо ви шукали книжку про економіку, яка не лише написана легко й доступно, а є зрозумілою навіть неспеціалістам, де сама економіка постає пригодницькою подорожжю, наприкінці якої знайдемо аргументи для глибших роздумів про світ та роль людини в ньому, то дослідження Томаша Седлачека — саме те. Це неординарний погляд на наукову дисципліну, яку більшість із нас стереотипно вважає «сухою».

Автор — чеський економіст, радник президента Вацлава Гавела у 2001–2003 роках — у своєму дослідженні сміливо виходить за межі економіки та поєднує її з історією, філософією, психологією та давніми міфами.

 

 

Франко, Петро.    Перший в Україні смолоскип свободи [Текст] : До 90-річчя від дня народження Василя Макуха (1927- 2017) / Петро Франко. — Львів : ГАЛИЧ- ПРЕС, 2017. — 96 с. : 16 с. іл.
ISBN 966-97704-4-8

Анотація

Пропоноване дослідження присвячене життю та героїчному поступу народного героя України Василя Макуха. П’ятнадцятирічним підлітком став зв’язковим загону УПА. У 1946 році під час сутички з прикордонниками був важко поранений і взятий у полон. Засуджений військовим трибуналом на 10 років особливих концтаборів. Звільнений з ув’язнення у 1957 році. 5 листопада 1968 року, протестуючи проти комуністичного режиму в Україні, у Києві на Хрещатику, 27 облив себе бензином і підпалився, закликаючи українців до боротьби словами “Геть колонізаторів!”, “Хай живе вільна Україна!” 6 листопада 1968 року помер у лікарні.

 

 

Хоружа, І. Г.    Порівняльний аспект впровадження інституту медіації в Чехії та Україні [Текст] / І. Г. Хоружа // Студентський вісник Національного університету водного господарства та природокористування. — 2017. — Вип. 2 (8). — С. 132-135. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

 

 

 

 

Содомка, М.    Як збудувати дім [Текст] / М. Содомка ; намалював М. Содомка ; пер. з чеською Т. Савченко. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. — 55 с.
ISBN 617-679-380-9

 Анотація

«Чи беруть іпотечний кредит птахи, коли збираються вити гніздо?» – питає пацючок Арні у свого давнього приятеля Зили. Безтурботна юність Арні минула – тепер він одружився і будує дім. Будівництво – справа нелегка: розробка проекту, оформлення будівельних дозволів, отримання іпотечного кредиту… Арні від усього цього вже голова йде обертом, але знав би він, який клопіт чекає на нього попереду! Справжня катастрофа! Сподіваймося однак, що все йому вдасться, адже в казках по-іншому й не буває!

 

 

Топол, Я.    Майстерня диявола [Текст] / Я. Топол. — Київ : Темпора, 2016. — 216 с.
ISBN 617-569-269-1

 Анотація

Герої повісті Яхима Топола – жителі чеського містечка Терезіна, де в роки Другої світової війни був концтабір. Війна минула, історичні й особисті травми – лишилися. Група небайдужих терезінців збирає всі пам’ятки часу, береже пам’ять і намагається захистити від офіційної влади все, що пов’язувало їх із колишнім жахом і родинними історіями.

 

 

Гавел, В.    Промови та есеї [Текст] : пер. із чеськ. / В. Гавел. — Київ : Комора, 2016. — 144 с.
ISBN 617-7286-12-6

Анотація

П’ять блискучих текстів Вацлава Гавела, одного з найяскравіших інтелектуалів двадцятого століття, дисидента, політичного діяча, першого президента Чеської Республіки. У його баченні політика — не технології й маніпуляції, а постійна боротьба за ідеали й цінності, незламна віра в людину та в силу європейської культури. Вацлав Гавел нагадує про важливість історії, свободи, сумління, особистої відповідальності та спільних дій, і хоча тексти написано про інший час та про інше суспільство, українцям буде напрочуд легко впізнати в них проблеми, які ще не вповні здолали ми самі.

Окрім творів самого Гавела, видання містить спогади Мустафи Джемілєва про зустрічі з цим непересічним діячем.

 

 

Пешек, Ярослав.    Як Чехію ділили [Текст] / Я. Пешек // Український тиждень. — 2016. — № 22. — С. 50.

 Анотація

Чеський король й імператор Священної Римської імперії Карл ІV (ХІV ст.)

Мюнхенська угода (1939)

 

 

 Географічне країнознавство [Текст] : підручник / [авт. кол.: Я.Б. Олійник, Б.П. Яценко, О.О. Любіцева та ін.]. — Київ : Київський ун-т, 2015. — 911 с.
ISBN 966-439-781-7

 Анотація

перше в Україні грунтовне видання, що містить теоретико-методологічні положення країнознавчих досліджень та характеристику регіонів, субрегіонів, країн світу, зокрема особливості географічного положення сучасних геополітичних та геоекономічних проблем, природно-ресурсного потенціалу, населення та розселення, історико-культурного потенціалу етносів, які населяють країну, сучасних напрямів розвитку господарства й зовнішніх звя’зків.

 

 

Оуржеднік, П.    Європеана. Коротка історія двадцятого століття [Текст] : [роман] / П. Оуржеднік ; з чес. пер. О. Севрук. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. — 160 с.
ISBN 617-679-122-5

Анотація

Жанр цієї експериментальної прози балансує на межі художньої оповіді та есеїстики. А сам текст – це іронічна суміш безглуздих гасел, поширених переконань і стереотипів, символів і концепцій. ХХ століття постає перед читачем не як послідовність історичних подій, а як набір фактів – хаотичних, на перший погляд, але насправді ретельно дібраних, щоб витворити образ минулого, який западає у пам’ять, спонукає до роздумів і переосмислень.

 

 

Ліхтей, І. М.    Лихі літа… [Текст] : Криза Чеської державності у 1278-1283 роках : [монографія] / І. М. Ліхтей. — Ужгород : Ліра, 2015. — 104 с.
ISBN 617-596-188-9

 Анотація

У монографії простежено кризові явища, що охопили Чеську державу у період з кінця серпня 1278 року по травень 1283 року. Дослідження засвідчує, що в історії кожного народу бувають як вершинні злети, так і прикрі падіння. Головне – гідно тримати удари долі і не звертати з тернистого, звивистого шляху цивілізаційного поступу.

 

 

Навчайся в Європі ! [Текст] : Освітні програми, гранти та стипендії ЄС та держав-членів ЄС. — Київ : Август-Трейд, 2015. — 92 с.
ISBN 92-9238-258-2

 Анотація

Освітні програми, гранти та стипендії Європейського Союзу та держав-членів ЄС (2014 – 2020)

 

 

 Чеська мова для початківців [Текст] = Cestina pro zacatecniky : навч. посіб. / [уклад. С.С. Кость]. — Львів : Львівська комерційна академія, 2015. — 240 с.
ISBN 617-602-145-2

Анотація

Навчальний посібник “Чеська мова для початківціів” призначений для початкового рівня вивчення чеської мови.

Матеріал посібника складається з лексичної та граматичної частин, у яких містяться основні правила вимови, тексти і діалоги на різноманітні теми, вправи для закріплення лексичних і граматичних навичок та короткий чесько-український словник до кожної із тем.

Посібник має на меті допомогти всім, хто починає вивчати чеську мову.

 

 

Чеські казки [Текст] / зібр. і опрац. Б. Немцовою; [упоряд. та пер. із чеської О.О. Микитенко; худож. Ю.М. Сплавник]. — Київ : УкрНДІСВД, 2015. — 128 с.
ISBN 966-7956-28-8

Анотація

Повчальна сутність казок, зібраних і опрацьованих відомою чеською письменницею ХІХ століття Боженою Немцовою, не втрачає своєї актуальності й сьогодні. У них добро, сміливість, порядність і щирість, як і годиться, беруть гору над злістю, боягузтвом, нечесністю й бездушністю. І неважливо, чи можуть такі історії траплятися насправді, чи ні. Дотепний народний гумор надає відтінку реальності фантастичним подіям, що захоплюють уяву

 

 

Содомка, Мартін.    Як змайструвати автомобіль [Текст] / Мартін Содомка ; пер. з чес. Т. Савченко ; мал. М. Содомка. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. — 55 с.
ISBN 617-679-119-5

 Анотація

Двоє друзів, пацючок Арні і горобець Зила, надумали змайструвати автомобіль. До них приєднався жабун Крістіан, який вміє роздобувати все необхідне, тож можна весело братися до роботи. Наші герої живуть на околиці, поблизу старих дворів, майстерень і великого звалища. У такому середовищі меткий розум і гострий язик їм аж ніяк не зашкодять. Читаючи цю історію, сповнену пригод і труднощів, ви зрозумієте, як влаштований автомобіль і як він функціонує. Ви зможете дізнатися, як працюють двигун, зчеплення, гальма, а також – чимало цікавого.

 

 

Содомка, М.    Як змайструвати літак [Текст] / М. Содомка ; пер. з чеської Т. Савченко. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. — 55 с.
ISBN 617-679-149-2

 Анотація

Герої нової книжки Мартіна Содомки «Як змайструвати літак» – друзі-нерозлийвода горобець Зила і пацюк Арні вирішили змайструвати літак, аби полетіти в мандри. Це завдання не з простих, як зрештою, і сконструювати автомобіль. Але ж і це їм торік вдалося!

Читачі книжки не лише довідаються, з яких деталей літак складається і як ним керувати, що таке підйомна сила і що потрібно для доброго польоту, але й пізнають цінність справжньої дружби.

 

 

Мінєнкова, Н. Є.    Специфіка процесу люстрації в посткомуністичній Чехії [Текст] / Н. Є. Мінєнкова // Історичні і політологічні дослідження. — 2014. — № 1-2. — С. 222-229.

 

 

 

 

 

Сучасні європейські культурно-історичні цінності в контексті викликів глобалізації [Текст] : монографія / [авт. кол.: А.І. Кудряченко, Є.П. Білоножко, А.Г. Бульвінський та ін.] ; наук. ред. А.І. Кудряченко, Т.О. Метельова. — Київ : Фенікс, 2014. — 444 с.
ISBN 966-136-171-2

Анотація

У колективній монографії проаналізовано теоретичні та практичні проблеми еволюції культурно-історичних цінностей у світлі глобалізаційних процесів, розкрито модифікації та перспективи політики мультикультуралізму у ХХІ ст., доведено провідну роль європейських демократичних цінностей у розбудові правової держави та громадянського суспільства. З урахуванням позитивного досвіду розвинутих європейських країн запропоновані напрями реформування окремих сфер української політики. Авторами визначена особлива роль європейських політичних і культурно-цивілізаційних цінностей для розвитку суспільства в майбутньому.

 

 

Дзюбишина, Н. Б.    Іноземні мови у системі освіти Чехії [Текст] / Н. Б. Дзюбишина // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. — 2013. — Вип. 3 (69). — С. 269-272.

 

 

 

 

 

 Країни світу: Європа [Текст] : енциклопедія / [авт.-упоряд. В.В. Мирошнікова та ін.]. — Сімферополь : Таврида, 2012. — 320 с. — (Дитяча енциклопедія).
ISBN 966-584-053-4

Анотація

Європу, зазвичай, називають колискою сучасної цивілізації. Саме тому книга, присвячена країнам цієї частини світу, відкриває тритомну дитячу енциклопедію «Країни світу». З неї ви дізнаєтесь багато цікавого про географічні особливості, природу, історію, економіку та культуру європейських держав. На її сторінках ви зможете здійснити захоплюючу подорож до таких всесвітньо відомих центрів європейської цивілізації, як Афіни, Париж, Лондон, Відень, Рим, Прага, Київ, Мадрид, Варшава, Стокгольм, Амстердам, Берлін, та багатьох інших, побувати на просторах країн-велетнів — Франції, України, європейської частини Росії, Німеччини, Іспанії, Португалії, Швеції — і зазирнути в майже іграшкові королівства Андорри, Ліхтенштейну, Люксембургу, Монако, познайомитися зі звичаями та традиціями різних народів, що входять до європейської спільноти.

 

 

 Країнознавство: країни пострадянського простору, Європи і Північної Америки [Текст] : навч. посіб. / [М.С. Дорошко, Р.А. Кривонос, В.П. Крижанівський, Н.Ф. Сербіна]. — Київ : Київський ун-т, 2012. — 335 с.
ISBN 966-439-537-0

Анотація

На основі комплексу широкого кола історичних, дипломатичних, політико-правових, економіко-статистичних, природно-географічних, демографічних, культурологічних матеріалів подано комплексну країнознавчу характеристику держав пострадянського простору, Європи і Північної Америки.

 

 

Українсько-чеські паралелі в текстах і ситуаціях [Текст] : Розмовник / Й.Ф. Андерш, Л.І. Даниленко, О.Л. Паламарчук та ін. — 3-є вид. — Київ : Довіра, 2012. — 478с. — (Словники України).
ISBN 966-507-293-5

 Анотація

Перший у лексикографічній практиці розмовник “Українсько-чеські паралелі в текстах і ситуаціях” включає значну частину словникового складу української та чеської мов.

Тематичні розділи дають можливі варіанти ведення діалогу, словнички і типові вирази.

У книзі вміщено зразки ділової документації, приватної і службової кореспонденції, найуживаніші чеські прислів’я та приказки.

Розмовник призначений як посібник для студентів, викладачів, торговельних партнерів і туристів, для усіх, хто цікавиться чеською мовою і бажає розширити свій словниковий запас та розвинути навички усного мовлення. Він принесе користь і тим, хто лише починає вивчати чеську мову

První lexikograficky zpracovaná konverzační příručka “Ukrajinsko-české textové a situační paralely” zahrnuje značnou část slovní zásoby ukrajinského a českého jazyka.

Kapitoly věnované jednotlivým konverzačním tématům nabízejí variantní možnosti vedení dialogu, tématické slovníčky a typické výrazy. Kniha obsahuje rovněž ukázky úředních dokumentů, soukromé i oficiální korespondence a nejběžnější česká přísloví a rčení. Konverzace poslouží jako příručka studentům a pedagogům, obchodním partnerům i turistům, každému, kdo má zájem o češtinu, chce si rozšířit slovní zásobu a zdokonalit komunikační dovednosti.

Kniha bude užitečná i pro ty, kdo se s češtinou teprve seznamují.

 

 

Романюк, О. І.    Від тоталітаризму до демократії та національної державності: системний аналіз посткомуністичних трансформацій [Текст] : [монографія] / О. І. Романюк. — Харків : ХДАК, 2011. — 376с.
ISBN 966-8308-31-4

Анотація

Монографію присвячено недостатньо розробленій у політичній науці проблемі посткомуністичних трансформацій. Досліджуючи в межах системного підходу перебіг трансформаційних процесів у посткомуністичних країнах, автор виявляє їх загальні тенденції та специфічні особливості, аналізує структурні й процедурні, соціальні й національні, внутрішні й зовнішні чинники, що зумовлюють їх розвиток, розробляє моделі переходів від тоталітарних режимів.

 

 

 Енциклопедія історії України. У 10 т [Текст]. Т.8 : Па – Прик / ред. рада: В.М. Литвин (голова) та ін. — Київ : Наукова думка, 2011. — 520с.
ISBN 966-00-1142-7

 Анотація

В енциклопедії подаються основні відомості про видатних громадських і державних діячів, визначних творців науки, культури і мистецтва, освітян, медиків, інженерів, уславлених військовиків і борців за свободу, про історичні події, що відбувалися на українських землях, а також про життя українців на теренах інших держав.

 

 

Ліхтей, І. М.    Між Штауфенами і Вельфами: консолідація Чеського королівства та зміцнення його міжнародного статусу за правління Пршемисла Отакара І (1197-1230)  [Текст] : [монографія] / І. М. Ліхтей. — Ужгород : Ліра, 2011. — 336 с.
ISBN 617-596-061-5

 Анотація

У монографії висвітлено процес консолідації Чеського королівства та зміцнення його міжнародного статусу в роки правління третього чеського короля Пршемисла Отакара І. Діяльність цього непересічного чеського державця розглядається на тлі наростання кризових явищ у Священній Римській імперії, що було пов’язано з боротьбою за владу між представниками двох ворогуючих династій – Штауфенів і Вельфів.

Для науковців, аспірантів, студентів, усіх, хто цікавиться історією середньовічної Європи.

 

 

Урбан, М.    Міхаела [Текст] : Події в монастирі Святого Янгола : [роман] / М. Урбан ; [пер. с чес. О. Липи]. — Харків : Фоліо, 2011. — 122 с. — (Карта світу).
ISBN 966-03-5610-8

Анотація

Класичний сюжет – дехто, назвемо його С., тікає від поліції й опиняється у невеличкому монастирі. Уньому всього п’ять сестер. Чи все ж таки шість? Хто ці сестри? Хто така Міхаела? Що означають усі ті знаходки та відкриття (іноді жахливі), з якими стикається С., перебуваючи у цьому дивному монастирі?..

 

 

 Хрестоматія з історії західних та південних слов‘ян. Давня доба, Середньовіччя [Текст] : навч. посіб. / за ред. В.І. Ярового. — Київ : Либідь, 2011. — 416с.
ISBN 966-06-0597-8

 Анотація

Вміщено найважливіші документальні джерела з давньої та середньовічної доби історії слов’ян. Тематично представлені господарство, культура, суспільство, політичні інститути, релігія, повсякденне життя людини та світ речей, що її оточують. Матеріал систематизовано і впорядковано за хронологічно-територіальним принципом, супроводжено характеристикою джерел та коментарем. Для студентів вищих навчальних закладів.

 

 

Король, І. Ф.    Празька весна 1968 року і реакція світової громадськості [Текст] : 15-й річниці Закарпатського державного ун-ту присвячується / І. Ф. Король. — Ужгород : Ліра, 2010. — 184с.
ISBN 617-596-008-0

Анотація

Повоєнна Чехословаччина не без сприяння СРСР обрала шлях побудови сталінської моделі соціалізму, який привів її до глибокої соціально-економічної, політичної і духовної кризи – головної причини чехословацької революції 1968 року, яка увійшла в історію як “празька весна”. Народне повстання, придушене військами країн Організації Варшавського Договору, викликало великий резонанс світової спільноти і знаменувало собою продовження краху прорадянських тоталітарних режимів.

Автор, на підставі архівних матеріалів, всебічно розкриває причини, хід і наслідки чехословацьких подій 1968 року, їх вплив на країни Центральної і Південно-Східної Європи.

 

 

Копійка, В. В.    Європейський Союз: історія і засади функціонування [Текст] : навч. посіб. / В. В. Копійка, Т. І. Шинкаренко ; за ред. Л.В. Губерського. — Київ : Знання, 2009. — 751с. — (Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка 65 років).
ISBN 966-346-641-5

 Анотація

У пропонованому навчальному посібнику висвітлюється історія й аналізується сучасний стан європейської інтеграції. Логіка викладення матеріалу відповідає діалектиці інтеграційних процесів у Європі, починаючи з перших повоєнних років і завершуючи початком XXI ст. За структурою посібник побудовано згідно з основними етапами розвитку європейської інтеграції, що дає можливість розкрити закономірності й послідовність євроінтеграційного процесу, становлення спільного економічного, соціального, валютно-фінансового, політико-правового, науково-дослідного простору, простору свободи, безпеки та законності. Особлива увага приділена проблематиці відносин України і Європейського Союзу. У додатках наведено необхідні таблиці, словники, схеми, які мають полегшити систематизацію та узагальнення знань з історії інтеграційних процесів у Європі.

Для студентів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів. Книга буде корисною також науковим працівникам, спеціалістам-практикам, усім, кого цікавлять проблеми інтеграційних процесів у Європі.

 

 

Мальська, М. П.    Туристичне країнознавство. Європа [Текст] : навч. посіб. / М. П. Мальська, М. З. Гамкало, О. Ю. Бордун. — Київ : Центр учбової літератури, 2009. — 224с.
ISBN 966-364-834-7

Анотація

Розглянуто туристично-рекреаційний потенціал країн Європи: переважаючі види туризму, головні архітектурні і природні пам’ятки, популярні туристичні маршрути; описано географічне положення, адміністративний устрій та поділ країн, історичні факти.

 

 

Даниленко, Л. І.    Чеська мова [Текст] : Підручник / Л. І. Даниленко. — 2-е вид. — Київ : Довіра, 2007. — 543с.
ISBN 966-507-216-4

 Анотація

Підручник “Чеська мова” є базовою навчальною книгою, в якій системно викладено основи фонетики, морфології та синтаксису чеської мови в зіставленні з українською мовою з позицій комунікативного підходу і з урахуванням особливостей рідномовного оточення.

Курс складається з фонетико-орфографічної (10 уроків) і граматичної (36 уроків) частин, розрахованих на початковий і середній рівні навчання (близько 450 годин).

Уроки включають фонетичні, орфографічні, лексико-граматичні і мовленнєві вправи, основний і додаткові художні та суспільно-публіцистичні тексти, діалоги, чесько-український словник.

Засвоєння курсу дозволить сформувати мовні, мовленнєві та лінгвокраїнознавчі компетенції студентів.

Підручник призначений для студентів вищих навчальних закладів – філологів, міжнародників, істориків, економістів, а також для всіх бажаючих ґрунтовно вивчити чеську мову.

 

 

Гашек, Я.    Пригоди бравого вояка Швейка [Текст] / Я. Гашек ; пер. з чес. С. Масляка. — Харків : Фоліо, 2006. — 685 с. — (Бібліотека світової літератури).
ISBN 966-03-3447-8

Анотація

Увазі читачів пропонується безсмертний твір Ярослава Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка», який є одним із перших антитоталітарних романів у світовій літературі. Персонажі роману показані на тлі суспільних процесів, викликаних Першою світовою війною. Кмітливий, дотепний та по-житейському мудрий солдат Швейк щасливо виплутується з усіх пригод, які випадають на його долю. Ця редакція є спробою нового прочитання роману з позиції сьогодення. В тексті усунуто недоречності попередніх редакцій, пов’язані із специфікою лексики оригіналу (усунуто певні купюри тощо).

 

 

Алексєєв, Ю. М.    Країнознавство [Текст] : навч. посіб. Ч.1 : Культура народів слов‘янських країн / Ю. М. Алексєєв, В. І. Наулко, Н. В. Руденко. — Київ : КСУ, 2002. — 121с.
ISBN 5-7763-1117-9

Анотація

У навчальному посібнику наведені короткі відомості про особливості етнонаціонального розвитку народів країн слов’янського світу, їхні національні традиції і тенденції розвитку сучасної культури.

 

 

 Пісні над Влтавою [Текст] : Коротка антологія чеської поезії / упор.та пер. укр. В.Гуцаленка. — Київ : Голов. спец. редакція літ-ри мовами нац. меншин України, 2002. — 224 с. — (Джерела духовності).
ISBN 966-522-182-5

Анотація

До збірки ввійшли поетичні твори семи чеських поетів різних епох і різних мистецьких уподобань, але найбільш яскравих представників своїх генерацій – Я. Коллара, В. Галека, В. Завади, Ф. Нехватала, О. Виглідала, І. Скали та М. Черника.

Тексти подано чеською мовою та в перекладах українською В. Гуцаленка

 

 

Nemcova, B.    Bachorky [Текст] = Казки / B. Nemcova. — Киев : Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами нац. меншин України, 2002. — 136s. — Чеською та укр. мовами.
ISBN 966-522-162-0

Анотація

«Казки» Божени Нємцової добре відомі чеському читачеві, вони цікаві як для дітей, так і для дорослих.

Записані з народних уст, вони яскраво передають народну вдачу – сміливість, доброту, гумор, висміюючи глупоту та лінощі.

Фантастичні мотиви казок захоплюють нашу уяву, а щасливий кінець переконує, що добро у світі завжди перемагає зло.

 

 

Hejcman, P.    Drazba vdov [Текст] / P. Hejcman. — Praha : Brana, 1995. — 181 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-901783-5-9

 

 

 

 

 

Mullerova, O.    Mluvena cestina v autentickych textech [Текст] / O. Mullerova, J. Hoffmannova, E. Schneiderova. — Jinocany : H + H, 1995. — 236 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-85467-96-8

 

 

 

 

 

Korner, V.    Pisecna kosa [Текст] / V. Korner. — Praha : Ivo Zelezny, 1995. — 277 s. — (Ceska Knihovna). — Чес. мовою.
ISBN 80-237-0933-X

Анотація

Příběh, který se odehrává ve 13. století na pozadí válek mezi křižáky a Prusy, je ale přes své dobové zařazení moderním románem, který soustředěně popisuje nelidskost chování lidí uprostřed řádu, necitelnost a chladnost bez naděje na jakoukoliv možnost normálního života.

Člověk v mezní situaci, kterou sám není schopen ovlivnit, se pak mění na studený, necitelný stroj na vyplňování příkazů nebo předem daných předpisů.

Zbývá často jen zoufalství, vědomí absolutní konečnosti a zhnusení nad politickými čachry, které jsou i v rámci humanitního cíle schopny nelítostného vyvražďování.

Autorova skepse a deziluze je navíc umocněna bravurním jazykem a nevšední, neotřelou obrazností, kterou se zařazuje k nepřehlédnutelným a velmi originálním spisovatelům druhé poloviny 20. století – o tom ostatně hovoří i Státní cena za literaturu, kterou Vladimír Körner dostal v roce 2006.

 

 

Kriseova, E.    Co se stalo… [Текст] : 1981-1987 / E. Kriseova. — Praha : Mlada Fronta, 1994. — 169 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-204-0432-5

Анотація

Kniha kratších próz tematicky navazuje na Křížovou cestu kočárového kočího a povídkovou knihu Sluneční hodiny.

Autorka vypráví životní epizody lidí z blázince a okolné horské vesnice.

Svět blázince je konfrontován se životem normálních lidí v době, kdy normalizační omezení svobody vedla k banálnímu živoření a konzumnímu pachtění.

 

 

Dusek, V.    Posledni Kovboj [Текст] / V. Dusek. — Zdar nad Sazavou : Impreso Plus, 1993. — 324 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-901504-1-1

 Анотація

Hrdina románu, který se koncem padesátých let pohybuje po severních Čechách, má problémy s tehdejšími poměry, s malicherností a tupostí místních funkcionářů.

 

 

Fuks, L.    Cesta do zaslibene zeme a jine povidky [Текст] / L. Fuks. — Praha : Horizont, 1991. — 162 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-7012-049-5

 Анотація

O čem je kniha Cesta do zaslíbené země a jiné povídky?

Strhující příběh o patnácti bohatých vídeňských Židech, kterým je po anšlusu “dovoleno” emigrovat po Dunaji na vratké kocábce.

“Nemáte průjezdní víza, loď nesmí nikde přistát…” Nejprve si cestu užívají, ale pak dojde k poruše motoru. Třikrát se pokoušejí s lodí s hákovým křížem přistát, třikrát jsou zahnáni zpět na řeku.

Přistanou na liduprázdném slovenském břehu, opraví závadu ale mezitím klesne voda a loď je na suchu, nemají sílu ji dostat k vodě, hledají řeku, postupně ztrácí veškerou naději.

Zbytky trosečníků nalezne slovenský kněz, přesvědčuje je ….aby se pokusili, nevdzali, zachránili …

Rabbi říká: Pořád někdo někoho pronásleduje a bere volnost, pořád někdo někoho viní, štve a bere mu život. Pořád někdo utlačuje jiné ve jménu pravdy….pořád někdo někomu brání jíst, spát, bydlet, hledat štěstí a žít. A Židé na to od počátku dopláceli nejvíc.

Proto volají šalom, mír vzdáleným i blízkým, mír všem. Cesta do zaslíbené země vede už jen vzhůru.

V den, kdy začala válka, volí dobrovolně smrt. Představuje vrchol Fuksovy povídkové tvorby.

Motivem, kdy se ze ctihodných, slušných lidí během krizové situace velmi rychle stanou špinavé a jakékoli akce neschopné trosky, může poněkud připomínat Goldingova Pána much.

 

 

Kohout, P.    Napady svate Klary [Текст] / P. Kohout. — Praha : CSFR, 1991. — 237 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-204-0238-1

 Анотація

V osmačce Kláře se objeví schopnost hádat budoucí děje. Nejprve ji používá pro předpovědi příkladů pro písemku z matematiky, ale následné vyšetřování ředitele vyvolá pozornost městečka…

Kniha je humorně napsaná, prokládaná autorovými obecnějšími historickými myšlenkami. Ideologická tupost strany je konfrontována s přirozeným lidským světem.

 

 

Kriseova, E.    Krizova Cesta Kocaroveho Kociho [Текст] / E. Kriseova. — Brno : Atlantis, 1990. — 119 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-7108-001-2

 Анотація

V devíti svérázných povídkách představuje autorka prosté hrdiny, jejichž duševní i tělesné strázně zrcadlí chorobu doby: nechápavý svět považuje jejich zvýšenou citlivost za nenormálnost.

V lepším případě si z nich dělá legraci, odtahuje se od nich, mnohem častěji je ovšem izoluje do samoty, do vězení, do blázince.

Ne náhodou …celý text

 

 

Fischl, V.    Povidky ze stareho cylindru [Текст] / V. Fischl. — Praha : Melantrich, 1988. — 119 s. — Чес. мовою.
ISBN 80-7023-278-1

Анотація

Deset povídek a epilog představuje jakýsi lyrický vzpomínkový zeměpis spisovatelovy diplomatické éry.

Dlouhá léta strávená v československých zastupitelských úřadech na celém světě, a to i v zemích exotických, poskytla dostatek látky k zajímavým příběhům.

Podobně jako v jiných autorových prózách je zde židovství povýšeno nad střetávání ras, národností a náboženských tradic a nade vším převládá obecně lidské nazírání světa, přirozená snášenlivost, tolerance a jakési souručenství lidského druhu.

 

 

Neff, V.
Roucho pana de Balzac [Текст] / V. Neff. — Praha : Ceskoslovensky Spisovatel, 1981. — 230 s. — Чес. мовою.

 Анотація

Satiricko-humorný příběh z uměleckého prostředí.

Pod vlivem tohoto pláště se původně skromný člověk stane požitkářem, zatouží po snadném zbohatnutí, po úspěších u žen. Jen jeho vlastní tvůrčí činnost zůstává stranou.

Prožije řadu trapných a groteskních situací.

 

 

Erben, K. -J.    Pohadky [Текст] / K. -J. Erben ; Ilustroval C. Bouda. — Praha : Ceskoslovensky Spisovatel, 1976. — 185 s. — (Zlaty Klicek). — Чес. мовою.

 Анотація

Карел Яромір Ербен (1811–1870) ― чеський романтик, письменник, філолог і етнограф.

Збирач, дослідник і видавець чеських та словацьких казок, народних пісень, загадок, примовок і легенд, упорядник моравського та богемського архівного спадку.

Член Королівського чеського наукового товариства і його багатолітній голова.

 

 

Capek, K.    V zajeti slov [Текст] : Kritika slov a uslovi / K. Capek. — Praha : Svoboda, 1969. — 210 s. — Чес. мовою.

 

 

 

 

 

Mahen, J.    Rybarska knizka [Текст] / J. Mahen. — Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1967. — 224 s. — Чес. мовою.

Анотація

Tohle je knížka, která by ráda mluvila o něčem, co by se mohlo nazvat mužným poměrem k přírodě.

Autor dobře ví, že jako “tichý blázen” nemá vůbec práva na jakýkoliv projev o svém sportu, ale okolnost, že tiché bláznovství vyživuje celé národy a že je nejušlechtilejším sportem lidí, kteří znají svět, dodala mu odvahy, aby si promluvil o věcech, které miluje, trochu intimněji.

To se stalo pobídkou k tomu, aby do této knížky autor napsal i odborné kapitolky o rybaření, sny i skutečnost.