30/09

Відбувся Всеукраїнський круглий стіл “Промоція читання в книжковій екосистемі України”

#lib4uth

28 вересня, напередодні Всеукраїнського дня бібліотек у Державній бібліотеці України для юнацтва відбулася не лише для бібліотечної спільноти, а й для майбутнього України, подія – Всеукраїнський круглий стіл “Промоція читання в книжковій екосистемі України”.
Захід пройшов у режимі онлайн-конференції, що дозволило організаторам (модератор Катерина Тишкевич, завідувачка науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва) створити широку комунікативну платформу для фахівців з усієї України.

В круглому столі взяли участь керівники громадських організацій, які переймаються видавничою і бібліотечною справами, журналісти, директори провідних видавництв, представник ЗСУ, бібліотекарі.

У вступному слові директор ДБУ для юнацтва Георгій Саприкін привітав усіх учасників круглого столу з прийдешнім святом і наголосив на важливості розвитку бібліотечної справи на всіх рівнях, особливо на державному.

Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів акцентував увагу на деструктивній ролі держави у культурному розвитку держави, на проблемах видавничого бізнесу, який за його словами “дуже хворий”, на необхідності боротьби  за бібліотеки, які потерпають від недофінансування.

Директорка науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «КПІ ім. Ігоря Сікорського», президент Української бібліотечної асоціації Оксана Бруй наголосила на необхідності координації зусиль між суб’єктами книжкової екосистеми: авторами, видавцями, книгарнями, бібліотеками, громадськими організаціями і читачами. На її думку, сьогодні необхідна адвокація фінансування видавництв і бібліотек, які в свою чергу повинні формувати запит на літературу.

Сергій Руденко, український журналіст, публіцист, телеведучий «Еспресо» оцінив роль бібліотек у сучасному житті України. “Бібліотека — запорука майбутнього держави”, – заявив він. З цією тезою погодились усі учасники круглого столу. Журналіст звернув увагу на появу великої кількості телеграмканалів, які, на його думку, недостатньо популяризують бібліотеки. Бібліотеки повинні бути важливою ланкою у створенні великого культурного простору.

Головний редактор журналу «Всесвіт» Дмитро Дроздовський, висловив думку, що в українських бібліотеках мало застосовуються новітні технології залучення читачів до бібліотек. Бібліотекарі повинні намагатися модерновий простір, в який би було цікаво приходити молоді. Слід також застосовувати у своїй бібліотечній практиці соціопсихологічні техніки.

Леонід Фінберг,  головний редактор видавництва «Дух і Літера», директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, член Виконавчої ради Українського ПЕН наголосив на значущості книги в житті будь-якого суспільства і розповів про нову книжкову продукцію. Бібліотечні працівники позитивно оцінили інформацію від видавця про можливість передавати залишки книжок у волонтерські осередки, які переймаються формуванням бібліотечок для військових

Наталія Василишина, директорка АртЦентру «Auditorium», наголосила на реорганізації бібліотек і створення на їх базі сучасних культурно-дозвіллєвих центрів, з новими “живими” формами роботи.

До круглого столу був запрошений актор, режисер, викладач, а нині — військовий ЗСУ Олександр Жуковін. Він запевнив, що українським військовим потрібна україномовна література, яка б піднімала бойовий дух воїна і давала б можливість йому просто відпочити і зняти стрес.

Лілія Прокопенко, головний бібліотекар науково-дослідного відділу
Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ознайомила учасників круглого столу з міжнародним досвідом роботи бібліотек і закликала українських бібліотекарів наслідувати кращі зразки з цього досвіду.

Директор Державної бібліотеки України для юнацтва Георгій Саприкін взяв слово, щоб звернути увагу присутніх на проблему обов’язкового примірника, який видавництва повинні надсилати бібліотекам, але в силу різних причин цього не роблять.

Директор видавництва «Ліра К» Віталій Зарицький пояснив ситуацію з обовязковим примірником, а також надав інформацію про авторські права. Також видавець наголосив на важливості фінансування наукової і навчальної літератури.

В обговоренні також взяли участь Віта Воробчук, дизайнерка, співзасновниця Ukrainian Puzzles та Надія Кузінська, менеджерка видавництва “Віват”, які представили свій новий продукт.

Загальним висновком круглого столу “Промоція читання в книжковій екосиситемі України” є усвідомлення того, що багато людей в Україні переймаються долею видавництв, книгарень і бібліотек як соціокультурних осередків знань, комунікації та рекреації. Наполегливість і рішучість цих людей у відстоюванні інтересів книжкової екосистеми є запорукою того, що вона буде існувати і надалі, незважаючи на будь-які перешкоди.

#СлаваУкраїні!

Сергій Килимистий
методист відділу зв’язків з громадськісю
Державної бібліотеки України для юнацтва