07/05

День пам’яті та примирення

Вітаємо з Днем пам’яті та примирення!

Це день пам’яті всіх загиблих, що стали жертвою Другої світової війни. День примирення всіх, хто боровся за свободу свого народу, маючі різні переконання стосовно майбутнього.

Друга світова війна розпочалась із захвату територій різних держав і трансформувалась у глобальну війну за перерозподіл карти світу. Внаслідок чого створювались міждержавні союзи, які розпадались, щоб створити нові.

Ключовим документом Другої світової війни вважається, підписаний у 1939 році Радянським Союзом і Німеччиною договір про дружбу та кордони з таємними статтями про розподіл Європи. Історія показує нам підступність таких договорів. Через два роки у 1941 році Німеччина порушує цей договір та нападає на СРСР, а у травні 1942 року Радянський союз вступає в коаліцію держав для спільної боротьби проти Німеччини.

В цей час в багатьох країнах Європи створюються рухи опору країнам-агресорам. Серед них були національні визвольні рухи, що хотіли змінити політичні режими в своїх країнах або вибороти свободу та незалежність своєму народові (Україна, Польща, Литва, Росія та ін.).

І досі в нашій країні ведуться суперечки щодо діяльності тих, чи інших рухів опору, але їх мета була одна – свобода українського народу.

Ознакою цієї війни, що стала страшнішою за нову зброю, став фашизм. Фашизм – це політичний режим постійної війни й панування над іншими народами. Фашизм будувався на ідеології нацизму – пропаганди про расову вищість, божественну обраність та виключність одних націй над іншими. Підтримували фашизм політичні режими Італії, Німеччини, Іспанії, Японії.

В Європі Друга світова війна закінчилась на початку травня 1945 року після фінальних битв та капітуляції Німеччини перед коаліцією держав-учасниць Радянського Союзу та Західного альянсу. А вже у 1946 році під час Нюрнберзького процесу фашизм був засуджений світовою спільнотою.

Війна закінчилась, але у світі продовжували існувати тоталітарні держави, в тому числі й Радянський Союз. Карта Європи була поділена заново, що призвело до так званої Холодної війни. Продовжували боротьбу національні визвольні рухи в тоталітарних країнах.

Та значним кроком до розуміння та підтримки миру у світі стало створення Організації Об’єднаних Націй, яка закріпила право народів на самовизначення, суверенітет та незалежність.

«Ніколи знову!» – таке гасло сьогоднішнього дня. Ми святкуємо його заради розуміння підтримки миру та злагоди в нашій країні й усьому світі.

Познайомтесь з тематичним ресурсом Україна у ІІ світовій війні (1939-1945) на веб-проекті Меморіал