В Україні до 2022 року День молоді відзначався в останню неділю червня, проте Указом Президента України (№ 333/2021 від 28 липня 2021 року). святкування Дня молоді перенесли на 12 серпня. Ця дата, яка за календарем ООН збігається зі святкуванням Міжнародного дня молоді.
У цей день в Україні і у світі відбуваються різноманітні широкомасштабні заходи: форуми, фестивалі, спортивні змагання, мистецькі виставки, концерти тощо.
Зважаючи на надані звіти бібліотек України для юнацтва, молоді 2020–2022 років, необхідно зазначити, що фахівці та користувачі також долучилися до святкувань, використовуючи різні платформи, можливості й формати.
На основі аналізу-огляду на Діаграмі 1 відображено основні форми роботи бібліотек для юнацтва, молоді, які здебільшого застосовували у книгозбірнях, зокрема, книжкова виставка – це своєрідна візитівка кожної бібліотеки, за якою оцінюють і якість фонду та стиль роботи.
Окрім зазначених, фахівцями бібліотек також використовувались інші форми заходів, зокрема флешмоби, настільні та інтерактивні гри, майстер-класи, відеоматеріали тощо.
Слід виокремити видавничу діяльність бібліотек для юнацтва молоді за зазначений період, яка свідчить про розмаїття видань, яка виконують: освітньо-виховну, розвивально-розважальну та інформаційно-комунікаційну функції щодо потреб молодіжного середовища.
Необхідно зазначити, що через карантинні обмеження, пов’язані з поширенням вірусу COVID-19 та у зв’язку із воєнними діями на території України, частину заходів бібліот еки проводили в режим онлайн, крім того, для роботи з читачами активно залучалися соціальні мережі як одна з форм сучасної комунікації (Діаграма 2).
У 2020 році Державною бібліотекою України для юнацтва з нагоди свята представлено віртуальну виставку Book Slam «Нагодуй свій мозок книгою», а також вийшло друком черговий випуск бібліографічного покажчика «Молодь в українському суспільстві», що надає інформацію про участь молодих людей у сфері економіки, права, суспільному та культурному житті країни , а також питання їхньої освіти, виховання та надання психологічної допомоги. До тог ж, цікавим є видання «Драйвові мандри Україною», світ побачили три частини дайджесту, який спрямований на формування у молоді нової візії України (http://4uth.gov.ua/drajvovi-mandry-ukrayinoyu/). «Стартують окрилені Україною. Успішні практики молодіжної роботи. Креативні індустрії. Стартапи», посібник знайомить із кращими практиками молодіжної роботи і формами участі у громадському житті, радить як співпрацювати з органами державної влади, створювати молодіжні простори, центри (http://4uth.gov.ua/startuyut-okryleni-ukrayinoyu/).
У КЗ «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова», вийшов друком поточний покажчик «Молодь у сучасному суспільстві», в якому відображено участь молоді у політичному та соціально-економічному житті країни, проблеми їх соціального і психологічного захисту, а також актуальні питання освіти і виховання, творчі здобутки, дозвілля юнаків та дівчат. Крім цього, фахівцями бібліотеки у 2020 році було підготовлено інформаційний огляд-візуалізацію «Веб-ресурс для молоді та тих, хто опікується її проблемами».
Вінницька обласна бібліотека для юнацтва представила виставку-календар «І перед нею ще усе життя».
У КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва» Житомирської обласної ради вийшов друком веббібліографічний матеріал «Європейські програми обмінів для молоді», у якому розміщено добірку європейських програм обмінів для молоді. «Натхненні юністю», саме із такою назвою побачили світ збірка поезій та прози користувачів бібліотек Житомирської області.
З огляду на карантинні обмеження, фахівці Закарпатської ОБДЮ відзняли та поширили відеоролик про молодих митців, які презентували свої творчі доробки на виставковій платформі «Палітра молодих митців». Також в бібліотеці експонувалася виставка творчих робіт «Молоді та талановиті».
Запорізька обласна бібліотека для юнацтва підготувала виставку-запитання «Чого бажає молодь?»
КЗ «Київська обласна бібліотека для юнацтва» провела обласний флешмоб «Інноваційна діяльність молодих бібліотекарів Київщини», у ході якого учасники надіслали короткі відео про свої професійні досягнення, роботу над проєктами, проведені заходи та їх вплив на громаду.
Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка у черговому випуску «Бібліопульс. Трансформація діяльності бібліотек в реаліях сьогодення», розмістила інформацію про семінар-практикум щодо впровадження нових методів роботи з юними користувачами в умовах пандемії.
У Миколаївській обласній бібліотеці для юнацтва продовжив свою діяльність майданчик «Молодіжний простір», який став центром тяжіння для різних аудиторій і цільових груп.
Крім того, вийшло два випуски інформаційного бюлетеня «Бібліо+», де висвітлено роботу з молоддю із популяризації здорового способу життя, активного відпочинку та змістовного дозвілля. До того ж особливу увагу приділено сучасній формі знущань – кібербулінгу, у виданні «Зупинимо булінг разом», надано загальні відомості про боулінг та корисні посилання на інтернет-ресурси.
Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. О. Гончара підготувала методичні рекомендації на допомогу бібліотекарям щодо організації роботи з профілактики боулінгу в молодіжному середовищі «Булінг: міфи та реальність», а також бібліографічний покажчик стосовно впровадження інклюзивної освіти в Украйні «Коли важливий кожен… (інклюзивна освіта)».
Обласний комунальний заклад «Харківська обласна бібліотека для юнацтва» на допомогу молодому вчителю і майбутньому педагогу, підготувала черговий випуск «Теорія і методика виховання». Крім того, дайджест креативних практик «Харківська обласна бібліотека для юнацтва – сучасний культурний центр».
Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. Лавреньова у виданні «Технологія бібліотечних квестів у контексті сучасного освітнього простору», представила бібліотечні квести як нової форми роботи зі учнівською та студентською молоддю, які було розроблено так впроваджено фахівцями Херсонської ОБЮ.
Онлайн-гру «Молодь врятує світ» запропонувала своїм користувачам КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва» Чернігівської облради.
У 2021 році заходи до Дня молоді відбулися в бібліотеках: Державній бібліотеці України для юнацтва, Вінницькій обласній бібліотеці для юнацтва, Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка, КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва» Чернігівської обласної ради, КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва ім. В. Симоненка» Черкаської обласної ради, а також у бібліотеках територіальних громад Полтавської області.
Серед проведених заходів треба відзначити виставку літературних новинок «Молодість у найяскравіших кольорах» та виставку-календар «Тренди молодіжного життя» (Вінницька ОБЮ); виставку друкованих книжкових видань «Сучасна молодь в сучасному світі» (Чернігівська ОБЮ); книжково-ілюстративні виставки : «Нескорений дух України», «Молодість – суперчас для суперстарту», «Українська молодість читає», «Молодіжна пресмозаїка», «Чим зайняти руки, щоб не забивати голову» (ОБЮ ім. В. Симоненка Черкаської облради), літературне паті та виставку «Хочеш досягти більшого – читай!» (бібліотеки Гадяцької та Петрівсько-Роменської територіальних громад Полтавської області).
Державною бібліотекою України для юнацтва, молоді з нагоди свята підготовлено рекомендаційний бібліографічний список та слайд-презентацію «Плануємо майбутнє».
Кіровоградська ОБЮ відзначала День молоді вуличною акцією «Молодь offline: черпай енергію із книг». У програмі акції були книжкові виставки новинок літератури, майстер-класи, настільні ігри, що, безумовно, привернули до себе увагу користувачів бібілотеки.
Видавнича діяльність бібліотек продовжувала знайомити з проблемами та досягненнями юнацтва.
Державною бібліотекою України для юнацтва з нагоди свята підготовлено бібліографічні покажчики та дайджест, зокрема «Інформація як щит і меч. Медіаосвіта» (http://4uth.gov.ua/informacziya-yak-shhyt-i-mech/), вміщено інформацію як навчитися захищатися від інформаційних атак, фейків, інформаційних бульбашок і врешті-решт уберегтись від інфодемій; «#Культура читання#Бібліотека#Успіх» (http://4uth.gov.ua/kultura-chytannya-biblioteka-uspih/), містить відомості про друковані та електронні джерела інформації, які допоможуть дізнатися про різноманітні заходи та програми на підтримку читання та промоції книги. Крім того, вийшов черговий випуск «Молодь в українському суспільстві» (http://4uth.gov.ua/youth-in-the-ukrainian-society/), висвітлено участь молоді в соціально-економічному, політичному, культурному житті держави, та актуальні питання освіти, самоосвіти, виховання, соціально-психологічні проблеми, література для молоді.
КЗ «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова» представила чергові випуски бібліографічного покажчика «Молодь у сучасному суспільстві», а також бібліографічний покажчик «Цифрова культурна спадщина. Театри світу онлайн», інформує користувачів про безкоштовні ресурси Інтернету, на яких представлені кращі вистави оперних та драматичних театрів, концертних залів світу.
КЗ «Запорізька обласна бібліотека для юнацтва» Запорізької облради представила методичну розробку сюжетно-рольової гри «Суд над шкідливими звичками», вміщено інформації щодо популяризації серед підлітків та юнацтва здорового способу життя.
КЗ Київської облради «Київська обласна бібліотека для юнацтва» видала збірку авторських національно-патріотичних поезій молодих літераторів Київської області «Вільна і єдина – наша Україна».
У Миколаївській ОБЮ вийшли друком чергові інформаційні бюлетені «Бібліо+», де розміщено корисні розробки і матеріали для організації святкування 30-ї річниці незалежності України, а також висвітлюють досвід роботи бібліотек Миколаївщини.
Біобібліографічний покажчик «Тридцять молодих митців, спортсменів, бізнесменів України, які творять її історію сьогодні», який підготували фахівці Тернопільської ОБМ, розповідає про молодих митців, науковців, спортсменів, бізнесменів, які свої таланти, вміння та знання спрямовують на розвиток українського суспільства.
Видання «Молодь Харківщини» (ОКЗ «Харківська ОБЮ») знайомить з життям молоді краю, її успіхами у навчанні, спорті, мистецтві, громадському і культурному житті. Путівник «ЗАКЛЮВательське ставлення: шкільний булінг» інформує про види булінгу, чому так трапляється в сучасному світі, і, головне, як уникнути насильства.
У 2022 році свято Дня молоді відзначалося в умовах війни. Заходи, що проходили в Державній бібліотеці України для юнацтва, мали патріотичний характер з акцентом на допомогу ЗСУ. Під час акції «Послання захисникам» діти у співпраці з дорослими створювали малюнки і писали листи воїнам ЗСУ. Цікавою і пізнавальною видалася онлайн-презентація антології воєнної лірики «Весна озброєна» за участі упорядника Михайла Сидоржевського. З нагоди свята прийняла відвідувачів фотовиставка Сергія Килимистого «Моя Україна». У приміщенні великої читальної зали відбувся майстер-клас «Лялька-мотанка «Ангел-охоронець». Упродовж усього Дня молоді працівники та волонтери бібліотеки плели маскувальну сітку, яку згодом передали на потреби ЗСУ.
Тематичну виставку «The Best Books For Teens» було представлено на сайті бібліотеки. Крім цього, на допомогу формуванню політичної та правової культури молоді, сприянню її соціальній адаптації, фахівці ДБУ для юнацтва представили інформаційну локацію «Молодь прагне справи».
У черговому випуску бібліографічного покажчика «Молодь в українському суспільстві» (https://drive.google.com/file/d/12zAD8zSCEvoWnSDPTD24iVaja7b5tnEa/view), представлено матеріали про участь та допомогу молодого покоління у тяжкий для нашої держави час спротиву російській військовій агресії.
Бібліографічний покажчик «Правовий статус військовополонених» (http://library-service.com.ua:8080/kvdbuy/DocumentDescription?docid=KvDBUY.3119753), пропонує перелік міжнародно-правових та імплементованих в українське законодавство документів щодо військовополонених. Друковані публікації та електронні ресурси конкретизують практику застосування норм і правил поводження та захисту військовополонених у сучасних військових конфліктах, зокрема війни в Україні.
Інформаційну виставку «Для тих, хто змінює світ» було підготовлено бібліотекарями Волинської ОБЮ.
Фахівцями Закарпатської ОБДЮ з нагоди Дня молоді для читачів бібліотеки та гостей міста проведено художню арт-терапію та музичний захід «Вечір одного танцю». У виданні «Екранізовані твори сучасної української літератури» зібрано найцікавіші стрічки за творами сучасної української літератури. «Шлях до професії…» ‑ профайл підготовлено на допомогу профорієнтаційній роботі бібліотек та інформаційній підтримці молоді на ринку праці.
День молоді в КЗ «Запорізька ОБЮ» відзначено тематичною викладкою літератури.
Метою соціально-просвітницької вуличної акції «#Molod_die», що її провела Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка, було показати, що наша молодь має досягнення навіть в умовах війни. Під час святкування на відвідувачів і учасників чекало багато сюрпризів: фотовиставка, на якій були представлені фото та опис досягнень кропивницької молоді у 2022 році, книжкова виставка «Лови момент», настільні та інтерактивні ігри, майстер-класи, багато україномовної музики, благодійний розпродаж виробів ручної роботи тощо.
У виданні «Тиждень молодіжної книги у публічних бібліотеках» Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара вміщено загальні питання щодо молодіжної книги; форми і види соціокультурних заходів; огляд популярних літературних сайтів, а також основні положення законодавства України про авторське право.
Видання КЗ «Рівненська обласна бібліотека для молоді» Рівненської облради «Молодіжна організація «Пласт» на Рівненщині: історія та сьогодення» присвячено історії виникнення та діяльності «Пласту» на Рівненщині, а також участі пластунів в українському громадсько-політичному русі. Методичні рекомендації «Особливості організації та проведення успішного масового заходу у бібліотеці під час воєнного стану» містить інформацію про організацію вдалих масових заходів, а також поради щодо морально-психологічної підтримки відвідувачів бібліотек під час військового стану в Україні.
З нагоди Дня молоді в КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва ім. В. Симоненка» Черкаської облради відбулася відеопрезентація «Російсько-українська війна крізь призму мистецтва: молоді художники Черкащини та їх полотна». Матеріали бібліографічного покажчика «Молодіжний соціум Черкащини», підготовлений фахівцями бібліотеки, комплексно відображають соціальну активність молоді Черкащини. Побачило світ два перших випуски.
В КЗ «Харківська обласна бібліотека для дітей та юнацтва» Харківської облради з нагоди Міжнародного Дня молоді було презентовано інформаційний матеріал «Добірка топових ресурсів для саморозвитку».
ДЕНЬ МОЛОДІ ‑ це свято 16% населення планети. Відповідно до останніх статистичних даних ООН, саме стільки молодих людей проживає сьогодні на Землі.
Вітаємо юних, зухвалих, креативних з Міжнародним днем молоді!
Підготували:
Катерина Тишкевич,
завідувачка науково-методичного відділу
ДБУ для юнацтва;
Ганна Шинкаренко, методист І категорії
науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва